خانه » مطالب ویژه » سخنرانی استاد حسن عباسی در اختتامیه نخستین جشنواره تولیدات محتوامحور «سدید»

سخنرانی استاد حسن عباسی در اختتامیه نخستین جشنواره تولیدات محتوامحور «سدید»

نخستین جشنواره تولیدات محتوا محور «سدید» با برگزاری آیین اختتامیه در روز سه‌شنبه اول دی در سالن سوره حوزه هنری به کار خود پایان داد.

در آیین اختتامیه، استاد حسن عباسی، رئیس مرکز بررسی‌های دکترینال، اشاره کرد: جشنواره تولیدات محتوامحور سدید، فارغ از دعوای فرم و پیام، مسئله سومی به نام محتوا را مطرح کرد. این که گفته می شود آینده از آن محتواست، ادعای بزرگی است که باید برای رسیدن به آن گام برداشت و امیدواریم این جشنواره در آینده در مسیر تولید محتوای اسلامی موفقیت های بزرگی کسب کند.

استاد حسن عباسی

وی با بیان اینکه تفاوت هنر لیبرال و هنر اسلامی در محتواست، تاکید کرد: خوشبختانه در حال حاضر دیگر گفته نمی‌شود که نمی‌توان هنر دینی و اسلامی داشت؛ بنابراین جای خوشحالی دارد که حوزه هنری چنین فضایی را فراهم کرده که جریان اصلی هنر اسلامی به رود اصلی خودش وارد شده و چشمه های جوشانی که وجود دارد، در یک جریان خروشان علیه هنر نفسانی هالیوودی قرار بگیرد.

عباسی ضمن اشاره به اینکه لازم است بین تفکر و تخیل تمایز قائل شویم، گفت: تفکر برای هنرمند، کوچک و کم است و در هنر، جایی ندارد بلکه باید هنرمندان ما تخیلشان را به کار بگیرند. اگر کسی تعاریف و فرمول‌ها و اصطلاحات زیادی را بداند، متفکر محسوب می شود اما با دانستن همه این‌ها، هنرمند نیست.

وی ادامه داد: هنرمند مسلمان می تواند آنچه را امروز جامعه بشری ندارد، به او بدهد. چرا اینقدر استرس و اضطراب در جهان امروز حکمفرماست؟ زیرا غربی ها با مفهوم «الا بذکرالله تطمئن القلوب» آشنا نیستند و دل‌هایشان آرام و قرار نمی گیرد. هنر نفسانی هالیوودی تنها حزن و شادی در مخاطب ایجاد می کند و شامل شهوت و هوس است؛ در حالی که لایه های دیگری در انسان هست از جمله قلب و فؤاد که می تواند حق را از باطل تشخیص دهد که غایت حکمت هنر انسانی آنجاست و رسالت هنرمند مسلمان این است که چنین حقایقی را به مخاطبان عرضه کند.

عباسی همچنین افزود: خداوند در قرآن، سرگذشت انبیا را به صورت قصه بیان می کند که نه تنها در حافظه و یاد، بلکه در قلب و فواد مخاطب تثبیت شود. هنرمند امروز هم اگر می خواهد هنرمند قرآنی باشد، لازم است قصه هایی بگوید که در دل مخاطب تثبیت شود، از دل این فرآیند تصفیه اتفاق بیفتد و در این صورت است که به الفبای هنر قرآنی دست پیدا کرده ایم.

منبع: پایگاه خبری حوزه هنری

درباره‌ی یکتا (دبیر بخش خبری پایگاه)

یکتا ؛ دبیر بخش خبری پایگاه هستم و ماموریتم در این پایگاه انتشار اخبار مربوط به استاد حسن عباسی است.

۲ نظر

  1. کانال تلگرام چی شد؟؟

    • یکتا (دبیر بخش خبری پایگاه)

      آدرس کانال اندیشه‌جویان استاد حسن عباسی در تلگرام
      Telegram.me/hasanabbasi_students