خانه » مطالب ویژه » ۲۰ آذرماه، سال‌روز تأسیس بنیاد برکت

۲۰ آذرماه، سال‌روز تأسیس بنیاد برکت

🗓 ۲۰ آذرماه، سال‌روز تأسیس بنیاد برکت (وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام) است.

🔸این نهاد، بنیادی اقتصادی است که در اساس‌نامه آن چنین آمده:
«با تفأل بر قرآن کریم (آیه‌ی ۹۶ از سوره‌ی مبارکه‌ی اعراف) نام این نهاد «برکت» نامیده شد تا از همان ابتدا پیام‌آور برکت و توسعه در مناطق محروم و کم‌تر توسعه‌یافته‌ی کشور باشد.»

🔺انتخاب عنوان برکت برای این بنیاد انتخاب زیبایی بوده است. نهادهای انقلابی باید مفاهیم دینی را احیاء کنند. البته احیاء مفاهیم دینی نیاز به کرسی نظریه‌پردازی و کار فکری عمیق دارد.
تبیین مفهوم «برکت» بر پایه تفسیر تسنیم آیت الله جوادی آملی، توسط استاد عباسی انجام شده و برخی ابعاد آن تاکنون در کلبه کرامت تدریس شده است.

🔰#اقتصاد_پول_مبنا مصیبت‌هایی بر سر بشر و طبیعت آورده که قابل جبران نیست. تنها راه نجات از این وضعیت استقرار پارادایم #برکت_مبنا بر معیشت بشر است.

🔸برکت در معنای ساده‌ی خود یعنی «هرچه برداری، تمام نمی‌شود» قرآن کریم، انفاق را موجب برکت در جامعه می‌داند؛ زیرا بیشتر افراد، از آنچه که رزق آنهاست و بسیار دوست می‌دارند، در راه خدا دل کنده و انفاق می‌کنند تا به بر و نیکی دست یابند.«لَنْ تَنَالُوا الْبِرَّ حَتَّى تُنْفِقُوا مِمَّا تُحِبُّونَ …» رزق انسان، قبض(تنگ) و بسط(گشاده) می‌شود. «إِنَّ رَبَّکَ یَبْسُطُ الرِّزْقَ لِمَنْ یَشاءُ …» تنگی رزق انسان، عواملی دارد. گاهی امتحان و ابتلاء انسان است و گاهی نیز به علت گناه و معصیت، رزق انسان مؤمن تنگ می‌شود. آیه ۹۶سوره اعراف به همین نظام اشاره دارد: «اگر اهل شهرها و روستاها ایمان می‌آوردند و تقوا می‌ورزیدند، مسلّماً (درهای) برکت‌هایی از آسمان و زمین را بر روی آنها می‌گشودیم…»

📷 yaghin.org/dacisfiles/Document/2126-2126-V1.jpg

❇️ نظریه اقتصاد برکت مبنا را از سرفصل «شورش علیه طمع» از مجموعه سرفصل‌های کلبه کرامت ارائه شده است:

📎 yaghin.org/Export/CategorySession?CategoryID=46

کانال رسمی استاد حسن عباسی
💠 @Hasanabbasi_ir

درباره‌ی یکتا (دبیر بخش خبری پایگاه)

یکتا ؛ دبیر بخش خبری پایگاه هستم و ماموریتم در این پایگاه انتشار اخبار مربوط به استاد حسن عباسی است.