نقد سریال جریکو Jericho

داستان سریال در شهر فرضی جریکو در ایالت کانزاس آمریکا اتفاق می افتد. داستان با مجموعه ای از انفجارهای هسته ای که منبع آن ها در ناحیه نامشخصی در نزدیکی شهر دنور در ایالت کلرادو ( ایالت مجاور کانزاس ) آغاز می شود . این حادثه خسارت سنگینی به جریکو وارد می نماید.- در حقیقت موضوع اصلی سریال vaccum قدرت در ایالات متحده ی امریکاست. خلاء قدرتی که با یک انفجار هسته ای آغاز می شود و در درجه ی بعد آموزش عمومی برای مقابله با این حادثه در سریال در صدر مسائل قرار می گیرد.-  شخصیت اصلی سریال ، جیکوب گرین می باشد که پسر شهردار جریکو است . او چند روز قبل از این حادثه به جریکو بازمی گردد . پس از وقوع این حادثه او به همراه پدرش به بازسازی و ایجاد دنیای تازه ای در شهر مذکور مشغول می شود . جیک کم کم به یک رهبر در جریکو تبدیل می شود و به حمایت از شهر و شهروندان آن می پردازد …

خط تعلیق اصلی سریال این است که بالاخره چه کسی امریکا را منهدم کرد؟ ایران، چین، روسیه، یا کره ی شمالی؟

بستر تعلیق سریال مدیریت بحران و شرایط بحرانی پس از انفجار است.

خط تعلیق های فرعی سریال نیز عبارتند از: مکان های وقوع انفجارهای اتمی- غیبت جیکوب قبل از انفجار- بلاتکلیفی کشور امریکا پس از حادثه و روابط مثلثی متعدد که بین شخصیت های سریال در جریان است.

4 گزاره ی استراتژیک سریال عبارتند از:

1- مدیریت بحران پس از سانحهو آموزش عمومی به مردم

2- معرفی عمومی پدافند غیر عامل

3- القای این نکته که ایالات متحده از سوی هیچ قدرت خارجی تهدید نمی شود بلکه بزرگ ترین تهدید ، تهدید درونی است. در همین راستا جریکو به عنوان منشا نجات معرفی می شود با این رویکرد که حتی اگر ایالات متحده نابود شود جریکو باقی خواهد بود. با توجه به این نکته که جریکو شهری در اسرائیل است و در این سریال نیز به عنوان استعاره ی اسرائیل مطرح شده است.

4- معرفی روند امت سازی در سریال بر محور شخصیت جانسون به عنوان امام .

 

دانلود فایل تصویری: 

دانلودDirectLink   |  Rodfile

 حجم:467 مگابایت

پسورد فایل (در صورت نیاز) : www.dr-abbasi.ir

 منبع فایل : دکتر عباسی

درباره امیر (سردبیر پایگاه)

امیر؛ سردبیر پایگاه هستم و ماموریتم در این پایگاه انتشار فایل‌های جلسات استاد حسن عباسی است. هیچ دسترسی به استاد عباسی ندارم پس لطفا سوالات مهم خود که فقط استاد عباسی در توان پاسخ به آن است را برای ما ارسال نکنید و به سایت اندیشکده مراجعه نمایید و در آن پایگاه بپرسید.