برنامه گفتگوی ویژه خبری با حضور استاد حسن عباسی با موضوع نفوذ

استاد حسن عباسی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با اشاره به وجود مسئله عزت در دکترین مقام معظم رهبری در سیاست داخلی و خارجی افزود: تأکید اصلی؛ تلاش برای بستن منفذهایی است که می تواند نافی عزت باشد.

وی گفت: تأکیدات اخیر ایشان به مسئله نفوذ ناشی از شرایطی است که درهای کشور در زمینه های مختلف باز شود و دشمنی که در شرایط گذشته نتوانست به ما ضربه بزند از شرایط جدید استفاده کند و موفق به نفوذ شود.
عباسی تصریح کرد: عزت همواره دغدغه مقام معظم رهبری بوده و البته در دوران اخیر حساسیت ایشان به آن افزایش یافته است.

وی نفوذ اقتصادی، امنیتی، نفوذ در مبانی نرم افزاری، علمی و فکری را انواع آن دانست و گفت: در بین تمامی اشکال نفوذ؛ نفوذ در مراکز تصمیم سازی و تصمیم گیری خطرناکتر و عینی تر از همه است.
این استاد دانشگاه افزود: اگر ملتی اولویتهایش در سال های متمادی در مراکز تصمیم گیری تغییر کند آن ملت در نهایت عقب خواهد ماند.

عباسی با بیان اینکه پیش‌تر دشمنان در پی اجرای سیستم فروپاشی از درون بودند، گفت: هم اکنون آنان به روشی روی آورده اند که پوسته جمهوری اسلامی حفظ شود و در درون به لیبرالیسم سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی تبدیل شود.

این کارشناس مسائل راهبردی با اشاره به فعالیت صدها مرکز تحقیقاتی و اندیشکده در آمریکا برای رسیدن به تصمیماتی علیه ایران افزود: سازمان ملل و سازمان های وابسته به آن مهمترین و بهترین ابزار این مراکز برای اعمال نفوذ در کشور است و نمونه های اقدامات آنان را در سیاست های صندوق بین المللی پول و حتی یونیسف و یونسکو می توان دید.

وی گفت: نظر مقام معظم رهبری تکیه بر اقتصاد مقاومتی است در حالی که در برابر آن برخی ها الگوهای دیگری ارائه می دهند.

ایشان با تأکید بر توجه به مسئله مقابله با نفوذ به ویژه در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور، افزود: اگرچه 30 تا 40 اندیشکده در ایران در زمینه های مختلف، مسئله نفوذ را رصد می کنند اما این کافی نیست و مقابله با آن باید در مراکز آموزش عالی کشور نهادینه شود.

عباسی با تأکید بر لزوم دیپلماسی فعال در ساز و کارها، مناسبات و سازمان های بین المللی گفت: یک خوش بینی مطلق در برخی افراد، مراکز علمی و جامعه نسبت به این سازمان ها وجود دارد در حالی که نباید به آنان خوش بینی مطلق داشته باشیم و این مسئله باید به تردید تبدیل شود.

این کارشناس مسائل راهبردی با بیان اینکه برخی ها در کشور معتقدند که در عصر جهانی شدن استقلال معنا ندارد، افزود: بر اساس این دیدگاه، می توان وابستگی متقابل و حتی عام داشته باشیم و این دیدگاه اگر نهادینه شود در آینده دچار مشکل خواهیم شد.

وی با تأکید بر لزوم مستقل ماندن در همه عرصه ها، گفت: باید مسئله نفوذ، شناخت منفذها و ساختار مقابله با آن به گفتمان عمومی تبدیل شود و جامعه در قبال آن حساس باشد و تنها در این صورت است که می توان نظام را از درون واکسینه کرد.

عباسی افزود: آن قدر که مسئله نفوذ مد نظر مقام معظم رهبری است از سوی مسئولان جدی گرفته نشده و بعضاً جناحی با آن برخورد می شود.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

استاد حسن عباسی کارشناس مسائل راهبردی 11 آذر 94 در برنامه گفتگوی ویژه خبری  به بررسی ابعاد مختلف نفوذ پرداخت.

در ابتدای برنامه، استاد عباسی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه چرا در این برهه زمانی تاکید خاصی بر واژه نفوذ شده است، گفت: در سیاست خارجی عزت، حکمت و مصلحت و در دکترین سیاست داخلی عزت، رحمت و اقتدار همواره مطرح است.

وی با بیان اینکه عزت یعنی “نفوذناپذیری”، افزود: در دکترین‌های سیاست خارجی و داخلی عزت ثابت است و این امر همان نفوذناپذیری است.

عباسی با بیان این که این دو دکترین همواره مورد تاکید مقام معظم رهبری بوده است، بیان کرد: پدیده نفوذناپذیری یعنی مقابله با منفعت‌هایی که می‌تواند زمینه ساز نفی عزت باشد.

این کارشناس مسائل راهبردی افزود: خوشبختانه ما در سیاست داخلی و سیاست خارجی شرایط را توانستیم به گونه‌ای فراهم سازیم تا درهای کشور در حوزه‌های مختلف اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی بسته بماند و مانع از نفوذ دشمن شود.

وی با تاکید بر اینکه دشمن در قدرت سخت نتوانست به ما ضربه وارد کند عنوان کرد: مشکل اصلی در نیروی نافذ نیست بلکه بر منفذهایی است که می‌تواند در پیکره جامعه وجود داشته باشد به طوری که دشمن بتواند از زوایای مختلف نفوذ کند.

عباسی با اشاره به تلاش دشمن برای نفوذ در نهادهای تصمیم‌گیری و تصمیم سازی افزود:  اگر ملتی هر روز اولویت‌هایش در سیاست خارجی تغییر پیدا کند به این معنی است که در 5 الی 10 سال آینده اولویت‌ها به ردیف آخر منتقل می‌شود و ساز و کارهای اصلی مغفول می‌مانند همین امر باعث می شود که ملتها در نهایت عقب‌افتاده می‌شوند.

وی با اشاره به دغدغه مقام معظم رهبری در مورد نهادهای تصمیم‌گیری و تصمیم سازی افزود: نفوذ در نهادهای تصمیم ساز و تصمیم گیر منجر به این مسئله می‌شود که در درازمدت اولویت‌های یک ملت تغییر کند.

در ادامه این برنامه سید جلال دهقانی فیروزآبادی عضو هیئت‌علمی دانشگاه علامه طباطبایی که طی گفتگوی زنده تلفنی در این برنامه حضور پیدا کرده بود درباره این که  چرا بر کلمه نفوذ در این مقطع زمانی تاکید می‌شود اظهار داشت: نفوذ مستلزم حضور است ؛ حضور به دو گونه فیزیکی یا سخت‌افزاری و همچنین نرم‌افزاری و مجازی نمود پیدا می‌کند و یکی از دلایلی که بحث نفوذ امروزه بیشتر مطرح می‌شود به دلیل این است که بعد از فروپاشی شوروی ما شاهد یک معارضه گفتمانی بین اسلام سیاسی و انقلاب اسلامی و به تعبیر دیگر گفتمان انقلاب اسلامی و لیبرالیسم هستیم و با توجه به شرایط ویژه‌ای که جمهوری اسلامی ایران در آن قرار دارد یک نوع تقابل گفتمانی بین ایران و آمریکا و به بیان عام تر بین گفتمان لیبرالیسم و انقلاب اسلامی در جریان است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه در زمان تعامل ممکن است  امکان نفوذ بیشتر شود بنابراین در زمان‌هایی که تماس‌ها بیشتر می‌شود  و تعامل در جریان است احتمال امکان نفوذ نیز افزایش می‌یابد.

دهقانی با بیان اینکه تعریف عام نفوذ عبارت است از تأثیرگذاری و شکل‌دهی به رفتار، افکار، آرمان و خواسته‌ها و هویت‌های طرف مقابل برای ایجاد نتایج مطلوب، اظهار داشت: به طور مثال در حوزه فکری، نظری و فرهنگی یکی از حوزه‌های نفوذ، هنجارسازی و اسطوره‌سازی است که در این حوزه تعریف یک نوع از سبک زندگی می‌تواند یک راه برای نفوذ باشد.

وی اضافه کرد: در این راستا سبک زندگی سنتی تبدیل به سبک زندگی ترجمه نشده‌ای می‌شود که در آن ارزش‌ها و هنجارهای ملی و بومی مخدوش می‌شود.
در ادامه این گفتگو، استاد عباسی نیز در تشریح واژه ضریب نفوذ اظهار داشت: آمریکا 4 دسته اندیشکده و 4 دسته مرکز تحقیقات استراتژیک دارد که در صدها مجموعه‌ای که در ذیل این اندیشکده ها و مراکز تحقیقات استراتژیک کار می‌کنند به طور مشخص میزهایی برای بررسی تحولات ایران وجود دارد که تصمیم‌هایی را در مورد ایران می‌سازد.
وی گفت: برای اعمال این تصمیمات در داخل ایران، مهم‌ترین ابزاری که برای ضریب نفوذ وجود دارد سازمان ملل است و به این ترتیب سازمان ملل مهم‌ترین ابزاری است که آمریکا و اتحادیه اروپا از آن  برای فشار  به مردمی مثل ایران و اعمال نفوذ خودشان استفاده می‌کنند که نمونه شاخص آن را می‌توان بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول اشاره کرد.
در ادامه این بحث، دهقانی عضو هیئت دانشگاه علامه طباطبایی با تاکید بر اینکه نفوذ یک حوزه فراگیر است و همه ابعاد زندگی را در بر می‌گیرد خاطر نشان کرد: بر این اساس سرمایه‌گذاری در حوزه مقابله با نفوذ نیز باید به شکل همه‌جانبه صورت گیرد.
وی با بیان این که ضریب نفوذ در حوزه‌های مختلف متفاوت است گفت: تردیدی نیست که در برخی حوزه‌ها ضریب نفوذ بیشتر است لذا در آن حوزه‌ها سرمایه‌گذاری بیشتری نیز انجام می‌شود که در این رابطه می‌توان به تغییر شکل سبک زندگی اشاره کرد.
این عضو هیئت‌علمی دانشگاه علامه طباطبایی با تاکید بر این که سازمان‌ها، نهادها و رژیم‌های بین‌المللی یکی از کارگزاری‌های اعمال سلطه مراکز قدرت بین‌المللی هستند گفت: علی‌رغم این امر ممکن است یکی از مراکزی که می‌توان برای مقابله با نفوذ از آن‌ها استفاده کرد همین مراکز باشد.
وی در پاسخ به این سؤال که گمان می‌کنید مسئولان تا چه اندازه موضوع نفوذ را جدی گرفته‌اند گفت: همه کسانی که به نظام جمهوری اسلامی تعلق خاطر دارند توجه ویژه‌ای به موضوع نفوذ دارند و مسئله نفوذ و تأثیرگذاری را جدی می‌گیرند.
وی تاکید کرد: در روابط بین‌الملل تصریح شده که کشورها باید وابستگی خود را کاهش دهند چرا که وابستگی متقابل نیز می‌تواند آسیب‌پذیری ایجاد کند.
در خاتمه این گفتگو استاد عباسی کارشناس مسائل راهبردی با اشاره به مسئله وابستگی متقابل اظهار داشت: متأسفانه در کشور ما برخی‌ها معتقدند که در عصر جهانی شدن استقلال معنی ندارد در صورتی که سیاست رسمی کشور استقلال و خودکفایی است.
وی ادامه داد: ما در ساخت درونی نظام نیاز داریم که اولاً مستقل باشیم و ثانیاً تا جایی که می‌توانیم خودکفا باشیم چرا که وابستگی می‌تواند ضریب آسیب‌پذیری ما را افزایش دهد.
عباسی تصریح کرد: اگر پدیده نفوذ به گفتمان عمومی تبدیل شود جامعه نسبت به آن حساس خواهد شد و قطع به یقین می‌توان مانع نفوذ شد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

درباره یکتا (دبیر بخش خبری پایگاه)

یکتا ؛ دبیر بخش خبری پایگاه هستم و ماموریتم در این پایگاه انتشار اخبار مربوط به استاد حسن عباسی است.

6 دیدگاه

 1. با سلام
  بنده یک کاربر جدید این وبسایت هستم. سوال اولم در مورد نام اندیشکده شما هست. معنی ” دکترینال امنیت بدون مرز” چیست؟
  سوال دوم این است که آیا با توجه به نفوذ جنسهای چینی به بازار ایران در دهه گذشته شما هنوز احساس استقلال میکنید؟ آیا فلج کردن بازار کشور در همه حوزه ها توسط کالاهای چینی استعمار اقتصادی نیست؟
  نکته سوم اینکه من مدتی است که میخواهم یک خیریه با اهداف اقتصادی علمی احداث کنم اما بمن مجوز داده نمیشود! این در حالی است که در کشورهای غربی خیریه ها سهم زیادی در اداره امور کشور دارند. شما را بخدا شما که به رهبری نزدیک هستید سفارش کنید اینقدر قوانین دستوپاگیر وصع نکنند. بخدا خیریه های مختلف با هدفهای فرهنگی و اقتصادی مهم هستند. تجربه ثابت کرده است که موسسات محلی متعدد بهتر از یک دولت بزرگ متمرکز جواب میدهد.
  باتشکر

  • معاونت پایگاه

   علیکم السلام خواهر محترم
   1. اندیشکده ما نیست، این پایگاه غیر رسمی است و ما از سر علاقه به استاد آن را مدیریت می‌کنیم. شما به پایگاه رسمی اندیشکده تشریف ببرید: andishkadeh.ir
   2. شما که قبل از گذاشتن نظر به عنوان قرمز توپر «لطفا قبل از ارسال نظر اینجا را مطالعه کنید» توجه نکردید چگونه می‌خواهید از پس پیچیدگی‌های اقتصاد علمی بربیایید؟
   3. خیریه‌ها در دنیا ساوزکاری دارند که در ایران اسلامی پدید آمدنش مضر استـکما اینکه درحال شکل گیری هستند- دلیل این عرض ما هم 620 جلسه از جلسات کلبه کرامت است.
   با تشکر

 2. آقای عباسی خیلی ممنون از روشنگریهاتون اگه نظام چهار تا مثل شما رو داشته باشه که عمارگونه مسایل رو بگه دیگه غمی نداره نه مثل دولتها که تو چشم مردم دروغ میگن

 3. سيد محمد حسين جعفري

  يكي از ابعاد فريبندگي غربي كه نتيجه اش نفوذ فرهنگي،اجتماعي ،سياسي و… در جوامع با فرهنگ و تمدن اصيل مثل ايران ميباشد، بعد كالبدي و فيزيك مراكز سكونتي ما به ويژه نقاط شهري است كه دراثر كم توتجهي سياست گذاران و مديران سطوح عالي كشور بعلت وجود مشكلات بيشمار والويت بندي مسائل خارج از اولويت 1-1 قرار ميگيرند در حالي كه با بررسي ها و مطالعات بيشتر در ميابيم، مي توان با ايجاد ظرفيتهاي متناسب كالبد فيزيكي فضاهاي شهري بسياري از مشكلات را با هزينه هاي خيلي كمتر در مقايسه با مخارجي كه هم اكنون در اين باره مصروف ميشود نه تنها مرتفع كرد بلكه با دلفريبي ظواهر شهرهاي مغرب زمين به مقابله برخاست! راستي در مورد راه اندازي نرم افزار گوگل ارث(google erth) انديشيده ايد؟

 4. سلام
  دکتر گفتن رییس دوتا اندیشکده هستن.

  غیر از اندیشکده یقین، دیگه چه اندیشکده ای هست؟

  اسمشو یادم نمیاد چی گفتن.