ماجرای ایران‌کنترا چه بود؟

دنیس راس

✅ همراهان عزیز و اندیشه‌جویان گرامی درخواست می‌شود گفتگوی استاد حسن عباسی در این موضوع را بخوانید.

? اسناد مرتبط با پرونده ایران کنترا یا #هشت_وجهی_مجارستانی را از اینجا هم می‌تواندی ملاحظه نمایید:
? contacts.ystc.ir

❇️ استاد حسن عباسی پرونده #ایران_کنترا را آذرماه سال ۹۵ چنین شرح دادند:

?سال 64 زمانی که نیروهای ایرانی به داخل خاک دشمن رسیدند، آمریکا نگران شد و به لرزه افتاد که اگر پیش‌روی‌ها ادامه بیابد، صدام سقوط خواهد کرد. پس تلاش کردند تا با بدنه‌ی #معتدل ایران ارتباط بگیرند. طبق آنچه که در 41 هزار صفحه سند موسوم به ایران‌گیت که بهار ۹۵ توسط آمریکایی‌ها منتشر شد، حاصل این تلاش آمریکا سه کانال نفوذی به درون نیروهای انقلاب بود:

  1. کانال اول – در سال 65 فردی به نام کنگرلو (مشاور نخست وزیر وقت) و جاسوسی به نام قربانی‌فر که مستقیماً با میرحسین موسوی ارتباط داشتند.
  2. کانال دوم – فردی به نام علی هاشمی (برادرزاده‌ی آقای هاشمی رفسنجانی) که در 28 شهریور سال 65 این فرد در اروپا شکار شده و به آمریکا منتقل می‌شود. از او در خصوص برنامه‌ی بعدی ایران سؤال می‌شود. علی هاشمی به خاطر ارتباط نزدیکی که با آقای هاشمی داشت از اقدام بعدی ایران مطلع بود. او در پاسخ می‌گوید که در حمله‌ی بعدی قصد تسخیر بصره و اعلام جمهوری اسلامی عراق در آنجا را داریم. مأمورC.I.A می‌نویسد: «این جوان بسیار خام‌تر از آنی‌ست که باید؛ هرچه که نباید می‌گفت، گفت» آمریکایی‌ها از قصد ایران برای انجام عملیات کربلای 4 در شلمچه مطلع شدند و اطلاعات را به صدام دادند و نتیجه همان شد که بر سر رزمندگان ما در عملیات کربلای 4 -من‌جمله 175 شهید غواص- آمد. همچنین در این اسناد قید شده که علی هاشمی اطلاعاتی را نیز از آمریکا برای آقای هاشمی آورد.
  3. کانال سوم – در چهارم خرداد سال 65 آقای مک‌فارلین همراه با مشاور نخست وزیر اسرائیل – آمیرام نیر- به ایران می‌آیند و یک کلید، (به نشانه‌ی باز کردن قفل روابط با ایران) یک کیک (شیرینی) و یک کلت (به نشانه‌ی اینکه خود را خلع سلاح کردیم) و انجیل امضا شده توسط ریگان (به نشانه‌ی اینکه ما آمریکایی‌ها هم به دین معتقدیم) می‌آورند. کلیدی که آمریکایی‌ها در سال 65 آوردند تا قفل روابط با ایران را باز کنند و 27 سال بعد در سال 92 نیز مجدداً برآمد تا قفل مناسبات ایران و آمریکا را باز کند، اما غافل از آنکه اوباما می‌رود و ترامپ دیوانه می‌آید و زیر کاسه و کوزه‌ی همه چیز می‌زند.

?این هیئت وارد ایران شدند؛ امام مخالف بودند و فرمودند که با ایشان برخورد دیپلماتیک نشود، زیرا دیپلمات نیستند همچون مسافر عادی به هتل بروند. برخی افراد در مجلس با این افراد دیدار کردند. پس از آنکه این قضیه توسط نشریه‌ی الشراع لبنان برملا شد، امام به آقای هاشمی رفسنجانی دستور فرمودند که در راهپیمایی 13 آبان (5 ماه بعد) تمام ماجرا را برای مردم تشریح کند.

? آقای مک‌فارلین و هیئت همراه او، طبق وعده‌ی قبلی که مقرر شده بود ما به آزادسازی گروگان‌ها آمریکایی در لبنان کمک کنیم و متقابلاً آمریکا برخی تجهیزات مورد نیاز در جنگ را برای ما تأمین کند، با خود 500 موشک تاو آوردند اما کلک زدند؛ بر روی موشک‌ها آرم انبارهای رژیم صهیونیستی خورده بود؛ این سلاح تاریخ مصرف گذشته بود و می‌بایست از رده خارج میشد. آبروریزی بزرگی بود و سلاح‌ها بازپس فرستاده شد. اما اسرائیل از آن بهره‌برداری تبلیغاتی کرده و به کشورهای عربی وانمود کرد به ایران سلاح فروخته است. ضربه‌ای که آمریکا به ما در این جریان وارد ساخت، بدنام کردن ایران بود؛ که هنوز پس از گذشت سی سال، ما متهم به داشتن روابط پنهانی با اسرائیل و خرید سلاح از او هستیم. اگر آمریکا در آن کیک و کلید و انجیل صادق بود، چرا دشمن ما و در رده‌ی مشاور نخست‌وزیر اسرائیل را با خود به ایران می‌آورد! این برای بار سوم بود که از آمریکایی‌ها رو دست خوردیم. اطلاعات لازم را با نفوذ و رخنه در بدنه‌ی حکومت از ما گرفتند و در قبال کمک ما به آزادسازی گروگان‌های لبنانی، به ما سلاح فاسد تحویل دادند و آبروی ما را با این عمل در میان کشورهای منطقه بر زمین ریختند. از پشت خنجر زدن، روش آمریکا در تعهدات اوست.

?سال گذشته در دانشگاه امیرکبیر و در میانه‌ی مذاکرات هسته‌ای، بی‌آنکه اسمی از فردی ببریم، مطلبی را این‌طور منعکس نمودیم که: «خبری منتشر شده مبنی بر اینکه 30 سال پیش کسی از ایران با فردی در فرانسه مذاکرات مخفیانه داشته است؛ اگر واقعاً چنین خبری صحت داشته باشد، باید مراقب باشیم.» در یک بی‌تدبیری گسترده، 22 خبرگزاری دولت یا حامی دولت بازی خوردند؛ به این صورت که این یک جمله را بسط دادند و حتی اسم‌ برده و اصل خبر را منتشر کردند. سپس دولت بابت همان یک جمله از ما شکایت کرد؛ ما نیز مجبور شدیم برای همین یک جمله، 500 صفحه سند به 5 زبان که مؤید این ادعا بود، را به دادگاه تحویل دهیم. اسناد بررسی شده و قرار منع تعقیب ما صادر شد. سپس مجدداً شکایت کردند و اسناد بیشتری به دادگاه ارائه گردید. بازهم

?شکایت کردند، این‌بار 41 هزار صفحه سند به دادگاه ارائه نمودیم که در بهار امسال توسط آمریکایی‌ها منتشر شده است. (امسال سی‌اُمین سالگرد مذاکرات مک‌فارلین موسوم به ایران‌گیت است. آمریکایی‌ها طبق یک سنت مرسوم هر سی سال یکبار اسناد طبقه‌بندی شده را از طبقه‌بندی خارج کرده و منتشر می‌کنند.) بخشی از این اسناد گزارش کنگره و سنای آمریکا در خصوص مذاکرات مک‌فارلین است؛ بخشی دیگر گزارش دولت بوده و بخش دیگر آن گزارش قوه‌ی قضائیه است.

? اگر نهاد ریاست جمهوری از کنار این ادعا عبور کرده و شکایت نمی‌کرد، ما نیز مجبور به ارائه‌ی 500 صفحه سند در این باب به دادگاه نمی‌شدیم؛ همچنین اگر به شکایت خود اصرار نمی‌کرد، این میزان به 41 هزار صفحه نمی‌رسید.

⁉️ اگر ادعای شما این است که چنین مذاکراتی درکار نبوده یا چنین صحبت‌هایی رد و بدل نشده است، یک صفحه سند برای آن منتشر کنید.

▫️ #تماس
▫️ #دنیس_راس

کانال رسمی استاد حسن عباسی
? @hasanabbasi_ir

درباره یکتا (دبیر بخش خبری پایگاه)

یکتا ؛ دبیر بخش خبری پایگاه هستم و ماموریتم در این پایگاه انتشار اخبار مربوط به استاد حسن عباسی است.

3 دیدگاه

  1. محمدرضا حبیب زاده

    با سلام
    چرا اسناد ایران کنترا قابل دانلود نیست؟

  2. تشکر …تشکر …اجرتان بامهدی (ع) عزیزمان….