خانه » مطالب ویژه » گفت‌وگوی خبرگزاری آوا با استاد حسن عباسی؛ نخبگان افغانستان مراقب جنگ هیبریدی آمریکا در کشور خود باشند – بخش سوم

گفت‌وگوی خبرگزاری آوا با استاد حسن عباسی؛ نخبگان افغانستان مراقب جنگ هیبریدی آمریکا در کشور خود باشند – بخش سوم

استاد حسن عباسی، استراتژیست و نظریه پرداز مشهور ایرانی در گفت‌وگویی ویژه با خبرگزاری صدای افغان(آوا) به زوایای عرصه قدرت نرم و مقوله جدیدی به نام “جنگ هیبریدی” امریکا، انگلیس و صهیونیست در میان کشورهای مختلف به شمول افغانستان اشاره کرد و گفت که در این جنگ ها، شکاف ها و گسل های یک جامعه چون شکاف بین قوم الف با قوم ب، شیعه و سنی و… را بیشتر نموده و آشوب برپا می کنند و آن آشوب را مدیریت می کنند. بین ۵۰ تا ۶۰ نمونه از این شکاف ها را می توان در افغانستان برشمرد. وی هشدار داد که نخبگان افغانستان باید مراقب جنگ هیبریدی امریکا در کشور خود باشند که اجازه نمی دهد ۵۰ سال دیگر هم افغانستان آرام شود.

استاد حسن عباسی در این بخش از گفت‌وگوی خود با خبرنگار آوا، از نظر ژئوپلیتیکی به زوایای مختلف قدرت نرم و مقوله جدیدی به نام جنگ های هیبریدی اشاره کرد و گفت: از نظر من و ژئوپلیتیک، امروز در عصری قرار داریم که دیگر قدرتِ سخت، حرف اول را نمی زند؛ عصر امروز، عصر قدرت نرم(Soft Power) و جنگ‌های هیبریدی است.

جنگ‌های هیبریدی، جنگ در بین شکاف‌ها و گسل‌های یک جامعه است

استاد حسن عباسی در تعریف جنگ های هیبریدی گفت: جنگ های هیبریدی، یعنی جنگ هایی که بین شکاف ها و گسل های یک جامعه صورت می گیرد؛ شکاف دولت با مردم، فقیر و غنی، شکاف جنسیتی مردان با زنان، قوم الف با قوم ب، فلان طایفه با طایفه دیگر، شیعه و سنی، مسیحیت و اسلام، بودایی و مسلمان به عنوان مثال در کشوری مثل میانمار! این شکاف ها و گسل ها را مطالعه می کنند و وقتی آن ها شناختند، این شکاف را بیشتر می کنند، آتش بیار معرکه می شوند، طرف های مختلف را تحریک می کنند و بعد از این که تحریک صورت گرفت و آنجا(کشور، جامعه و یا یک منطقه) به هم ریخت و آشوب برپا شد، آن آشوب را مدیریت می کنند، به این ها جنگ های هیبریدی می گویند و امریکا، انگلیس و صهیونیست ها در این گونه جنگ ها تخصص دارند.

رئیس مرکز بررسی‌های دکترینال با بیان مفهوم جنگ های هیبریدی خاطرنشان کرد: چند نوع از این نوع شکاف ها در افغانستان وجود دارد؟ من می توانم بین ۵۰ تا ۶۰ شکاف را در افغانستان بشمارم.

به گفته وی، اگر یک کشور بخواهد مدیریت امنیتی مثبتی در یک منطقه ژئوپلتیک داشته باشد، نخبگان و خواص آن کشور باید جنگ هیبریدی را بشناسند و تا مسأله اختلاف شیعه و سنی مطرح شد، بدانند که قرار است این مسأله یک جنگ هیبریدی باشد: می خواهند بین شیعه و سنی را به هم بزنند، اختلاف را به اوج خود برسانند، از این اختلاف ها استفاده کنند و آشوب به وجود بیاورند، پس از آن، آن آشوب را مدیریت کنند تا آن جامعه روی امنیت نبیند. در مثال دیگر، اختلاف بین پشتون با تاجیک را ایجاد کنند، از این اختلاف آشوبی درست کنند، مدیریتش کنند و نگذارند امنیت به وجود بیاید. اختلاف بین زنان و مردان در قالب شعار دفاع از حقوق زنان و حقوق بشر و… .

استاد حسن عباسی در ادامه تصریح کرد: یک سیستم هوشمند باید این دست از اختلاف ها را مطالعه و یکی یکی خنثی کند، نخبگان باید مراقب باشند این اختلاف ها به وجود نیاید.

وی در مثالی در مورد عملکرد قاسم سلیمانی در عراق و سوریه گفت: این ها چرا از قاسم سلیمانی در منطقه غرب آسیا، سوریه، عراق، لبنان، یمن و… شاکی‌اند، چون نیروهای قاسم سلیمانی شیوه ترمیم این گسل ها و شکاف ها را بلد هستند تا اختلاف ها را کم کنند.

رهبر انقلاب اسلامی(امام خامنه ای)، جنگ مذهبی ۳۰ ساله غرب را ناکام کرد/ نخبگان افغانستان این تجربه را مطالعه کنند

رئیس مرکز بررسی‌های دکترینال با اشاره به جنگ هیبریدی و مسأله وحدت جهان اسلام ادامه داد: به قدری در جنگ هیبریدی، مسأله وحدت اسلامی برای غربی ها جدی است که اختلاف مذهبی بین شیعه و سنی را مبنای جنگ مذهبی ۳۰ ساله قرار داده بودند، اما در طول سه سال، رهبر انقلاب اسلامی(امام خامنه ای) موفق شد علمای شیعه و اهل سنت را صدا کند و این اختلاف را کاهش بدهد، از سوی دیگر، قاسم سلیمانی را در صحنه بگذارد تا تهدیدها را خنثی نماید. نخبگان و دولت مردان، نمایندگان پارلمان و علمای دینی افغانستان باید این تجربه را مطالعه کنند!

وی تصریح کرد: وقتی داعش پشت دروازه های بغداد آمد، ریچاد هاس رییس شورای روابط خارجی امریکا در مقاله ای نوشت که جنگ مذهبی جدید ۳۰ ساله شروع شد. یعنی چه؟ یعنی قبلا جنگ مذهبی وجود داشته که این جدید است؟ گفت که ۴۰۰ سال پیش، در ۱۶۱۸ جنگی بین کاتولیک ها و پروتستان ها در مسیحیت شروع شد، شبی در عید سن‌بارتلمی در پاریس، ۸ هزار تن از پروتستان های مسیحی به شکل فجیعی توسط کاتولیک ها کشته شدند، همان گونه که داعش مردم را در سوریه و عراق می کشت، خبر این کشتار به بقیه اروپا رسید و در نتیجه یک جنگ سراسری در اروپا شعله ور شد؛ هر کجا کاتولیک ها بودند، پروتستان ها را می کشتند و برعکس، این جنگ ۳۰ سال طول کشید و جمعیت اروپا نصف شد. وقتی این جنگ مذهبی تمام شد، نسل بعد کاتولیک ها و پروستان ها و کل کلیسای مسیحی را کنار گذاشتند، کل دین را کنار گذاشتند و دوره سکولاریسم شروع شد. در آن جنگ مذهبی ۳۰ ساله که فتنه‌گران یهود در پشت پرده آن قرار داشتند، به گونه ای مسیحیت نابود شد و از چشم مردم افتاد و کینه مذهبی بین پروتستان و کاتولیک به وجود آمد که مسیحیت برای همیشه کنار رفت و معاهده ای به وستفالیا امضا شد. از دوره صلح وستفالیا به این طرف، دیگر در اروپا دوره دولت ـ ملت است و دین کنار گذاشته شده است.

این استراتژیست و نظریه پرداز ایرانی ادامه داد: ریچارد هاس، رییس شورای روابط خارجی امریکا در مقاله خود می گوید، این کاری که داعش شروع کرد و به پشت دروازه های بغداد رسید، جنگ جدید مذهبی ۳۰ ساله است و همان طور که در آن جنگ مذهبی ۳۰ ساله اروپا، کاتولیک ها و پروتستان ها همدیگر و مسیحیت را نابود کردند، اینجا هم شیعه و سنی آن قدر از هم می کشند تا اسلام نابود شود، در نتیجه اسلام از چشم نسل بعد بیافتد و بگویند که نه شیعه و نه سنی، کل قرآن و اسلام کنار برود و دوره صلح وستفالیایی در جهان اسلام به وجود آید. ریچارد هاس گفت که ما برای آن روز برنامه ریزی می کنیم.

به گفته وی، امریکا و غرب فکر می کردند که گروه داعش سریع بغداد را می گیرد و پس از آن، شهرهای مذهبی نجف و کربلا را ویران می کند، در نتیجه شیعه تحمل نمی کند و واکنش نشان می دهد؛ درگیری شیعه با داعش جدی می شود و همه چیز در عربستان، ایران،عراق، پاکستان، افغانستان، مصر و… به هم می ریزد؛ آتش در جهان اسلام شعله ور می شود، فاجعه به وجود می آید و آن ها به نتیجه خود می رسند.

استاد حسن عباسی خاطرنشان کرد که ۱۱ نفر در غرب در مورد جنگ مذهبی ۳۰ ساله جدید مقاله نوشته اند: بعد از ریچارد هاس، هنری کسینجر یک کتاب به نام world order نوشت و گفت که این جنگ مذهبی ۳۰ ساله است و نباید تمام شود، زبیگنیو برژینسکی قبل از این که بمیرد، دو مقاله نوشت و گفت که حملات داعش، جنگ مذهبی ۳۰ ساله است و نباید از بین برود، لئون پانه‌تا وزیر دفاع سابق امریکا، جان کری وزیر امورخارجه سابق امریکا مصاحبه کرد و گفت که ماجرای سوریه و عراق جنگ مذهبی ۳۰ ساله است و داعش حالا حالا تمام نمی شود، زلمی خلیل‌زاد، مک میلان یک مقاله نوشت که بعد از این جنگ مذهبی ۳۰ ساله جدید، چگونه کشورهای اسلامی بر اساس قومیت ها تجزیه می شوند؛ ۱۱ نفر برای جنگ مذهبی ۳۰ ساله جدید مطلب نوشتند.

شیعه و سنی تکفیری‌های خود را طرد کردند/ شیعه انگلیسی و وهابیت از پیکره تشیع و تسنن کنار زده شدند

به گفته این اندیشمند ایرانی و اسلامی، رهبر انقلاب اسلامی(امام خامنه ای) این جنگ مذهبی ۳۰ ساله را برهم زد! اما چگونه؟ تا(امام خامنه ای) دید که داعش پشت دروازه های بغداد رسیده، به مجمع جهانی تقریب مذاهب گفت که علمای شیعه و سنی از سراسر جهان اسلام جمع شوند، ایشان گفت که دشمن می خواهد ۳۰ سال جنگ بین شیعه و سنی باشد، همانند کاتولیک ها و پروتستان ها، این بار دعوا سر شیعه و سنی نیست، بلکه می خواهند مسجد و اسلام را نابود کنند. این مسأله در سال ۱۳۹۳ مطرح شد. قرار شد ابتدا شیعیه در سال ۱۳۹۴ موضع بگیرد، زیر نظر آیت الله مکارم شیرازی همایشی در شهر قم با نام همایش جهانی مبارزه با جریان تکفیر برگزار شد و تمام علمای شیعه و سنی در آن جمع شدند و بیانیه داده شد، در این نشست مقرر شد که “شیعیان انگلیسی” که در لندن می نشینند و به مقدسات اهل سنت توهین می کنند، از جامعه شیعه طرد شوند، رهبر انقلاب اسلامی دو بار در صحبت های خود گفت که “تشیع انگلیسی”، از سرویس اطلاعات خارجی بریتانیا پول می گیرد، در نتیجه، شیعه، تکفیری های خود را طرد کرد و هشدار دارد که حق ندارید اهل سنت را توهین کنید”.

وی ادامه داد: “سال بعد، سال ۱۳۹۵ نوبت اهل سنت بود، در نتیجه مذاهب چهارگانه اهل سنت در شهر گروزنی چچن جمع شدند، چون بیشترین فرماندهان داعش و القاعده از این منطقه هستند، اندیشمندان و بزرگان اهل سنت در این جلسه گفتند که وهابیت، نماینده اهل سنت نیست و از اهل سنت بیرون است. این پیروزی بسیار عظیم بود! وهابیت همه جا مطرح می کرد که ما اهل سنت هستیم و همه اهل سنت وهابی اند، در صورتی که اهل سنت یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون نفر اند، اما وهابیت بر اساس گزارش سازمان سیا، ۵ میلیون نفر می باشند که بیشتر پیرامون شهر ریاض عربستان و مناطقی در امارت زندگی می کنند، بر این اساس، وهابیت عملا اهل سنت را به گروگان گرفته بود”.

استاد حسن عباسی خاطرنشان کرد: “رهبر انقلاب اسلامی(امام خامنه ای) گفت که باید این دو لبه تیغ قیچی(شیعه انگلیسی و وهابیت) زده شود؛ بنابراین دو تیغه جنگ مذهبی ۳۰ ساله زده شد؛ یعنی تکفیری های شیعه و تکفیری های وهابی از سوی دو گروه شیعه و اهل سنت طرد شدند. ایشان این جنگ هیبریدی را توسط مجمع جهانی تقریب مذاهب و با کمک بزرگان اهل سنت و اهل تشیع مدیریت کرد و خنثی نمود”.

وی به بعد دیگر خنثی شدن توطئه داعش و جنگ مذهبی ۳۰ ساله اشاره کرد و گفت: “در این میان، قاسم سلیمانی وارد صحنه میدانی شد و مدیریت را به عهده گرفت؛ در نتیجه توطئه داعش خنثی شد”.

به گفته این استراتژیست و نظریه پرداز ایرانی، از این دست گسل ها و شکاف ها برای به راه انداختن جنگ هیبریدی در جهان اسلام بسیار است، به عنوان مثال، گسل بین شیعه و سنی و گسل قومیتی بین کردها و اعراب که اخیرا در موضوع برگزاری همه پرسی جدایی اقلیم کردستان از عراق به میان آمد، دشمن اراده دارد این گسل ها را به هم بزند، آشوب به وجود بیاورد و این آشوب را در سال های متمادی مدیریت کند و در اثر مدیریت آن، فاجعه ای رخ دهد که به نابودی منطقه بیانجامد و ۵۰ سال دیگر، در همین جایی باشیم که اکنون هستیم. و همین گونه در افغانستان، ایران، و دیگر کشورها.

نخبگان افغانستان مراقب جنگ هیبریدی امریکایی ها در افغانستان باشند/ اجازه نمی دهند افغانستان ۵۰ سال دیگر هم آرام شود

استاد حسن عباسی خطاب به نخبگان دینی و سیاسی افغانستان گفت: “نخبگان و خواص افغانستان، خواص علمی، دینی، سیاسی، فرهنگی و هنری باید مراقب جنگ هیبریدی امریکایی ها در افغانستان باشند که اجازه نمی دهند ۵۰ سال دیگر هم افغانستان آرام شود، چون با این ترفند در افغانستان مستقر شدند”.

وی هشدار داد: “حالا که داعش در عراق و سوریه شکست خورده، این گروه را به چند بخش قسمت کرده اند؛ بخشی از آن را به صحرای سینا در مصر منتقل کردند که یک عملیات تروریستی را چند روز پیش در آنجا انجام دادند. بخشی دیگر را به تونس. اخیرا تونسی ها به ایران اطلاع دادند که امریکا داعشی ها را به تونس آورده اند. از سوی دیگر، بخش دیگر داعش را به کشور لیبی منتقل کرده اند و این کشور را تا آستانه تجزیه پیش برده اند. یک بخش عمده داعش را نیز به افغانستان به خصوص به شمال این کشور منتقل کردند و از یکی دو سال پیش این برنامه را داشتند؛ هدف بعدی برای به هم زدن امنیت منطقه و زهر چشم گرفتن از روسیه و چین، آسیای میانه است.

ادامه دارد….

منبع: صدای افغان (آوا)

درباره‌ی یکتا (دبیر بخش خبری پایگاه)

یکتا ؛ دبیر بخش خبری پایگاه هستم و ماموریتم در این پایگاه انتشار اخبار مربوط به استاد حسن عباسی است.