گفتگو با استاد حسن عباسی با موضوع ایجاد مؤسسه اعتبارسنجی ملی

استاد حسن عباسی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در یاسوج در خصوص اظهارات اخیر رئیس‌جمهور در زمینه کاهش نرخ تورم اظهار کرد: در ایران دو مجموعه در ارتباط با تورم نظر می‌دهند که یکی بانک مرکزی و دیگری مرکز آمار ایران است.

رئیس مرکز بررسی‌های دکترینال در ادامه گفت: با توجه به اینکه در کشور مرکز اعتبارسنجی نداشتیم سال گذشته مسئولان از ما خواستند که بعضی از آمارهای مؤسسات اعتبارسنجی خارجی را عیارسنجی کنیم.

این محقق و پژوهشگر تصریح کرد: لذا مشخص شد که طبیعتا ما باید خودمان با شکل‌دهی یک مؤسسه در خصوص اقتصاد کشور اعتبارسنجی کنیم که مسئله تورم هم یکی از این عناصر است.

عباسی تصریح کرد: بر همین اساس آمارهایی که اکنون بانک مرکزی و مرکز آمار ایران می‌دهد مبتنی بر یک اعتبارسنجی جامع از اقتصاد ایران نیست.

رئیس اندیشکده یقین اظهار کرد: این آمارها تک بعدی است و از سال گذشته به ما ابلاغ شد که در مرکز بررسی‌های دکترینال، مؤسسه اعتبارسنجی ملی ایجاد کنیم که در تراز مؤسسات اعتبارسنجی بین‌المللی باشد.

عباسی بیان داشت: یک سال دنبال تبیین شاخص‌ها بودیم که شاخص‌های بومی را داشته باشیم و شاخص‌های جهانی را هم ببینیم.

وی گفت: از همین رو در سال آینده از طریق مؤسسه اعتبارسنجی عیار در ترازیابی قدرت ملی از جمله در قدرت اقتصادی و ارز و به خصوص در مواردی مثل تورم با شاخص‌های مشخص بومی آمار و ارقام‌ها را مشخص و اعلام می‌کنیم.

عباسی خاطرنشان کرد: این وضعیتی که الان در کشور بوده و دو نهاد دولتی آمار ارائه می‌کنند آمارهای ارائه شده تک وجهی است و آمار در قالب اعتبارسنجی نیست.

وی در ادامه گفت: اعتبارسنجی اقتصادی و فرهنگی و سیاسی و اجتماعی باید عیار اعتباری که معین می‌کند در شاخص‌های مختلف مشخص باشد.

رئیس اندیشکده یقین افزود: در سال آینده آماری بومی در خصوص وضعیت اقتصاد و به خصوص تورم اعلام می‌کنیم.

وی در خصوص دلایل تورم نیز گفت: به مسئولان اعلام کردیم که بین 5 تا 7 درصد از تورم ایران به این دلیل است که مبنای اقتصاد ایران، دلار آمریکا است.

عباسی افزود: در نگاه «مایک ملونی» 400 درصد اقتصاد آمریکا تورم دارد و این درصد به دلیل اینکه پول آن‌ها مبنای اقتصادی کشورهای دیگر است سرشکن در اقتصاد کشورهای دیگر بر اساس ظرفیت آن کشورها می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به تکیه‌ای که اقتصاد ایران به دلار آمریکا دارد بخشی از تورمی که در کشور تجربه می‌کنیم به واسطه پول بدون پشتوانه دلار است.

منبع: خبرگزاری فارس

درباره یکتا (دبیر بخش خبری پایگاه)

یکتا ؛ دبیر بخش خبری پایگاه هستم و ماموریتم در این پایگاه انتشار اخبار مربوط به استاد حسن عباسی است.