طرح جامع استراتژیک مسیحیت

طرح جامع استراتژیک مسیحیت، نگاهی امیدبخش، آینده‌نگر و منجی‌گرایانه است که در یک جمله خلاصه می‌شود: «روزی مسیح بازخواهد گشت.» حضرت عیسی مسیح(ص) در بیت‌لحم چشم بر جهان گشود و دامنه‌ی نفوذ او تا بیت‌المقدس و به زبان سریانی بوده است. او که خود و مادرش، آیتی از قدرت خداوند هستند، در واکنش به فساد و انحطاط دورانی که منطقه فلسطین در سلطه‌ی امپراتوری روم درآمده و یهودیان دچار انحطاط مالی، اخلاقی و سیاسی شده بودند، مبعوث شد. مسیح(ص) برای اصلاح اخلاق جامعه آمد و پس از ایجاد جنبش اجتماعی و تسری بخشی به دین خود، عروج نمود و در آخرالزمان همراه امام عصر(عج) رجعت می‌کند.

  • مشکلات دینِ تحریف شده‌ی مسیحیت در طرح‌ریزی استراتژیک:
  1. اشکال کلیدی مسیحیت این است که «شریعت» مستقلی از یهود آن‌گونه که باید داشته باشد، ندارد. مسیحیت در عمل، یک دینِ تابع دین یهود است.
  2. مسیحیت، «فقه» پویا و دقیق نداشته و ماهیتی اشعری‌مَسلک دارد که عقلانیت و استدلال را در بسیاری حوزه‌ها برنمی‌تابد. (این عامل البته در برخی جریانات اسلامی نیز دیده می‌شود.)
  3. عدم انطباق با شرایط و اقتضائات روز مشکل دیگر مسیحیت است که در نتیجه‌ی جدا کردن عقل از ایمان با آن روبرو شد. شریعت مسیحیت بدون آن‌که نیازهای روز دنیا را پاسخ دهد، بی‌جهت به ایمان، آخرت و دین ارجاع می‌دهد.
  4. مسیحیت نتوانست دنیا را در نسبت با آخرت سامان‌دهی کند. یکسره تارک‌الدنیا شد. دنیا مزرعه‌ی آخرت نبود و صرفاً مردم باید ایمان می‌آوردند و هیچ نمی‌پرسیدند.
  5. بسیاری انگاره‌های مشروع و معقول را نفی کرد. در کتاب مقدس مسیحیت صراحتاً آمده است که عیسی با طلاق مخالفت کرد. شریعت تحریف‌شده‌ی مسیحیت شرایط را آن‌قدر سخت کرد تا کار به اینجا رسید که کشیشان و راهبه‌ها در کلیسای کاتولیک ازدواج نمی‌کنند؛ رواج گسترده‌ی مفاسد اخلاقی در کلیسا به این علت بود.

 اگر دینی مدعی آخرت باشد اما نتواند دست مردم را گرفته و آنان را از پیچ و خم حوادث، گردنه‌ها و کوره‌های دنیا عبور دهد، این دین حتماً به محاق می‌رود.

کرسی نظریه پردازی کلبه کرامت

 مطالعه تاریخ طرح ریزی استراتژیک مسیحیت علی‌رغم تحریف متون آن از این جهت حائز اهمیت است که در نگاه کلان‌نگر خود بدانیم کدام اقدامات امروز با زمینه یا سابقه تاریخی ادیان ابراهیمی مرتبط است و هم آنکه بخواهیم از آن‌ها در طرح‌های استراتژیک خود بهره بگیریم؛ سرفصل «تاریخ طرح‌ریزی استراتژیک مسیحیت» را دریافت نمایید.

مطلب اختصاصی
کانال رسمی استاد حسن عباسی

درباره یکتا (دبیر بخش خبری پایگاه)

یکتا ؛ دبیر بخش خبری پایگاه هستم و ماموریتم در این پایگاه انتشار اخبار مربوط به استاد حسن عباسی است.