استاد حسن عباسی در گفت‌و‌گو با تسنیم؛ قاعده فقهی «نفی سبیل» در مذاکرات با غربی‌ها باید رعایت شود

استاد حسن عباسی در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در خمین، بااشاره به مذاکرات ایران با غرب و ضرورت‌های مهم در این باره اظهار داشت: همان‌طور که مقام معظم رهبری فرموده‌‏اند، موافق مذاکره زیر شبح تهدید نیستیم چراکه مذاکره در وهله نخست باید مشخص و شفاف باشد و در زیر سایه شبح و تهدید نباشد.

رئیس مرکز بررسی‌های دکترینال افزود: دومین اصل در مذاکره آن است که ‏تمام تحریم‌ها، یکجا و همه با هم در یک زمان و نه به‌صورت فرسایشی و در دراز مدت رفع شده و از بین برود چراکه در قضایای هسته ای آنچه ما ارائه و اعتماد سازی می‌کنیم برای پیروی و پیاده شدن این دو اصل یعنی مذاکره زیر شبح تهدید نبودن و برداشته شدن یکجا و در یک زمان تحریم ها خواهد بود.

عباسی تصریح کرد: روح حاکم بر ‏مذاکرات براساس قاعده نفی سبیل قرار دارد و این قاعده مبنای فقهی کل مذاکرات است و براین اساس هیچ راهی را خدا برای ‏سلطه کفار بر مومنان قرار نداده است.

رئیس مرکز بررسی‌های دکترینال بااشاره به ملاک ارزیابی مذاکرات گفت: از این منظر آنچه که باید دنبال شود این است که آیا نظر رهبر معظم انقلاب اسلامی و نظر ‏این قواعد فقهی عملی شده یا نه؟

وی افزود: ما می‌گوییم نشده، زیرا هم تحریم‌ها هست و هم تهدید نظارت‌ها به ‏صورت بلند مدت خواهد بود و ابدی و این یعنی راهی ایجاد می‌شود برای سلطه بیگانگان بر ما و در واقع یعنی ما ‏معتقد هستیم آنچه که به‌دست آمده نفی قاعده نفی سبیل است.

منبع: خبرگزاری تسنیم

درباره یکتا (دبیر بخش خبری پایگاه)

یکتا ؛ دبیر بخش خبری پایگاه هستم و ماموریتم در این پایگاه انتشار اخبار مربوط به استاد حسن عباسی است.

4 دیدگاه

  1. باسلا م. بعنوان یک ایرانی نظاره گر ، دریافت بنده اینه که شرکت دراین مذاکرات با وضع موجود ،ضد گفتمان انقلاب اسلامی ومغایر با گفتمان جمهوری اسلامی ست!

  2. عماد شریعتی

    سلام
    لینک فایل صوتی صحبت های دکتر عباسی در جشن دو سالگی دکتر سلام

    http://uploadboy.com/fzemwr0612xf.html

  3. شاید بعضی از اقایان اصرار رهبر واصولگرایان را یک فشار سیاسی بدانند ولی این اصرار چیزی جزء پیاده سازی قرآن نیست و اهل حق باید بین این دو را تمیز ببینند و با هم اشتباه نگیرند.