یکشنبه , ۲۸ مرداد ۱۳۹۷
خانه » مطالب ویژه » اقتصاد آدام اسمیتی، اسب تروای براندازی جمهوری اسلامی

اقتصاد آدام اسمیتی، اسب تروای براندازی جمهوری اسلامی

✳️ دست نامرئی بازار و یدالله

✳️ دست نامرئی بازار و یدالله

✳️ رهبر انقلاب مهر ماه سال ۹۰ پس از بیان مقدمه‌ای از مراحل پنج‌گانه‌ی انقلاب اسلامی – نظام اسلامی – دولت اسلامی – جامعه اسلامی تا تشکیل تمدن اسلامی به ساخت یکی از زیرنظام‌ها یعنی اقتصاد پرداختند و با به زبان آوردن اصطلاحِ « #اقتصاد_آدام_اسمیتی» در واقع تمام پارادایم اقتصادی امروز را به چالش کشیدند.

🔸ساخت یک تمدن، منوط به تشکیل جامعه اسلامی و آن نیز مشروط به ایجاد دست‌کم ۱۴۰ زیرنظام بومی اسلامی-ایرانی‌ست که یکی از این صد و چهل زیرنظام، زیرساخت معیشت یک جامعه است. تا زیر سایه چنین جامعه‌ای، مردم به نهایت کمال انسانی یعنی عبدالله شدن زیر سایه معرفت کامل خدا دست یابند.

⭕️ مؤلفه‌ی مهم اقتصاد آدام اسمیت چیست؟

امروز ۱۷ ماه جولای، سال‌مرگ « #آدام_اسمیت» است. (۱۷۲۳ – ۱۷۹۰م)

🔻آدام اسمیت، بنیان‌گذار #علم_اقتصاد و یکی از پدران #لیبرالیسم است که می‌گوید عرضه و تقاضا را «دست نامرئی بازار» متعادل می‌سازد. #دست_نامرئی_بازار، شامل دو وجه بالا و پایین است؛ یک وجه، دست تبلیغات است و دیگری دست پول. تبلیغات، ذائقه سازی می‌کند تا تقاضا ایجاد ‌شود. متقاضی برای خرید، نیاز به پول دارد. پول کنترل می‌شود. در این چرخه، کسی که تبلیغات و پول را کنترل کند، عرضه و تقاضا را مدیریت کرده است؛ عرضه کننده نیز، همان اداره کننده‌ی پول و تبلیغات است.

✅ قرآن کریم در مقابل دست نامرئی بازار (چرخه‌ی اقتصاد لیبرالی) دست مرئی خدا را می‌نمایاند. «یَدُ اللَّهِ فَوْقَ أَیْدِیهِمْ» دست مرئی خدا ۴ مؤلفه دارد:

🔸 #رزق. مبنای معیشت در نظر انسان موحد، عنصر رزاق است -که فرموده « یَبْسُطُ الرِّزْقَ لِمَن یَشَاءُ وَیَقْدِرُ». درحالی‌که در اقتصاد سکیولار غرب، خدا و شریعت و دین گم شده است.

🔸#بیع. اقتصاد قرآنی مطابق آیه ۱۱۱ سوره توبه، فروش محور است. « إِنَّ اللّهَ اشْتَرى مِنَ الْمُؤْمِنینَ أَنْفُسَهُمْ وَ أَمْوالَهُمْ بِأَنَّ لَهُمُ الْجَنَّهَ …. فَاسْتَبْشِرُوا بِبَیْعِکُمُ الَّذی بایَعْتُمْ » بشارت باد بر شما با این فروشی که کردید. اما اقتصاد خرید محور لیبرالی، می‌گوید: بخر! حتی اگر پولی برای خرید نداری، وام بگیر و بخر. ربا، از همین جا نهادینه می‌شود.

🔸بیع، شامل #انفاق، زکات و صدقه، قرض‌الحسنه، خمس است.

🔸 #برکت. اگر انفاق، زکات، قرض‌الحسنه و خمس به درستی رقم بخورد ، پس در بیع مال و نفس خود به خوبی عمل نمودیم؛ در نتیجه مشتری بیع ما، خداست؛ و او «برکت» معیشت را تضمین نموده است.

▫️ #یدالله
▫️ #دست_نامرئی_بازار
▫️ #مقصر_وضع_موجود_اقتصاد
▫️ #اقتصاد_آدام_اسمیتی
▫️ #امان_از_لیبرالها ▫️ #چرا_ساکتید

📌 جلسه ۴۷۹ #کرسی_نظریه_پردازی #کلبه_کرامت با موضوع «دست نامرئی بازار و یدالله» (در دی ۹۲) را ببینید:

👉 kolbeh-keramat.ir/Sessions/Single/395

کانال رسمی استاد حسن عباسی
💠 @Hasanabbasi_ir

درباره‌ یکتا (دبیر بخش خبری پایگاه)

یکتا ؛ دبیر بخش خبری پایگاه هستم و ماموریتم در این پایگاه انتشار اخبار مربوط به استاد حسن عباسی است.

۲ نظر

  1. درود به شرف و روحیه خستگی ناپذیر شجاع وسلحشورت استاد عباسی عزیز. اینکه تنها و یک تنه به جنگ ناعدالتی رفتید واقعا بهتون افتخار میکنیم و بدانید بقول شما اگر ما دختران و پسران شما هستیم هرگز پدر عزیزمان رو تنها نخواهیم گذاشت

  2. خدا قوت سردار فرهنگ روشنگری

لطفا قبل از ارسال نظر اینجا را مطالعه کنید

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Notify via Email Only if someone replies to My Comment