دیدار استاد حسن عباسی با آیت‌الله عابدینی، نماینده ولی فقیه و امام جمعه قزوین

آیت‌الله عبدالکریم عابدینی در دیدار استاد حسن عباسی با تأکید بر این‌که علوم غرب بر مبنای هیچ یک از مبانی ادیان الهی بنا نشده، اظهار کرد: حتی اگر علوم غربی بر مبنای تثلیث هم باشند رنگ و رد پایی از خدا، توحید و دین در آن‌ها دیده می‌شد.

وی ادامه داد: آیت‌الله جوادی آملی می‌فرماید خدای متعال با آیه «اقْرَأْ به اسم رَبِّکَ الَّذِی خَلَقَ» شروع می‌کند، این در حالی‌است که در ساختار نظام‌های آموزشی خارج و داخل «رَب» جایگاهی ندارد و جهان منهای رب معرفی می‌شود و این الحاد است.

وی با اشاره به این‌که معادل امروزی قرآنی جعل شبیه نصب است، بیان کرد: همان‌گونه که گوشی تلفن همراه تولید و بر روی آن برنامه‌های متعددی نصب می‌شود، می‌بینیم خداوند با خلقت آسمان‌ها و زمین «خَلَقَ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضَ» چیزهایی مانند شب و روز را با آن زمینه‌سازی می‌کند و لذا «جَعَلَ الظُّلُمَاتِ وَالنُّورَ» بیان می‌شود و یا در جای دیگر «وَاللّهُ أَخْرَجَکُم مِّن بُطُونِ أُمَّهَاتِکُمْ» زمینه «وَ جَعَلَ لَکُمُ السَّمْعَ وَ الْأَبْصارَ وَ الْأَفْئِدَةَ» است.

این مفسر قرآن کریم با تأکید بر این‌که قرآن حساب «مال» را از «رزق» جدا می‌داند، افزود: خداوند در قرآن مال را فتنه و برای آزمایش انسان معرفی می‌کند و به رزق که می‌رسد با بیان آیه «إِنَّ اللَّهَ هُوَ الرَّزَّاقُ ذُو الْقُوَّةِ الْمَتِینُ»، مبنای آن را خداوند معرفی می‌کند.

آیت الله عابدینی خاطرنشان کرد: خداوند متعال در خصوص «قرض» آیه «إِن تُقْرِضُوا اللَّهَ قَرْضًا حَسَنًا» را بیان فرموده اما این مهم در نظام ربوی جایگاهی ندارد و حتی مورد تمسخر قرار می‌گیرد؛ چرا که نظام آنها را در هم می‌ریزد.

وی اصلاح نظامات موجود بر مبنای قرآن را ضروری دانست و خاطرنشان کرد: با رجوع به قرآن کریم مبانی گفته‌های رهبر را هم پیدا می‌کنیم و بیش‌ازپیش به اهمیت آن پی خواهیم برد.

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین گفت: خدای متعال آنجا که از ماده و دنیا صحبت می‌کند، می‌فرماید ما ابر و باد و زمین را مهیای رویش قرار دادیم، گیاهان را رویاندیم و خوراکی‌ها را مهیا کردیم و در نتیجه می‌گوید بخورید و از آن به چهارپایانتان هم بدهید و این مهم بیان‌کننده آن است که وقتی خداوند صحبت از ماده می‌کند تفاوتی میان انسان و حیوان قائل نیست.

آیت‌الله عابدینی اذعان داشت: آنجایی که صحبت از معرفت و قلب سلیم است می‌فرماید: «شَهِدَ اللّهُ أَنَّهُ لاَ إِلَـهَ إِلاَّ هُوَ وَالْمَلاَئِکَةُ وَأُوْلُواْ الْعِلْمِ قَآئِمَاً بِالْقِسْطِ» این انسان کنار فرشتگان و خدا قرار می‌گیرد و این مهم با محوریت روح است.

وی اظهار کرد: پیامبر گرامی اسلام (ص) فرمودند: «علیکم بالقران فاتخذوه اماما و قائداً» یعنی قرآن را پیشوا و رهبر خود قرار دهید و یا در اصول کافی فرموده‌اند: «فَإِذَا الْتَبَسَتْ عَلَیْکُمُ الْفِتَنُ کَقِطَعِ اللَّیْلِ الْمُظْلِمِ فَعَلَیْکُمْ بِالْقُرْآنِ» یعنی «هرگاه آشوبها چون شب تار شما را فرا گرفت به قرآن رو آورید» و پس از این جمله می‌فرمایند: «مَنْ جَعَلَهُ أَمَامَهُ قَادَهُ إِلَی الْجَنَّةِ» یعنی هر کس قرآن را امام و پیشوای خود قرار دهد او را به بهشت می‌رساند و هر کس به قرآن پشت کند او را به جهنم سوق می‌دهد.

این مفسر قرآن کریم با تأکید بر این‌که قرآن در بسیاری مسائل روشن و شفاف صحبت کرده است، گفت: خداوند در آیه 105 قرآن با بیان «مَّا یَوَدُّ الَّذِینَ کَفَرُواْ مِنْ أَهْلِ الْکِتَابِ وَلاَ الْمُشْرِکِینَ أَن یُنَزَّلَ عَلَیْکُم مِّنْ خَیْرٍ مِّن رَّبِّکُمْ» تمام اصحاب مذاکره با غرب را نشان می‌دهد و می‌فرماید کافران چه آنهایی که اهل کتاب و چه آنهایی که مشرک هستند دوست نمی‌دارند کوچک‌ترین خیری به شما برسد.

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین با تأکید بر این‌که باید نگاه‌ها و امید انسان به خدا و قرآن باشد. بسیاری از آیه‌های قرآن روشن و واضح است و به سرعت موضوع را مشخص می‌کند.

وی با بیان این‌که قرآن به صراحت می‌گوید در دنیا دو نوع ولایت وجود دارد، افزود: خداوند با بیان «اللَّهُ وَلِیُّ الَّذینَ آمَنوا یُخرِجُهُم مِنَ الظُّلُماتِ إِلَی النّورِ ۖ وَالَّذینَ کَفَروا أَولِیاؤُهُمُ الطّاغوتُ یُخرِجونَهُم مِنَ النّورِ إِلَی الظُّلُماتِ» می‌فرماید: مؤمنان ولی و کافران صاحب اولیاء هستند و هر کس از راه می‌رسد ولی کافران است و این مخالف آزادگی است.

اقتصاد فروپاشیده آمریکا و غرب نمی‌تواند نجات‌دهنده باشد

در این دیدار استاد حسن عباسی وجود ربا در اقتصاد ایران را امری انکارناپذیر دانست و افزود: جنبش مردمی ضد ربا آغاز به کار کرده و مورد حمایت مراجع قرار دارد.

وی با بیان این‌که مینارد کینز 100 سال پیش شیوع ربا در جهان را راهکار نجات اقتصاد انگلستان معرفی می‌کند، افزود: ربا بخش مهمی از مشکلات اخلاقی، فکری، روحی، روانی، سیاسی و حتی خشک‌سالی را رقم زده و مردم را آلوده کرده است.

عباسی با تأکید بر این‌که اقتصاد آمریکا و غرب فروپاشیده و نمی‌توانند نجات‌دهنده باشند، اذعان داشت: نباید امید ببندیم به این که آمریکا و غرب در اقتصاد ما تحول ایجاد کنند چرا که نظریه‌پردازهای آنها معتقدند علم اقتصاد غرب فروپاشیده است.

وی با تأکید بر این‌که بر بستر انقلاب سیاسی باید انقلاب‌های صنعتی، علمی، فرهنگی و هنری را رقم بزنیم، ادامه داد: رهبری در دیدار استادان دانشگاه بر غیر توحیدی بودن مبنای علوم انسانی غرب تأکید کردند و با بررسی‌های انجام شده به این نتیجه رسیدیم که هیچ رشته‌ای در غرب وجود ندارد که تثلیثی نباشد و تمام نظریه‌ها و مکاتب پایه غرب تثلیثی است.

منبع: دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه قزوین

درباره یکتا (دبیر بخش خبری پایگاه)

یکتا ؛ دبیر بخش خبری پایگاه هستم و ماموریتم در این پایگاه انتشار اخبار مربوط به استاد حسن عباسی است.