استاد حسن عباسی در دانشگاه آزاد ایلام

به گزارش خبرنگار «خبرگزاری دانشجو» از ایلام، حسن عباسی در جمع اساتید و دانشجویان دانشگاه های استان ایلام در سالن آمفی تئاتر دانشگاه آزاد ایلام گفت: علم استراتژی علم اداره جهان، بررسی تمدن ها و بقای جوامع است این علم به مثابه یک پزشک حاذق به تشخیص و درمان جراحت ها و بیماری های جوامع می پردازد.

 

وی ادامه داد: فعالیت های استراتژیکی در قالب برنامه های میان مدت و بلند مدت پی ریزی می شوند، حداقل 25 سال زمان برای برنامه ریزی راهبردی باید صرف شود تا رخ نمودهای دریافت نتیجه را دید. فرصت های تمدنی به سادگی به دست نمی آیند.
رئیس دکترینال امنیت بدون مرز ایران بیان کرد: جوزف استیگلیتز در کتاب سقوط آزاد که دو سال پیش تالیف شد گفت: علم اقتصاد به طور کامل سقوط کرده است، این علم دیگر پاسخگوی جهان امروز نیست عملا هیچکس نمی داند چه باید بکند و الگویی نیست که بتواند جوابگوی جهان اقتصادی امروز باشد.
حسن عباسی تایید کرد: اقتصاد جهانی عملا ورشکسته شده است. جهان امروز با شرایط بسیار تیره و تاری مواجهه می باشد، در گزارشی که پایان سال 2012 منتشر شد اعلام گردید که بدهی های اقتصادی 145 کشور جهان بالغ بر 70 تریلیون دلار است. دولت آمریکا بیشترین میزان بدهی را دارد این میزان 4 برابر درآمد سالیانه دولت است.
وی تایید کرد: ممکن است جوانان ما با استناد به فیلم های هالیودی و یا سیاست آمریکا غول بزرگی از این کشور را در ذهن خود تداعی کنند اما در واقعیت آمریکا چیزی جز یک کشور ورشکسته نیست. در میان مردم این اندیشه وجود دارد که اگر با آمریکا رابطه داشته باشیم مشکلات اقتصادی ما حل می شود؛ اما چرا به این واقعیت توجه نمی شود که اگر آمریکا نجات بخش بود شهرها و کارخانه های بزرگ خود را از فروپاشیده شدن و ورشکستگی نجات می داد.
رئیس دکترینال امنیت بدون مرز ایران افزود: ژاپن، فرانسه، یونان، اسپانیا، انگلستان که دچار تحریم اقتصادی نیستند، چرا این کشورها از نظر اقتصادی دچار رکود گشته اند و سرزمین های خود را به مزایده برای فروش واگذار کرده اند.
عباسی گفت: ایران به عنوان قدرت منطقه باید ارائه دهنده نظریات مدیریتی در راستای آماده سازی برای ظهور حضرت مهدی در جهان باشد.
وی تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی در سال های اخیر بارها فرموده اند که علم قدرت، پیشرفت و عدم وابستگی را به ارمغان می آورد، ایران یکی از کشورهای قدرتمند علمی در جهان است که دولت های غربی از دستاوردهای ایران به وحشت افتاده اند.
رئیس اندیشکده یقین ادامه داد: اگر در فردو، اصفهان، بوشهر، اراک علم تولید نمی شد هیچ قدرتی نداشتیم و کشورهای 1+5 با ایران بر سر میز مذاکره نمی نشستند. دلیل برتری کشور ما این است که از صفر شروع کردیم،  ایران در جهان به عنوان یکی از 10 قدرت برتر موشکی- فضایی جهان شناخته شده است. مهمترین شاخصه این پیشرفت ترکیب علم و ایمان است.
عباسی خاطر نشان کرد: علوم فنی به جمهوری اسلامی اقتدار پیروزمندانه می دهد؛ اما آنچه که باید بدان توجه کرد خروجی نادرست علوم انسانی در ایران است که اساس آن را علوم غربی پایه ریزی کرده ند. رهبر معظم انقلاب اسلامی از علم اقتصاد با عنوان اقتصاد آدام اسمیتی تعبیر کرده اند و آن را دچار مشکلات فراوان می دانند که در بهترین حالات هم نتوانسته غرب را از ورشکستگی نجات دهد.
وی با بیان اینکه در راه ترقی و پیشرفت باید نگاهمان را به اسلامی کردن علوم غربی و متحول کردن آنها متوجه کنیم، تصریح کرد: چه بسا این علوم غربی نه تنها توانایی نجات کشورهای جهان را ندارند بلکه آنان را دچار مشکلات عدیده ای نیز کرده اند.

 

رئیس دکترینال امنیت بدون مرز ایران بیان کرد: مکتب اصالت پول یا خدامحور بودن پول مخاطرات بسیاری در زندگی مردم جهان به وجود آورده است تنها راه نجات بشر فاصله گرفتن از مکتب اقتصاد پول مبناست. اولین مشکل پول این است که پشتوانه ای ندارد، میلتون فریدمن در سال 1962 با ارائه مدلی از اساطیر یونان اذعان داشت اقتصاد جهان به مثابه کشتی در دریاست که اگر به سمت جلو پیش رود توسط هیولای کرایب دیس بلعیده خواهد شد و اگر عقبگرد نماید به درون گردآب کشیده می شود. دومین مشکل پول آن است که اعتبار ندارد و با کوچکترین جریان های سیاسی دستخوش تغییر و تحولات می شود.

 

عباسی با ریشه یابی کلمه بانک گفت: 700 سال پیش خانواده یهودی به نام «مدیچی» در ونیز با دادن وام و گرفتن ربا از تجار مسیحی توانستند ثروت عظیمی را جمع کنند، این خانواده با قرار دادن نیمکت هایی در مکان های مخصوص با عنوان بنکو عملا ربا می گرفتند بعدها با برپایی ساختمان جدید و نامگذاری آن به بانکو یا ربا پایه و اساس بانکهای جدید را پی ریزی کردند.
وی در مورد بورس بیان کرد: عملی است که با قمار انجام می شود به عبارت دیگر بورس همان قمار است، بازار بورس توسط یک فرد قمارباز حرفه ای به نام «جان لو» در فرانسه به وجود آمد و جهانی شد.
رئیس پژوهشکده یقین ادامه داد: رونق بازارهای ایران به دلیل پول و سرمایه آزاد 300 میلیون دلاری است که در بازارهای مختلف با عناوین بازار سکه موبایل، زمین، خانه و غیره به گردش در می آید، بورس سازوکارش قمار است از زمانی که بازار سرمایه در ایران به وجود آمد فاجعه شد. زمانی می توان گفت بازار بورس در ایران مطلوب است که بازار بورس سایر اقلام نیز رونق داشته باشند.
عباسی تاکید کرد: امروزه زمینه سازی برای ظهور، سخت تر از زمان بعثت پیامبر(ص) است یکی از بت هایی که مردم جهان آن را می پرستند بت باور به پول است، پول خدای مردم جهان شده است و پرستش گاه های کوچک این خدا بانک ها هستند. امروزه بانک ها بلندترین، مجلل ترین، خوش نماترین و زیباترین ساختمان ها در ایران و جهان به شمار می آیند و بیت الله الحرام در آمریکا و در وال استریت واقع شده است.
وی با اشاره به بیانات آیت الله جوادی عاملی تصریح کرد: 80 درصد کل اقتصاد ایران با وام ربوی در گردش است، ربا نهادینه شده و برکت در زندگی ها برچیده شده است.
رئیس پژوهشکده یقین خاطرنشان کرد: راه درمان اقتصاد ایران و جهان آن است که به سوی اقتصاد مقاومتی، بدون ربا، توحیدی و مقاوم سازی حرکت کنیم و برای درمان مشکلاتمان به قرآن رجوع کنیم.

منبع : خبرگزاری دانشجو

به نقل از خبرگزاری فارس :

به گزارش خبرگزاری فارس از ایلام، حسن عباسی صبح امروز در جمع شماری از دانشجویان ایلامی اظهار داشت: حیات انسان مسلمان شیعه حیاتی است که 14 دفتر و فصل دارد که سازوکار آن زندگی 14 معصومی است که ما مفتخر به تبعیت و پیروی از آنان هستیم.

کارشناس علوم سیاسی در نظام‌های بین‌الملل گفت: برادران و خواهران اهل سنت ما که در دامنه زندگی و حیات زندگی عموم بشریت در این پیکره یک میلیارد و 500 میلیون مسلمانی حضور دارند، نیز عنایت ویژه‌ای به 14 معصوم دارند.

وی ادامه داد: در واقع در این دوره مقدس و مبارک حیات مجدد اسلام را در پیش داریم و رویکرد بشر به دین با ساز و کار جدید شاهد هستیم، امیدواریم روز به روز این فضای نزدیک شدن به معصومین و سیره انبیاء برای ما عملیات‌تر شود.

این کارشناسی سیاسی اضافه کرد: امروز روز پنجم آذر و روز بسیج نیز بوده که این روز مبارک را به همه ملت بسیجی ایران تبریک می‌گویم.

عباسی تصریح کرد: بسیجی یعنی حضرت علی (ع) که همه وجود مقدس و مبارک وی وقف اسلام بود، هرکس وجودش وقف حق و حقیقت و اسلام است، بدون تردید او بسیجی است.

کارشناس علوم سیاسی در نظام‌های بین‌الملل گفت: مهم نیست که فردی در بسیج نام‌نویسی کرده باشد یا نه، امیدوارم خدا توفیق دهد که نام ما در دفتر بسیجیان عالم از ابتدای خلقت و از حضرت آدم تا زمان ظهور ثبت شود و امیدوارم حیات همه انسان‌ها یک حیات بسیجی باشد.

اقتصاد جهان با فروپاشی عظیمی روبرو شده است

وی ادامه داد: من از منظر یک اقتصاددان به مسائل توجه ندارم، بلکه از منظر یک طلبه علم استراتژیک موضوع را می‌بینم.

این کارشناس سیاسی اضافه کرد: علم استراتژیک علم بقاء بوده همانطوریکه پزشکی علم بقای جسد انسان است.

عباسی تصریح کرد: علم استراتژی علم اداره جامعه و علم اداره تمدن‌ها و کشورها بوده و علم بقای جوامع محسوب می‌شود.

کارشناس علوم سیاسی در نظام‌های بین‌الملل گفت: نوع نگاه استراتژیست‌ها به مسائل و مشکلات تمدنی و اجتماعی شبیه نگاه پزشکان به بیماری‌هاست.

وی ادامه داد: ابتدا باید بیماری شناخته شود، هشدار داده و سپس مسئله درمان و سازوکارهای آن را بیان می‌کنند.

جراحی‌های تمدنی توسط استراتژیست‌ها انجام می‌شود

این کارشناس اضافه کرد: موضوع اقتصاد باید از زاویه علم بقاء به آن پرداخته شود و امیدوارم این موضوع مورد عنایت جوانان واقع شود.

عباسی تصریح کرد: فرصت‌های تمدنی ساده به دست نیامده و ملت‌ها در فراز و فرود حیات خود لحظه‌ را باید دریابند.

کارشناس علوم سیاسی در نظام‌های بین‌الملل گفت: حرف اصلی یکی از اقتصاددانان مطرح جهان این است که علم اقتصاد سقوط کرده است.

عباسی تصریح کرد: این اقتصاد نیست که در جهان امروزی از جمله آمریکا و اروپا سقوط کرده، بلکه علم اقتصاد است که سقوط کرده است.

کارشناس علوم سیاسی در نظام‌های بین‌الملل گفت: عملا در شرایطی حیات اجتماعی بیش از 7 میلیارد جمعیت انسان در جهان رقم می‌خورد که این علم ناکارآمدی خود را نشان داده است.

منبع : خبرگزاری فارس

درباره امیر (سردبیر پایگاه)

امیر؛ سردبیر پایگاه هستم و ماموریتم در این پایگاه انتشار فایل‌های جلسات استاد حسن عباسی است. هیچ دسترسی به استاد عباسی ندارم پس لطفا سوالات مهم خود که فقط استاد عباسی در توان پاسخ به آن است را برای ما ارسال نکنید و به سایت اندیشکده مراجعه نمایید و در آن پایگاه بپرسید.

3 دیدگاه

  1. ابراهیم صفیان

    سلام
    ویدئوی سخنرانی رو خواهشا بذارید تشکر

  2. سایه تان مستدام آقای دکتر.

  3. Please how can i get the other speech of Dr.Abbasi?