خانه » مطالب ویژه » سخنرانی استاد حسن عباسی در اختتامیه دومین جشنواره بین المللی کاریکاتور «هولوکاست»

سخنرانی استاد حسن عباسی در اختتامیه دومین جشنواره بین المللی کاریکاتور «هولوکاست»

دومین جشنواره بین المللی کارتون و کاریکاتور «هولوکاست» عصر یکشنبه دهم خرداد در سالن سوره حوزه هنری به پایان رسید. در این مراسم حسن عباسی با اشاره به این که چنین نمایشگاه و مسابقه ای توانسته جو عدم سخن گفتن از یک واقعه موهوم را بشکند، گفت: اهمیت این جوشکنی و آزادگی در این است که فضای موجود در جامعه بشری را که در شارلاتانیزم رسانه ای و تحت تسلط نظام صهیونیستی است، به هم زده و پیام دروغین بودن شعار آزادی بیان کشورهای غربی را منتقل کرد. شکستن این جو به انسان های آزاده نیاز دارد و برای دفاع از مردم مظلوم فلسطین در قالب این نمایشگاه به برگزارکنندگان و هنرمندان شرکت کننده در این فراخوان تبریک می گویم.

رئیس اندیشکده یقین همچنین گفت: بر اساس نظرسنجی که در سال ۱۳۸۲ اتحادیه اروپا درباره یهود و صهیونیزم انجام داد، نشان داده شد که مردم بیشتر کشورها نفرت عجیبی از یهود و رژیم صهیونیستی دارند و اگر این نفرت نشان داده نمیشود به این علت است که جریان سلطه به دست آنهاست و با ساختن فیلم و تهیه کتاب و ایجاد فضای روانی، تلاش میکنند بر ذهنیت مردم تاثیر بگذارند.

عباسی با اشاره به این که تصویری که الان از هولوکاست وجود دارد این است که هیتلر در طول پنج سال، شش میلیون یهودی را در کوره های آتش سوزی انداخت، گفت: اما جالب است که هیچکس نمی پرسد مشکل مردم اتریش، آلمان و … با یهودیان چه بوده و این موضوع چه ریشه ای داشته است. ما همیشه از جنگ جهانی دوم به بعد را شنیده ایم و نمی دانیم چه شد که کار به اینجا رسید و اگر هم هولوکاستی وجود دارد، کسی درباره این که چه شد چنین اتفاقی افتاد حرفی نمیزند.

وی اظهار کرد: می گویند اسلام دین خشونت و تروریستی است، اما اگر هولوکاست وجود داشته باشد، جامعه آلمان که مسیحی بوده چنین اتفاقی را رقم زده و اثبات هولوکاست مسیحیت را زیر سوال می برد. آن هم در شرایطی که می گویند پروتستان ها آمدند که دین روادارانه ای را ترویج دهند، این پرسش به وجود می آید که آیا یک دین روادارانه به کشتن این تعداد مجوز می دهد؟ با این حساب اگر هولوکاست ثابت شود، آبروی غرب بیشتر از بین می رود.

این تحلیلگر سیاسی ادامه داد: اگر هم از زاویه دیگری به موضوع نگاه کنیم به این نتیجه می رسیم که مدرنیته سبب این خشونت شده است چرا که پیشینه فکری شخصی مانند هیتلر، آرای نیچه و هایدگر بوده که مدرنیته را تایید کرده اند. آیا مدرنیته اینقدر بی تحمل است که ۶ میلیون نفر را در کوره بیندازد؟ اگر اینطور است پس چرا به اسلام میگویند دین خشنی است؟

عباسی ادامه داد: این پرسش ها هیچگاه جواب داده نشده که مگر یهودیها چه کرده بودند که هیتلر آنها را به قتل رساند و چرا مردم هنوز از یهود و صهیونیست ها نفرت دارند؟ شاید رد پای این مسائل را بتوان در نظام مالی دید که کشورهای مختلف را دچار بحران کرده و آنها را به ورطه سقوط کشانده است. صهیونیست ها تار و پود نظام مالی تمدن غرب را به دست گرفتند، آنها نظام سرمایه داری و کاپیتالیزم را به وجود آوردند که باعث ستم های زیادی به مردم شد و حالا با جوسازی رسانه ای تلاش می کنند از جنبش هایی مانند وال استریت ژورنال به نفع خودشان بهره برده و بگویند ما همراه مردم هستیم.

وی در پایان صحبت هایش بار دیگر به اهمیت نمایشگاه کاریکاتور و کارتون هولوکاست اشاره کرد و افزود: این که چنین اقدامی لرزه به اندام یونسکو و رژیم صهیونیستی انداخته، نشان میدهد اتفاق مهمی رخ داده و امیدواریم این حرکت در سینما، شعر، انیمیشن، همایشهای علمی و … تکرار شود و رزمندگان جبهه آزادی که کارتونیستهای این نمایشگاه بودند، در عرصه مبارزه با ظلم و ستم تنها نمانند.

در پایان این برنامه و پس از نمایش نماهنگ هایی با محوریت مبارزه با رژیم صهیونیستی، از کتاب دومین مسابقه و نمایشگاه هولوکاست رونمایی شد و با حضور محسن مومنی شریف رییس حوزه هنری، سیدمسعود شجاعی طباطبایی دبیر دومین نمایشگاه کاریکاتور هولوکاست، محسن نوری نجفی و محمدحسین نیرومند از داوران این مسابقه و چند چهره هنری و فرهنگی دیگر، از برگزیدگان این فراخوان تقدیر شد.

در عین حال تجلیل از خانواده سه شهید گرانقدر شهید سرلشکر حسن آب شناسان، شهید سعید جان بزرگی و شهید آیت الله محمدعلی شاه آبادی بخش دیگری از این مراسم بود.

منبع: خبرگزاری مهر

استاد حسن عباسی رئیس مرکز بررسی‌های دکترینال در مراسم اختتامیه دومین مسابقه کارتون و کاریکاتور هولوکاست گفت: خوشحالم در جمع هنرمندان جو شکن بین المللی هستم که جو جاری موجود درباره عدم سخن گفتن از یک واقعه موهوم را می شکنند. اهمیت جو شکنی در آزادگی از این موضوع بهره می برد که ما بتوانیم فضای عمومی در جامعه بشری را در غوغای رسانه ای تحت پوشش قرار دهیم.

وی گفت: نظام سلطه و نظام صهیونیستی به طور جامعی بر ساختار سینما، شبکه های ماهواره ای، مدیاها، تلویزیون ها، خبرگزاری ها و روزنامه ها غلبه دارد. رسانه های آن ها از این جهت یک پیام یک سویه ای به نام آزادی بیان منتقل می کنند. شکستن جو موجود نیازمند انسان های شجاع و آزاده ای است که طبیعتاً با نمایش دادن این کارتون ها از مردم مظلومی مثل مردم فلسطین دفاع می شود.

رئیس مرکز بررسی‌های دکترینال یادآور شد: سال ۱۳۸۲ یک نظر سنجی در سطح اتحادیه اروپا صورت گرفت که درباره یهود و صهیونیزم و رژیم صهیونیستی بود. مردم در این نظر سنجی به طرز وحشتناکی از این رژیم نفرت داشتند. نفرت از یهودیان در درون جامعه ی اتحادیه اروپا در آمار و ارقام بالا بود. جریان سلطه دست به اقدام حیرت انگیزی زد و طبق معمول در ادامه فیلم های سینمایی گسترده و نمایشگاه های دائمی که برپا می کنند کتاب هایی را به زبان های مختلف تهیه کردند و به مردم دادند.

عباسی تصریح کرد: عنوان کتابی که صهیونیست ها پخش کردند «بر شما باد که این واقعه را بازگو کنید» است. این کتاب برای ایرانی های مقیم اروپا به زبان فارسی با کیفیت بسیار بالا ارسال شد. تعدادی از ایرانیان مقیم دانمارک، سوئد، آلمان و فرانسه این کتاب را به ایران آوردند و تعجب می کردند که این کتاب چطور به زبان های مختلف ترجمه و درب منزل تک تک آن ها آمده است.

وی ادامه داد: سیزده سال پیش نفرت از یهود و صهیونیست ها در اتحادیه اروپا آنها را وادار به انجام چنین اقدامی کرد. چند سال بعد تجار ایرانی در دیداری که با یکی از صدراعظم های سابق آلمان داشتند که در آن دیدار مرحله اول موضوع هولوکاست مطرح شده بود و نمایشگاه هایی برگزار شده بود و مواضع سیاسی بیان شده بود. از سوی تجار ایرانی پرسش شده بود که آیا این پدیده رخ داده است یا نه.

وی بیان کرد: سوال این بود که مردم مظلوم فلسطین چه نقشی در این مسئله داشتند. صدر اعظم سابق آلمان در آن دیدار به تجار ایرانی گفته بود ما دولتمردان آلمانی بسیار با حرکتی که شما در ایران انجام دادید همراه هستیم. ما شمشیری جلوی گردمان هست که نمی توانیم واکنش نشان دهیم. ما آلمان ها مثل ژاپنی ها که بعد از جنگ جهانی دوم کشورمان به تسخیر در آمده بود امکان ظهور و بروزی نداریم. شما نه تنها از فلسطینی ها که از ما آلمانی ها هم دفاع کنید. مردم ما هنوز بعد از ۶۰ سال پس از جنگ جهانی دوم به یهودی ها و صهیونیست ها غرامت پرداخت می کنند.

رئیس مرکز بررسی‌های دکترینال اظهار داشت: اینکه صدای بنیامین نتانیاهو بابت تعدادی کارتون و کاریکاتور در می آید حکایت از این می کند که اگر موضوع هولوکاست واقعیت داشت چنین پدیده ای رخ نمی داد.

منبع: دفاع پرس

درباره‌ی یکتا (دبیر بخش خبری پایگاه)

یکتا ؛ دبیر بخش خبری پایگاه هستم و ماموریتم در این پایگاه انتشار اخبار مربوط به استاد حسن عباسی است.