آیا صدا و سیما از توهین انیمیشن یوگی به حضرت نوح (ع) اطلاعی نداشته ؟!

آیا صدا و سیما از توهین انیمیشن یوگی به حضرت نوح (ع) اطلاعی نداشته ؟!

یا تعمداً این انیمیشن را پخش کرده است؟؟؟

متن زیر مصاحبه علیرضا پور صباغ با آقای صادق ماهرو یکی از دوبلورهای انیمیشن یوگی است که به صراحت می گوید نام این انیمیشن کشتی نوح بوده است و به کشتی یوگی و دوستان تغییر کرده است.

متن کامل این مصاحبه در ادامه مطلب ….

“در ترافیک شب عید گیر کرده‌بودم یکدفعه منوچهر والی‌زاده زنگ زد. اولش کمی احساساتی شد، بعد از چند لحظه مکثی کرد و گفت: علیرضا! خدا خیلی دوستت داره، به آرزوت رسیدی. حالا ماجرای آرزو چی بود؛ چند وقت قبل رفته بودم سراغ یکی از استودیوهای دوبله، دیدم نسخه سریالی

«گوریل انگوری» را دوبله می‌‌کنند و با همه احترامی که برای اکبر منانی قائلم دیدم ایشان به جای گوریل انگوری حرف می‌‌زنند. گریه‌ام گرفت. به مدیر دوبلاژ اعتراض کردم که خاطره یک نسل با این کار کشته می‌‌شود. خلاصه دوبله انجام شده بود و هنوز مستر نشده بود که صادق ماهرو برای تعطیلات عید به ایران آمد و دوباره نقش گوریل انگوری را با همان صدای مخملی و جذابش احیا کرد. کسانی که بدانند برای ما نسل سومی‌ها گوریل انگوری با صدای ماهرو یعنی چه؛ بغض و گریه نگارنده مفهومی خواهد داشت. در همان ایام عید مصاحبه کردیم و حالا چاپ شد. شب عید با هم رفتیم قطعه هنرمندان و بعدش هم کله‌پاچه زدیم و بعد از کله‌پاچه گفت‌وگو‌ کردیم. ماهرو در بيش از ۴۰ سال حضورش در اين حرفه، تيپ‌هاي ماندگاري را صداپيشگي كرده است و گوريل انگوري با صداي او هنوز در ذهن‌ها باقي است. اسناگلپوس، كوييك درا مكگرا اما دارلينگ (یوگی و دوستان)، داروغه ناتينگهام (رابين هود)، دالتون‌هاي بازنده (لوك خوش‌شانس)، خرس (كتاب جنگل)، تلي ساوالاس (هنگ جانبازان)، جك اوهالوران (خداحافظ زيباي من)، وارن اوتس

(اين گروه خشن)، شيرعلي قصاب (دایی‌جان ناپلئون)، غول (حسن كچل) و پدر هند (محمد رسول‌الله) از برجسته‌ترین فعالیت‌های او به عنوان یک گوینده است.

***

تئاتر پارس که شما در آن فعالیت داشتید پایگاه بسیاری از هنرپیشه‌هاي مطرح و گوینده‌ها بود، پایتخت هنری خاصی بود برای معرفی استعدادهای تازه؟

البته شما تئاتر جامعه باربد را از قلم انداختید. تئاتر غیر از سینما، تلویزیون و دوبله به حوزه‌های دیگر هم نیروهای تازه‌نفس و مختصص معرفی می‌‌کرد. استاد مهرتاش از تئاتر پارس به جامعه موسیقی معرفی شد. از منظر پایتخت هنری بودن این عنوان را مدتی باربد یدک می‌کشید، مدتی فردوسی این عنوان را داشت، این عنوان را در دوره‌ای که ما کار می‌‌کردیم تئاتر پارس داشت، بعد از مدتی تئاتر پارس و مدتی بعد تئاتر تهران پایگاه معرفی چهره‌ها شد. تئاتر پارس زمانی مطرح شد که مصطفی اسکویی از خارج آمد و نمایشنامه «اتللو» را اجرا کردند. تا قبل از جریان اتللو در تئاتر پارس، جامعه باربد یکه‌تازی می‌‌کرد، البته حسن تئاتر پارس این بود که اغلب نمایشنامه‌هایی که اجرا می‌‌شد و آنجا بازی می‌‌کردند فارسی و ایرانی بود.

اقبال و ارتباط مردم نسبت به پیس‌های فرنگی چگونه بود؟

آن زمان با توجه به اینکه دوبله پا نگرفته بود، تئاتر‌های فرنگی رونق فراوان و بسیار هواخواه داشت، بویژه بعد از آمدن محمدعلی جعفری، شهلا ریاحی و مانی (گوینده) و اجرای پیس‌های معروفی همچون «مادام کاملیا» و «اتللو» و اجرای پیس‌های فرهنگی به شکل چشمگیری افزایش یافت. زمانی که دوبله راه افتاد و تولید فیلمفارسی رونق گرفت، رونق تئاتر از بین رفت. من به تئاتر خیلی علاقه دارم، تا زمانی که ایران بودم همه اجراها را دنبال می‌‌کردم. من و فخری (همسرم) اغلب تئاتر را به عنوان یک مخاطب دنبال می‌‌کردیم، بعد از انقلاب هم رفتم آلمان و متاسفانه 32 سالی از تئاتر دور بودم.

از چه زمانی مدیریت دوبلاژ را آغاز کردید؟ فکر کنم خیلی زود به مقام مدیریت دوبلاژ رسیدید.

5 سال از زمان کارم گذشت که مدیر دوبلاژ شدم و متاسفانه با این کار، کمتر در تئاتر حضور پیدا می‌‌کردم. اولین فیلمی هم که دوبله کردم «خرقه» بود.

مدیر دوبلاژ خرقه که علی کسمایی بود؟ (ایشان زمان این مصاحبه مرحوم نشده بودند).

خرقه 2 قسمت بود؛ یکی قسمت اول که آقای کسمایی دوبله کرد و قسمت دوم را تلویزیون خریده بود که من در استودیو ساندفیلم دوبله‌اش کردم.

شما بیشترین همکاری را با مرحوم دوستدار در مولن‌روژها داشتید.

با اینکه خیلی جوان هستید اطلاعات ذی‌قیمتی دارید، گاهی یکجوری مثلا راجع به روبیک و کسمایی و برادران اخوان حرف می‌‌زنی که فکر می‌‌کنم شما آن زمان بوده‌اید و همه چیز را از نزدیک مشاهده کرده‌اید. من تقریبا 74 سال دارم و واقعا حافظه‌ام مثل قدیم نیست. من با ایرج خیلی کار کردم. به من بگو استودیو مولن‌روژ چند طبقه داشت؟

3 طبقه.

گفتم با اینکه سال 58 به دنیا آمدی همه چیز را می‌‌دانی. در این 3 طبقه 3 تا استودیو بود. یکی از این استودیوها را مرحوم دوستدار مدیریت می‌‌کرد، یکی دیگر را محمدعلی زرندی و دیگری را علی کسمایی؛ تمام خوشگویی‌های زرندی در لورل و هاردی و گویش متفاوت ایرج (دوستدار) به جای جان وین همانجا شکل گرفت.

چه شد گوینده نقش تلیساوالاس شدید؟

می‌‌خواستیم فیلم «12 مرد خبیث» را در استودیو دوماند (آقای روبیک) در داوودیه دوبله کنیم. مدیردوبلاژ فیلم آقای چنگیز جلیلوند بود، ایشان تشخیص دادند بنده باید تلیساوالاس را بگویم، بعد از این فیلم همه تلیساوالاس‌ها را من گفتم. «هنگ جانبازان» و بعد هم «سرویس مخفی ملکه» و در نهایت سریال «کوجک».

فکر کنم به اندازه موهای سر من کارتون دوبله کرده‌اید؟

انیمیشن و کارتون خیلی دوبله کردم. فخری که زنده بود هر انیمیشنی که اکران می‌‌شد 2تایی می‌‌رفتیم تماشا می‌‌کردیم. راستش شاید کسی به لحاظ آماری آگاه نباشد که 95 درصد انیمیشن‌های والت‌دیسنی حتی سریال انیمیشن را من دوبله کردم که معروف‌ترینش که تو دائما ازش حرف می‌‌زنی «کشتی نوح» بود که بعدا به «یوگی و دوستان» تغییر نام داد. 

شما به جای همه این شخصیت‌ها در سریال‌های فردی خودشان حرف زده بودید، چطور راضی شدید دیگر همکاران به جای این نقش‌ها حرف بزنند؟

من رجوع کردم به مدیر دوبلاژ تلویزیون آقای جلال صفا (یادش خیلی بخیر) به نظر من مدیران فعلی که در این چند سال آمدند تلویزیون اصلا دوبله‌نشناس هستند. من رفتم با ایشان صحبت کردم و گفتند چنین اتفاقی افتاده و گفتم جای همه کاراکترهایی که من در سریال‌هایشان حرف زدم در قالب سریال یوگی یک‌جا جمع شده‌اند و من نمی‌توانم همه این نقش‌ها را بگویم. ایشان گفت رل‌هایی مثل كوييك درا مكگرا و هکل بری را خودت بگو و مابقی را بین گوینده‌ها پخش کن. همه این فیلم‌ها و سریال‌ها بیشتر در استودیوی تلویزیون دوبله می‌‌شد و صاحبی داشت به نام آرکادی. خاقانی، دروازه دولت. بیشتر این سریال‌های کارتونی آنجا دوبله می‌‌شد. منم راضی بودم چون امکانات فراوانی داشت.

با ارتقای امکانات کیفیت دوبله‌ها هم کاسته شده، دوبله یکروزه به این کار صدمه نزده؟

من مخالف دوبله یکروزه هستم. برای دوبله هر فیلم حداقل 2 روز باید صرف شود، الان خیلی بزن برویی شده و نمود کیفیت بد دوبله‌ها را باید در دوبله‌های تلویزیونی ببینیم. دوبله‌ها بجا نیست، مدیر دوبلاژ از خیلی چیزها می‌‌گذرد، مثل لب زدن، وارونه کردن کلمات و اضافه کردن لهجه و جویدن کلمات. این چیزها اصلا خوب نیست ولی یک اما هم وجود دارد؛ یک مقدار که نه، بیشتر از یک مقدار نسبت به قبل از انقلاب سطح زندگی بالا رفته، خرج زندگی افزایش پیدا کرده و به نسبت سال 40 سطح درآمد تنزل پیدا کرده است. درآمد این شغل واقعا پایین است، کفاف ندادن خرج زندگی سبب شده حجم کار گویندگان و مدیران دوبلاژ چندین برابر شود. نمی‌توان همه تقصیرها را گردن گوینده و مدیران دوبلاژ بیندازیم. راستی همه چیز دوبله ما نسلی است که سال 40 به این حرفه پیوست، آنها یادگاران دوبله هستند. من که در این سال‌ها ایران نبودم و زندگی مرفهی در آلمان دارم اما دیگر همکارانم را می‌‌بینم که زندگی خوبی ندارند و با گرفتاری‌های عجیب و غریب دست و پنجه نرم می‌‌کنند. سعید مظفری بهترین گوینده ماست اما همچنان مستاجر است. اینکه سعید که گوینده قدری است در خانه استیجاری زندگی می‌‌کند مصیبت نیست؟ پس همه این حرف‌هایی که مسؤولان در پاسداشت هنرمندان و گویندگان می‌‌زنند شعار است. تو و همنسلان تو از ما خاطره خوبی دارید به خاطر دوبله کارتون‌هایی که دهه 60 پخش می‌‌شد. این خاطره داشتن از گذشته به خاطر فعالیت یادگاران دوبله در دهه 40 است که بعد از انقلاب با وجود رکود کاری همچنان با قدرت کار می‌‌کردند. آنوقت باید این نسل طلایی در حال حاضر در خانه استیجاری زندگی کند و تازه درصد بالایی از این گوینده‌ها خانه‌نشین و بیکار هستند.

بپردازيم به گوریل انگوری و کارتون‌های محبوب دهه 60.

کارتون‌هایی که آن زمان دوبله می‌‌کردیم خیلی شیرین بودند. گوریل انگوری در مقابل کارتون‌هایی که من می‌‌شناسم و دوبله کردیم، یادی هم بکنم از امیر هوشنگ قطعه‌ای که مدیر دوبلاژ این اثر بود، خدا رحمتش کند. ان‌شاءالله بیگلی‌بیگلی هم همیشه تندرست باشد (منظور اصغر افضلی گوینده این رل است) ما کارهایی از این شیرین‌تر دوبله کردیم اما چند تا نکته را باید بیان کنم؛ وقتی یک مدیر دوبلاژ گوینده‌ای را خبر می‌‌کرد صبر می‌‌کرد تا آن گوینده بیاید. گوریل 15 متری که اندازه‌اش دائما یادآوری می‌‌شود یک صدایی می‌‌خواست که به این 15 متر بخورد. صدای بیگلی‌بیگلی هم ظرافت‌های خاصی می‌طلبید. صدای من و افضلی یک طعم کمدی هم دارد، آن طعم کمدی است که به دل مردم می‌‌نشیند.

این دسته کارتون‌ها ساده و ارزان بودند، در حال حاضر کارتون‌های جذاب‌تری ساخته می‌‌شود اما دوبله‌های خوبی ندارند.

دلیل مهاجرت شما به آلمان چه بود؟

بچه‌های من آنجا درس می‌‌خواندند برای اینکه نزدیکشان باشیم با فخری رفتیم آلمان. البته در این سال‌ها دائما در رفت و آمد بودم و هر بار که آمدم مثل این دفعه کار کردم.

شما عاشق‌پیشه‌ترین هنرمندی هستید که می‌‌شناسم.

دست روی دلم نگذار. تقریبا 20 ساله بودم که عاشق فخری (همسرم) شدم و با هم 42 سال عاشقانه زندگی کردیم. متاسفانه 7 سال پیش فوت کرد. من همیشه از این زن بزرگ یاد می‌‌کنم اگر نبود من صادق ماهروی گوینده مدیر دوبلاژ نمی‌شدم. دلیل موفقیتم در تئاتر و دوبله تنها همسرم بود، از وقتی که رفته خراب و داغون شدم. فقط همسرم نبود؛ یکجور مشاور هنری‌ام بود. همیشه عاشقانه دوستش دارم. اگر آلمان دفنش نکرده بودیم، می‌‌آمدم اینجا. هر روز تا سر خاک فخری نروم آرام نمی‌شوم؛ یادش بخیر چه روزهایی با هم داشتیم.”

منبع : وبلاگ علیرضا پور صباغ

درباره امیر (سردبیر پایگاه)

امیر؛ سردبیر پایگاه هستم و ماموریتم در این پایگاه انتشار فایل‌های جلسات استاد حسن عباسی است. هیچ دسترسی به استاد عباسی ندارم پس لطفا سوالات مهم خود که فقط استاد عباسی در توان پاسخ به آن است را برای ما ارسال نکنید و به سایت اندیشکده مراجعه نمایید و در آن پایگاه بپرسید.

9 دیدگاه

 1. چرا این دکتر عباسی و یه عده همیشه منفی بافی میکنن! خب کشتی نوح در تاریخ خیلی معروفه برای همین تو انیمیشن هم بکار بردن، اینکه توهین نمیشه! مگه اسم یوگی نوحه؟؟! کاش تو مسائل دیگه اینقدر وسواس بخرج میدادین

  • معاونت پایگاه

   از اینکه می‌بینیم جوانان شیعه را اینگونه نسبت به مسایل دینی بی تفاوت کرده‌اند متاسفیم. این سر آغاز یک مبحث طولانی است که چرا غرب انبیاء الهی را با تصویری غیر واقعی در اذهان عموم نمایش می‌دهد. اگر تمایل به بررسی بیشتر این موضوع دارید به پایگاه «پویانقد» رفته و از ابعاد این جنایت عظیم که تحت عنوان انمیشین درحال انجام است مطلع شوید.

 2. سلام.
  اکانت hipfile مدت اشتراکش تموم شده ؟!

 3. سلام . همه لینکهای مدیافایر پاک شده اند ، میدونم خیلی کار وقت گیریه ولی اگه یه سایت فیلتر نشده اینارو آپلود کنین خیلی ممنون میشیم .

 4. سلام
  شما جلسه های کلبه کرامت دکتر شرکت میکنید؟

 5. با سلام

  مستند “رقص برای خدا یا شیطان” توسط پایگاه اطلاع رسانی خورشید مغرب بر مبنای مقاله حجه الاسلام سید مهدی غفاری با همین عنوان آماده شد

  زمان : ۲۲ دقیقه

  ۵۰mb

  رقص برای خدا یا شیطان

  http://www.westsun.ir/?p=2313

 6. جالب بود

 7. خداقوت امیرجان.از زحماتی که درخصوص روشن شدن این موضوع میکشی ممنونم

 8. همچنان در انتظار لینک صوتی چند سخنرانی اخر………………………………………….