شرح جلسه 321 کلبه کرامت / درآمدی بر دکترین سینما 2

شرح جلسه 321 کلبه کرامت / درآمدی بر دکترین سینما 2

عنصر شاکله ی جامعه، انسان، فاعل شناسا(سوژه) و منبع معرفت دستخوش دگردیسی بزرگ مغزی شده است. نسل جدید بر خلاف نسل قبل که بیشتر از طریق شنیدن و خواندن کسب معرفت می کرد؛ به دریافتِ تصویری معارف روی آورده تا راه طولانی نسل قبل را میان بر بزند.

از این رو هر نسل نسبت به نسل قبل، معرفت بیشتری را سریع تر و فشرده تر کسب می کند. این روند تا جایی ادامه خواهد یافت که نوع بشر تحمل تماشای فیلم و یا خواندن کتاب را نخواهد داشت. نقش منفعلانه­ ی خود را کنار خواهد زد و در مواردی چون سناریو، کارگردانی و بازی به طور فعال درگیر خواهد شد. او دیگر می خواهد در نوشتن سناریو مشارکت داشته باشد؛ خودش آن را کارگردانی کند و یک طرف داستان باشد.

تحقیقی در سال ۲۰۰۸ آلمان با نام آینده­ی ارشاد و اغوا (future entertainment)، این روند گرایش نسل جدید به دریافت معارف از طریق تصویر را پیش بینی کرده است. طبق این تحقیق تا سال ۲۰۲۰ انسان با واسطه­ی مفهوم زندگی دوم (second life) گذاری از مفعول بودن به فاعل بودن خواهد داشت.

با ادامه روند دگردیسی، افراد نسل بعد توامان ابژه و سوژه خواهند بود؛ به عبارتی هم خودشانند و هم آواتارشان. در آینده، یک تخیل جمعی ایجاد خواهد شد که در آن ضمن حفظ فردیت(individualism) اصالت جمع (socialism) مطرح­ست که باعث ایجاد یک نگاه سوم در علوم اجتماعی می شود و در نهایت نهادهای سنتی آموزش و پرورش، آموزش عالی، سینما و … که نمی توانند با این تحول هماهنگ شوند؛ نابود خواهند شد.

منبع : هفته نامه فرهنگی سایبری رویکرد

درباره امیر (سردبیر پایگاه)

امیر؛ سردبیر پایگاه هستم و ماموریتم در این پایگاه انتشار فایل‌های جلسات استاد حسن عباسی است. هیچ دسترسی به استاد عباسی ندارم پس لطفا سوالات مهم خود که فقط استاد عباسی در توان پاسخ به آن است را برای ما ارسال نکنید و به سایت اندیشکده مراجعه نمایید و در آن پایگاه بپرسید.

4 دیدگاه

  1. منظورم درآمدی بردکترین سینما بود

  2. با سلام لطفا فایل های مربوط به این موضوع رو بزارید روی سایت خیلی نیاز داریم
    ممنون

    • انشالله هفته اینده فعلا از جلسه 280 تا 320 پلتها رو داریم رو سایت اپلود میکنیم

  3. این اقدام جدید، یعنی قرار دادن شرح و تصاویر و نمودارها خیلی خوبه
    ممنون