سخنرانی استاد حسن عباسی با موضوع بررسی سیر جنبش‌های دانشجویی در انقلاب اسلامی

استاد حسن عباسی با حضور در دانشگاه علامه طباطبایی به مناسبت روز دانشجو در – ۱۲ آذر ۹۶ – به بررسی مراحل پنج گانه حرکت جنبش دانشجویی در عمر 39 سال گذشته جمهوری اسلامی پرداخت.

وی گفت: اول انقلاب 150 هزار دانشجو در دانشگاه ها داشتیم و امروز بیش از 70 هزار استاد دانشگاه و 4 و سه دهم میلیون دانشجو در دانشگاه ها داریم که این مورد جز در دوره صفویه تا به امروز بی سابقه بوده است و جامعه علمی هم اکنون در کشور ما شکل گرفته است و نقش دانشگاه در حرکت علمی کشور یک حرکت بی بدیل است.

عباسی افزود: قلب تپنده این جامعه علمی، جنبش دانشجویی است که نه سال گذشته بعداز انقلاب اسلامی حرکت پیشتازی را در جنبش های اجتماعی چون جنبش زنان، محیط زیست، استادان و غیره داشته است.

رئیس مرکز بررسی های دکترینال در ادامه گفت: عمر 39 ساله جمهوری اسلامی در دوران هیچ کدام از انبیا تکرار نشده است. اهل حق در دوره انبیا و ائمه نمی توانستند حکومت تشکیل دهند چون مردمی هم چون مردم زمان ما نداشتند و ما باید قدردان چنین مردمی باشیم. تنها دوره کوتاهی سلیمان نبی و بعد از آن پیامبر اسلام و دوره بسیار کوتاهی هم حضرت علی در کوفه حکومت داشتند که از درون جامعه دینی سه جنگ به حضرت علی تحمیل شد و نهایتا ایشان را شهید کردند. بنابراین اولین بار است که جریانی دینی در تراز جهانی فرصت حکومت پیدا کرده است. جنبش دانشجویی و دانش آموزی در حرکت 39 ساله انقلاب اسلامی یکی از کلیدی ترین نقش ها را داشته است.

چرا جنبش دانشجویی انقلابی در دانشگاه حس تنهایی می کند؟

عباسی گفت: بن مایه فکری و اعتقادی دانشگاهی به ویژه در علوم انسانی همان طور که رهبر انقلاب فرمودند با نگاه وحیانی و دینی در تعارض است لذا بستر دانشگاه، زمین فکر بیگانه است و در زمین بیگانه با قواعد خودی بازی کردن اقدام نامتقارن نام دارد ولی با چنین تعارضی ماهوی در طول این سال ها دانشگاه و مردم و انقلاب با هم همراهی داشته اند لذا اگر جنبش دانشجویی در دانشگاه حس تنهایی می کند به دلیل این تعارض ماهوی است.

وی ادامه داد: علوم انسانی غربی تجربه انسان سوسیالیست، مارکسیست، سکیولار و کپیتالیست است انسانی که اصالت را به بشر می دهد نه به خدا.

وی در ادامه صحبت ها به التقاط اشاره کرد و گفت: امام خمینی (ره) فرمودند التقاطی فکر کردن خیانتی به اسلام و مسلمین است التقاط یعنی این که اسلام را با غیراسلام مخلوط کنیم.

رئیس مرکز بررسی های دکترینال افزود: امروز که سالگرد تصویب قانون اساسی در کشور ماست باید بگویم مبنای قوای سه گانه جمهوری اسلامی براساس تثلیث است. طراح قوای سه گانه منتسکیو بیان می کند که این تقسیم بندی را براساس تثلیث پدر، پسر و روح القدس اتخاذ کرده است یعنی مبنای قوای سه گانه جمهوری اسلامی مال اسلام نیست لذا علت سقوط و مشکل پیدا کردن همه روسای جمهور و اغلب مسئولان چون روسای مجلس در ایران مربوط به اشکال افراد یا جمهوری اسلامی نیست بلکه مربوط به ساختار التقاطی حکومت جمهوری اسلامی است.

عباسی اظهار داشت: همان طور که امام خامنه ای فرمودند علوم انسانی ما علوم انسانی غیرالهی است و مطلقا تثلیث در تمام رشته ها و نظریه هاست. بنابراین فقط این جنبش دانشجویی انقلابی ما نیست که حس مظلومیت و تنهایی دارد بلکه در چنین بستر غیرالهی علوم انسانی غربی، کل جریان انقلابی در کشور چنین حسی دارند.

وی ادامه داد: خروجی دانشگاه های ما در حوزه علوم فنی در حوزه صنعت و تکنولوژی خودش را نشان می دهد خروجی دانشگاه های علوم انسانی ما چون علامه باید در ساختار و مدیریت جامعه خودش را نشان دهد. اگر امروز اقتصاد ما دچار مشکل است مربوط به استادان حوزه علوم اقتصاد است چه طور ممکن است ما ژنرال هایی داریم که بدون یونیفرم نظامی ابر قدرت ها را در سوریه شکست می دهند چه طور ژنرال های ایرانی ژنرال های غربی از ناتو، رژیم صهیونیستی و… را شکست می دهند چون قاسم سلیمانی محصول دانشگاه نیست و با علم و تجربه انقلابی خودش می جنگد نه با علم و تجربه غربی ها. اما در دانشکده های اقتصاد نمی توانیم علمی تولید کنیم که مشکل تورم و بیکاری را حل کند. علوم انسانی ما تا بالای 70 درصد متون ترجمه شده علوم انسانی غربی است. بالای 90 درصد مشکلات جمهوری اسلامی مربوط به انحراف مبنایی قوای سه گانه است. در قرآن، خداوند دو بار تذکر می دهد که نگویید لا تقلوا ثلاثة چرا که این شرک است. پس چرا در فلسفه، زیست شناسی، علوم سیاسی، ارتباطات، تاریخ و حقوق تثلیث را می پذیریم لذا مشکل این دانشگاه این است که محتوایش غیردینی است و جنبش دانشجویی نیرویی بوده که سعی داشته این محتوا را دینی کند.

عباسی در ادامه افزود: نقش جنبش دانشجویی در عمر 39 ساله انقلاب اسلامی در 5 مرحله تعریف می شود.

مرحله اول تسخیر سفارت امریکا یا همان لانه جاسوسی در سال 58 است که برگ برنده جنبش دانشجویی انقلابی بود و امام آن را تا حد انقلاب دوم نامگذاری نمود.

دومین مرحله دانشجویان خط امام به فرماندهی شهید علم الهدی بودند که همان زمان عده ای وارد جهاد سازندگی و جبهه ها شدند اما بعدا برخی پشیمان شدند و به انقلابیون پشیمان پیوستند.

مرحله سوم دانشجویان مبارز با سه ایدئولوژی کمونیسم، صهیونیسم و کپیتالیسم محسوب می شوند. سال 67 که امام خمینی (ره) به گورباچوف رئیس جمهور شوروی نامه زد که به جنگ بیهوده با خدا پایان دهید توده ای ها و مارکسیست ها در ایران به این حرف امام خندیدند اما سه سال بعد شوروی پاشید در حالی که هیچ مارکسیست و کمونیستی فکر نمی کرد که شوروی به پایان خط برسد مثل همین بزرگی و ابهتی که امروز از امریکا در چشم مردم دنیاست. افقی که امام برای خودش در نظر گرفته بود را فقط جریان دانشجویی انقلابی باور داشت.

رئیس مرکز بررسی های دکترینال افزود: امروز می بینیم که پوتین به عنوان یکی از سیاستمداران قدرتمند دنیا همراه قرآن به خدمت امام خامنه ای می رسد. اقتدار امروز پوتین از گورباچوف و استالین بیشتر است اما با تواضع به خدمت امام خامنه ای می رسد. چه کسی فکر می کرد روزی ژنرال های روسی در زیر دست فرماندهان سپاه در سوریه با امریکا و داعش بجنگند. استادان دانشگاه از گفتن این حقیقت وحشت دارند.

این استاد استراتژی ادامه داد: علوم سیاسی یعنی این که پیرمردی در یک اتاق ساده بنشیند و 450 بار سران دنیا به دیدار او بیایند. قدرت نرم و علوم سیاسی این است نه آن چیزی که به عنوان شهریار نیکولو ماکیاولی و یا نظریات توماس هابز در دانشکده ها تدریس می شود.

وی گفت: ایدئولوژی بعدی که نابود شدنی است ایدئولوژی صهیونیسم است. ایران امروز به مرزهای اسرائیل رسیده است و این موضوع جریان صهیونیستی را نگران می کند. همان طور که مارکسیسم کنار رفت صهیونیسم هم زدوده خواهد شد. ایدئولوژی دیگری که پس از صهیونیسم از صحنه روزگار محو می شود ایدئولوژی لیبرالیسم و کپیتالیسم است. پس از جمع شدن این سه ایدئولوژی، تازه فرصت برای اداره جهان با ایدئولوژی اسلام فراهم می شود.

عباسی اضافه کرد: در کاپیتالیسم همه چیز در عالم کالاست و هر چه کالاست قیمت دارد از این لیوان آب و صندلی گرفته تا محبت پدر و مادر، طبابت طبیب، تا عشق و ادب… جوهره علوم انسانی غربی این تفکر است که همه چیز کالاست. امروز در جامعه امریکا و هم چنین در جامعه ما همه پدیده ها کالا انگاشته می شوند و این خیانت کپیتالیسم به دنیا است. لذا کسی که همه چیز را کالا می انگارد نمی تواند باور کند که مدافع حرم در سوریه بدون پول گرفتن می جنگد و شهید می شود و تهمت به شهدای مدافع حرم از چنین تفکری آب می خورد اما خود علامه طباطبایی که نامش بر دانشگاه شماست گفت اسم اعظم خدا بهاست و مصداق اسم اعظم خدا امام حسین است او بهاء داشت نه قیمت. لذا کاری هم که در کربلا کرد بهاء داشت نه قیمت . اما امروز می بینیم برای ورود به مجلس و شورای شهر و دولت باید چند میلیارد پول بدهند و وقتی این گونه فردی وارد قدرت شود برای جبران هزینه ای که پرداخت کرده به دنبال رانت و منابع مالی و بیت المال است بنابراین ذات علوم سیاسی غربی لابی است برای این که به رای گذاشته شویم باید میلیاردی پول بدهیم. مقصر این قضیه دانشکده های علوم انسانی ما هستند که دست به تولید علوم انسانی بومی نزده اند و نعل به نعل علوم انسانی غربی را پیاده کرده اند.

رئیس مرکز بررسی های دکترینال افزود: محسن حججی برخواسته از فرهنگ دینی است کسی که زن جوان و فرزند خردسالش را می گذارد و به جنگ در سوریه می رود و شهید می شود و آرزویش این است که مثل امام حسین بشود وقتی که پیکر او به ایران برمی گردد کل فضا را مثل امام حسین متاثر می کند. یکی هم جوانی که الگویش امام حسین نبود بلکه مسی بود و سعی کرد که همه چیزش را شبیه مسی کند ولی وقتی به دیدار مسی رفت مسی حتی او را تحویل نگرفت اما در جامعه ما استادان علوم انسانی رفتار جوانانی که به مسی توهین کردند را نشانه سقوط اخلاقی در جامعه ایران تفسیر کردند اما این استاد نگفت ذات ورزش فوتبال بی اخلاقی است و کسی که به فرهنگ آن دامن می زند بی اخلاق می شود. مسی نماد کپیتالیسم است و انسان طراز جامعه کپیتالیستی افرادی چون مسی هستند. این استاد فلسفه، مقصر چنین رفتارهایی را بسط فرهنگ غلط در جامعه نمی داند بلکه می گوید چون جوان ما دانسی و نایت کلاب ندارد می رود در صفحه مسی به او فحش می دهد چنین برداشتی خروجی جامعه شناسی و فلسفه لیبرالی است.

این استاد علوم استراتژیک افزود: آیا تفکر حججی پرور امروز در دانشگاه یا حوزه علمیه تدریس می شود؟ نه.

وی ادامه داد: چهارمین مرحله سیر دانشجویی انقلابی، مطالبه عدالت است. دانشجوی انقلابی امروز به مبارزه با جریان سرمایه داری و تامین الگوی جایگزین سیستم لیبرالی مشغول است. همین جریان جنبش دانشجویی انقلابی عدالت خواه افرادی چون رفسنجانی و احمدی نژاد را به مجلس و دولت آورد اما بعد از آن خودش منتقد همین افراد در حوزه عدالت می شد. یک وجهه عدالت خواهی جنبش دانشجویی انقلابی تحول در علوم انسانی است. تنها دانشجویان انقلابی در زمینه تحول در علوم عموما و تحول در علوم انسانی خصوصا فعالیت می کنند و هیچ وزیر علومی تاکنون دغدغه اش تحول در علوم انسانی نبوده است.

عباسی تصریح کرد: 39 سال است که اقتصاد کشور به دست استادان اقتصاد است و آنها امروز باید جوابگوی وضعیت اقتصادی کشور باشند. یک تفکر به دنبال مکتب اقتصادی کینزی بوده که هم اکنون در دولت فعلی مستقر است و رسما در کتاب امنیت ملی و نظام های اقتصادی ایران عنوان کردند که الگوی اقتصادی مناسب جمهوری اسلامی مدل اقتصاد کینزی است بنابراین اسلام را پیاده نکرده اند. دولت قبلی هم با تیم اقتصادی دانشگاه علامه نظریه های فریدمن را پیاده کردند بنابراین هیچ کدام از دو جریان اسلام را پیاده نکرده اند اما همه ناکامی ها در اقتصاد را به گردن اسلام انداختند.

مرحله پنجم

رئیس مرکز بررسی های دکترینال اضافه کرد: مرحله پنجم حرکت جنبش دانشجویی انقلابی طرحی بود که امام خمینی (ره) به جوانان دادند و از آنها خواستند که خودشان را برای تمدن نوین اسلامی آماده کنند البته لیبرال ها به این حرف جریان انقلابی بسیار خندیدند. اما انسان آرمانی جریان انقلابی انسانی که حاضر است سرش را بدهد تا اسلام پیاده شود هم چنان در مراحل تحقق این ایده امام خمینی است. این تنها جریان دانشجویی انقلابی است که می تواند سه قوه را در مطالبه عدالت زیر سوال ببرد و بگوید قانون اساسی ایران باید از ساختار تثلیثی به ساختار قرآنی در بیاید. وقتی ادعای تمدن نوین اسلامی می کنند و می گویند کاخ سفید را حسینیه می کنند غربی ها این را باور می کنند اما جریان غرب گرا در ایران باور نمی کند. مجله ویک عکس قاسم سلیمانی را در تخت خواب عمو سام در کاخ سفید به شکل طعنه گونه ای ترسیم می کند.

وی گفت: امروز اقتصاد لیبرالی در کشورهای غربی به بن بست رسیده است و 62 تریلیون دلار بدهی روی دست جهان مانده است و کشورها با بدهی بالا که در صدر آنها امریکاست در مرحله فروپاشی اقتصادی قرار دارند اما استادان اقتصاد در دانشگاه های ایران از اظهار چنین مطالبی سر باز می زنند. بیشترین بدهی مربوط به کد خدایی است که توسط لیبرال ها و دانشگاهیان در ایران عظیم شمرده می شود. مایک ملونی کارشناس اقتصادی در ایالات متحده عنوان می کند که تورم امریکا 400 درصد است و هر کشوری که مبنای پولش دلار امریکا باشد تورم امریکا را جذب می کند و تورم در امریکا صفر می شود. در طول سال ها و ماه های گذشته رهبر انقلاب به جدایی پول کشورها از دلار امریکا بارها و بارها تاکید کرده اند هم اکنون چین و روسیه بزرگترین قرارداد نفتی شان را مبتنی بر طلا بسته اند و از این مبادله کنار گذاشتند. اگر دلار امریکا حذف شود امریکا می پاشد.

این استاد علوم استراتژیک اضافه کرد: بنابراین تمدن نوین اسلامی ادعای تنها جریان انقلابی در ایران نیست، ریچارد واتسون آینده شناس امریکایی در ترند گذاری 2050 می گوید که در سال 2035 قدرت از غرب به شرق می رود و ایران جزو قدرت های برتر جهانی است چرا که تنها ایران است که می تواند الگوی جایگزین برای جهان ارایه کند. هم چنین می گوید یکی از مصیبت های جهان امروز بدهی است و تنها راه چاره اش مدل مالی اسلامی است این حرف را تنها دانشجوی مومن انقلابی باور دارد کسی که در سوریه می جنگد، در اردوی جهادی به محرومان جامعه رسیدگی می کند و در رشته های دانشگاهی به تولید علم توحیدی می پردازد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

درباره یکتا (دبیر بخش خبری پایگاه)

یکتا ؛ دبیر بخش خبری پایگاه هستم و ماموریتم در این پایگاه انتشار اخبار مربوط به استاد حسن عباسی است.