دانلود سخنرانی دکتر عباسی با عنوان جهان بدون مغز

دکتر حسن عباسی ابتدا علم استراتژیک که علم بقای جامعه است را به مثابه علم پزشکی که علم بقای بدن انسان است، تعریف کردند و در این قالب به بیان تعریف نظام نوین اداره جهان از سوی غرب و اجزای آن می پردازند.

۱۰۰ سال پیش بحث بر یافتن مرکز جهان بوده است. ابتدا یک نظریه پرداز انگلیسی به نام مکیندرنظریه ای ارائه داد که هر کشور برقلب قاره آسیا – اروپا سیطره پیدا کند بر کل آسیا – اروپا  و به تبع آن بر کل جهان می تواند حکومت کند. شوروی نیز تا قبل از فروپاشی به دلیل تسلط بر منطقه آسیای میانه بر نیمی از دنیا تسلط داشت. به همین جهت و سلطه طلبی ابرقدرت ها جنگ جهانی دوم در حدود ۲۰ سال بعد از ارائه این نظریه شکل گرفت… پس ازجنگ جهانی دوم نیز بحث قلب جهانی در بعد آبی مطرح شد که با توجه به حجم بالای مبادلات اقتصادی و تجاری جهان از طریق اقیانوس اطلس منطقه ای به نام مثلث (منطقه) برمودا در وسط اقیانوس اطلس، به نام قلب آبی جهان یا هارت سی نامیده شد.

از این رو کشورهای سلطه گر در گام های آینده شناسی و تصمیم گیری های کلان خود به این دو منطقه توجه ویژه ای نموند که ابرقدرت هایی چون آمریکا به طور نمونه در خصوص قلب حیاتی دریا و برای ثبات منطقه در برمودا شایعاتی درست نمودند تا برخی تهدیدها و موانع از این منطقه دور شده و آنان سیاست های خود را در این منطقه اعمال نمایند.

مدت زمان: ۱ ساعت 3 دقیقه

تاریخ : پاییز ۱۳۸۸

مکان برگزاری:  اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان استان یزد

موضوع : جهان بدون مغز

فرمت: mp4 , mp3

کیفیت: خوب

 

دانلود فایل صوتی:

 دانلود – Direct Download Link

حجم:21.7 مگابایت

 منبع :دکتر عباسی

دانلود فایل تصویری:

 دانلود به صورت پارت های ۱۰۰ مگابایتی:

دانلود پارت ۱ :   Direct Link

دانلود پارت ۲:    Direct Link

دانلود پارت ۳:    Direct Link

 حجم:300 مگابایت

 منبع : مبین مدیا

 

اما بعد از فروپاشی شوروی برخی تغییرات اساسی در حوزه منطقه جغرافیایی هارتلند و هارت سی رخ داد :

 1. قلب حیاتی جهان از آسیای مرکزی به منطقه ایران منتقل شد، چرا که  ۶۷ درصد انرژی جهان از منطقه ایران و کشورهای منطقه استخراج و تأمین می شود؛ باثبات ترین بازارها در منطقه ایران و کشورهای همسایه وجود دارد و بیشترین حجم منابع زیرزمینی در این منطقه قرار دارد –> به همین علت ایران از سال ۲۰۰۱ هارتلند جهان لقب گرفت.
 2. قلب حیاتی دریا هم دیگر منطقه برمودا نیست و آن هم به دلیل حجم مبادلات تجاری در مناطق آبی اطراف ایران، منطبق بر قلب حیاتی سرزمین یعنی منطقه ایران است –> به همین علت ایران از سال ۲۰۰۵ هارت سی جهان لقب گرفت. پس منطقه ایران هم قلب حیاتی جهان و هم قلب حیاتی دریا ست و به تبع آن ابرقدرت ها به دنبال تصرف ایران و کشورهای منطقه هستند. همانطور که در حال حاضر آمریکا در کشورهای همسایه ایران همچون جمهوری آذربایجان، کویت، ترکیه، بحرین، امارات، عمان، پاکستان، قطر، عراق و افغانستان و … پایگاه نظامی دارد.

اما چرا این قلب حیاتی آبی و خاکی جهان یعنی ایران به راحتی قابل تصرف نیست؟ سؤالی است که در ادامه پاسخ داده می شود. حال که در پیکره واحد در نظام استراتژیک جهان قلب مشخص شد، این سؤال مطرح است که مغز جهان کجاست؟

با توجه به تمثیل جهان به بدن یک انسان، آمریکا برای تبدیل شدن به مغز جهانی می بایست پروسه چندین ساله رو طی می نمود و نیز یک شبکه مواصلاتی (عصبی) برای سیطره در جهان تشکیل می داد. به همین دلیل سازمانی تحت عنوان NSA در سال ۱۹۵۳ شکل گرفت. NSA در جهان اینترنت را به مثابه یک شبکه عصبی برای جهان بوجود آورد که به تدریج با ظهور و بروز فناوری های جدید، هر گونه تبادل پیام و اطلاعات در جهان از طریق این شبکه اینترنت صورت پذیرد و هرگونه تبادل اطلاعات در اینترنت نیز از طریق مغز جهان(تجهیزات مخابراتی و امنیتی موجود در آمریکا) عبور کرده و پردازش گردد.

با توجه به آنچه گفته شده آمریکا با ایجاد شبکه عصبی مجازی (اینترنت) هدف تبدیل شدن به مغز جهان را در نظر داشت که در ادامه نیز شبکه سازی های مجازی در این بستر تحت عنوان شبکه های اجتماعی چون توئیتر، فیس بوک و … شکل گرفت.

NSA تمامی پیام ها، تراکنش ها، تبادل اطلاعات و … در سطح جهان را از طریق اینترنت و از طریق سوپر کامپیوتر های موجود در بستر سازمانی خود کنترل و پردازش می نماید.

اما ماهیت NSA و اینکه آمریکا با هدف تبدیل شدن به مغز جهان رو به جلو حرکت می نماید در چه نظام و ساختاری تعریف می شود؟

در مدل قدیمی اداره کشورها که  بر مبنای مدل سیستم های ارگانیکی تعریف می گردید و امنیت ملی هر کشور مبنی بر ۴ ستون اقتصاد، سیاست، فرهنگ و نظامی گری بود که به تبع آن این مدل در ساختار اداره جهان نیز قابل تعمیم بود اما در مدل جدید اداره کشورها  که بر مبنای مدل سایبرنتیکتعریف می شود یک ساختار دو قطبی متشکل از جزء تولید انرژی و جزء تولید اطلاعات، نظام اداره کشور را در بر می گیرد.
در نظام اداره کشورها و به تبع آن اداره جهان، در نظم نوین جهانی مدل سیستم های ارگانیکی کنار رفته و کم کم مدل سایبرنتیک در حال جایگزینی است که از اجزاء دو قطبی، یعنی مغز و قلب تشکیل می شود. در این ساختار یا مدل سایبرنتیک برخی کشورها به مثابه قلب، برخی دیگر به عنوان مغز جهان، برخی دارای هر دو جزء قلب و مغز، برخی به عنوان کمک دهنده به قلب جهان، برخی به عنوان یاری دهنده به مغز جهان و در آخر سایر کشورها نیز به عنوان مصرف کننده در این نظام و ساختار تعریف می شوند.

نقش کشورهای جهان در نظام نوین جهان بایو استراتژیک :

 • مغز جهان :  آمریکا
 • قلب جهان : ایران
 • دسته کشورها دارای هر دو جزء مغز وقلب یعنی تولید کننده انرژی و تولیدکننده اطلاعات : ژاپن، فرانسه، آلمان، چین، روسیه
 • دست کشورهای کمک دهنده به مغز جهان : کانادا، استرالیا، ایتالیا، اسپانیا، اتریش، هلند، سوئیس، سنگاپور، تایوان و …
 • دسته کشورهای کمک دهنده به قلب جهان : کویت، قطر، امارات، لیبی، الجزایر، نیجریه، نروژ، ونزوئلا، آذربایجان، ترکمنستان و …
 • دسته کشورها دارای هیچ کدام از دو جزء مغز وقلب یعنی تولید کننده انرژی و تولیدکننده اطلاعات (کشورهای مصرف کننده) : ارمنستان، لبنان، لهستان، کرواسی، مغولستان، برزیل، افغانستان، قزاقستان و …

 

دکتر حسن عباسی در آخر به این پرسش که چرا این قلب حیاتی یا همان ایران به راحتی قابل تصرف نیست؟، اینگونه پاسخ دادند :

در تشبیه جهان به بدن انسان، ذکر این نکته ضروری است که هیچگاه بدن با خواست و اراده مغز نمیتواند قلب را حتی لحظه ای از کار بیندازد، در ساختار بدن انسان، قلب حتی بدون مغز(در صورت مرگ مغزی) هم می تپد و زنده می ماند [جهان بدون مغز]، ولی مغز بدون قلب هرگز کار نمی کند…

درباره امیر (سردبیر پایگاه)

امیر؛ سردبیر پایگاه هستم و ماموریتم در این پایگاه انتشار فایل‌های جلسات استاد حسن عباسی است. هیچ دسترسی به استاد عباسی ندارم پس لطفا سوالات مهم خود که فقط استاد عباسی در توان پاسخ به آن است را برای ما ارسال نکنید و به سایت اندیشکده مراجعه نمایید و در آن پایگاه بپرسید.

4 دیدگاه

 1. سلام بر شما.کارتون خوبه.ولی سعی کنید لینک مطالب دانلودی را چک کنید و بعد که مطمئن شدید برای عموم قرار دهید.با تشکر از فعالیتهای شما و استاد عباسی

 2. لینک ها خراب است
  یا تشکر از سایت خوبتون

 3. سلام
  لینک های تصویری دانلود نمیشن
  ممنونم

 4. سلام
  واقعا سایتتون عالیه
  لینک دانلود صوتی خرابه!لطفا درستش کنید