خانه » اخبار » گزارش کامل از سخنرانی سوم خرداد ۹۱ به همراه عکس

گزارش کامل از سخنرانی سوم خرداد ۹۱ به همراه عکس

گزارش کامل از سخنرانی استاد عباسی در تاریخ سوم خرداد ۹۱ به همراه عکس های این سخنرانی –  آزادراه گمشده در نقشه معرفت

سخنرانی‌های حسن عباسی در سوم خردادها و به مناسبت سالگرد آزادی خرمشهر در یک دهه گذشته به یک سنت تبدیل شده، که هر ساله این سخنرانی‌ها در دانشگاه تهران وارد می‌شود.

امّا امسال فرهاد رهبر؛ رئیس دانشگاه تهران که آخرین سالِ مدیریتش را می‌گذراند، برای اوّلین بار مخالفتش با این سخنرانی‌ها را عملی کرد و مانع برگزاری آن شد.

سخنرانی امسال در واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد که اوّلین سالِ مدیریت جدید این دانشگاه است و اتفاقاً حسن عباسی هم پس از قریب به یک دهه به دانشگاه آزاد بازگشت.

طی گذشت این سال‌ها این سنّت حواشیِ بسیاری داشته؛ از دستگیریِ حسن عباسی، در سال ۸۸ به خاطر سخنرانی سوم خرداد در آن سال تا حمله و اوباش‌گریِ برخی دانشجویان دانشگاه تهران به این مراسم در سال ۸۴.

به هر حال سنت سوم خرداد سال ۹۱ هم با عنوان آزاد راه گمشده ( همنام یکی از فیلم‌های اولیه دیوید فینچر) در سالن علامه طباطبایی دانشکده‌ی علوم پایه‌ی واحد علوم تحقیقات برگزار شد.

اعوذ بالله من الشیطان رجیم

بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین انه خیر الناصر و معین

سلام علیکم و رحمت الله

خدا را شاکر و سپاس گذارم که امروز توفیقی فراهم شد که خدمت شما عزیزان شرف حضور داشته باشم. سالروز مقاومت، روز آزادی خرمشهر قهرمان را خدمت شما عزیزان تبریک عرض می‌کنم و گرامی می‌دارم ولادت امام باقر(علیه السلام) را خدمت شما عزیزان اهلِ علم.

تقارن روز مقاومت، روز آزادی خرمشهر با سالروز ولادت امام باقر(علیه السلام)، شرایط ویژه‌ای را امسال برای ما رقم می‌زند که ما شأن و عظمتی که این امام همام در سلسله‌ی امامت و ولایت داشتند را پیوند بزنیم با مسأله‌ی مقاومت. در واقع مقاومتِ علمی.

اگر بر در و دیوار شهرها و بر کوچه‌ها و خیابان‌ها نام بزرگانی همچون باقری و همت در قضایای خرمشهر می‌درخشد، و نمونه‌ی یادگاران دفاع مقدس را اینجا روی این ویلچرها می‌بینید (اشاره به میهمانان جانباز حاضر در جلسه) میراث‌دارانِ آن حماسه‌ها پشت خاکریزها در مقابل دشمن تعینی.

امروز اگر همت‌‌ها، باکری‌ها، بروجردی‌ها و خرازی‌ها و باقری‌ها و سایرین بودند، قطعاً کنار نیم‌نگاهی که به صحنه‌ی منازعاتِ سخت و تهدیداتِ سخت‌افزاری‌ای که دشمن دارد و امروز مستحضر هستید که در شهر بغداد مذارکات ۵+۱ در مواجهه با همان تهدید‌ها مطرح هست و تیم‌های مذاکره‌کننده‌ی ما درگیر مذاکرات هستند، اما عمده‌ی نگاهشان را معطوف می‌کردند به مقاومت نرم و علمی.

سی سال دیگر که برگردید پشت سر خودتان نگاه کنید جانبازانِ جنگ نرم و جانبازانِ‌ جنگِ معرفت و فرهنگ و علم را روی ویلچرها در مقابل خودتان خواهید داشت چه بسا شما خودتان جزءِ‌ آن عناصر باشید.

زمان آگاهی عنصر اصلیِ حرکت اجتماعیِ هر نسلی است. هر نسلی اگر در گذشته بماند و در گذشته قوطه‌ور بشود از تاریخ جا می‌ماند و از مسیر تحول کنار گذاشته می‌شود. امروز هم به تبع این که انسان ایرانی پرچم‌دار خدا گرایی، پرچم‌دار عدالت، و پرچم‌دار منازعه‌ی جهانی در مقابل شرّ جهانی و شیطان جهانی است، عنصر زمان‌آگاهی‌اش به او نشان می‌دهد که خاکریز‌های خرمشهر‌های امروز و آزاد کردن خرمشهر‌های امروز، خاکریز‌های پشتِ حوزه‌ی سنگر معرفت هست.

همان طور که فرمود در ابتدای انقلاب که اسلام سنگرهای کلیدی جهان را فتح می‌کند فتح سنگر‌های کلیدی جهان، شاه‌بیتش در فتح سنگر‌های معرفت است.

باقر به عنوان شکافنده و باقرالعلوم یعنی شکافنده‌ی علم در سلسله‌ی دوازده امام معصوم ما از موقعیت ویژه‌ای برخوردار است.

نهضت بعضی‌هایشان سیاسی بود مانند علی (علیه السلام) یا امام رضا، برخی نظامی بود مانندِ امام حسین (علیه السلام)، نهضت برخی در واقع مخفی بود و برخی آشکار. برخی فرهنگی بود مثل امام صادق‌ (علیه السلام) یا امام سجاد. اما نهضت امام پنجم،‌ نهضت علمی‌ است.

شکافت هسته‌ی علم و زمینه‌سازی برای جنبشی که در زمان فرزند بزرگوار ایشان امام صادق (ع) تبدیل شد به مقوله و مسأله‌ی مهمِ فقه جعفری و شکل گیری مذهب در واقع جعفری شیعه که بنیان آن کرسیِ آزاداندیشی و کرسی نظریه‌پردازی چهارهزار نفره‌ای که زمان امامِ صادق (علیه السلام) برگزار می‌شد در عصر پدر بزرگوار ایشان یعنی امام باقر (علیه السلام) گذاشته شد.
امام باقر به عنوان شکافنده‌ی علم قدرشون و جایگاهشان و موقعیتشان در حرکت انبیاء و استمرار حرکت انبیاء یعنی ائمه برای ما روشن نیست. و این یکی از مشکلات ماست که ائمه‌ی خودمان را آن گونه که باید نشناختیم.

بزرگانی که امروز یادشان را گرامی می‌داریم در قضایای آزادی خرمشهر کسانی بودند که به عشق این معصومین نه مبتنی بر بسیاری از گزاره‌های تجهیزاتی و تسلیحاتی و انواع سازوکارهای دیگر بلکه به عشق این معصومین در صحنه حضور پیدا کردند.

با یاد و خاطر این بزرگان هست که ما امروز همچنان یاد ائمه‌ی معصوم خودمان را گرامی می‌داریم.الگویی برای ما گذاشتند و مسیری را برای ما در نوردیدند که امروز می‌توانیم این را تکرار کنیم.

حسن باقری (جوان ریزنقشِ پنجاه‌ کیلوییِ ترم اوّلِ دانشجوی دانشکده‌ی حقوق،‌ در دانشگاه تهران) را در این دو سه شب، از تلویزیون خودتان می‌بینید که ایستاده است پای یک نقشه‌ای و در سال۶۱ تعدادِ زیادی از فرماندهان ارتش و سپاه را برای آزادی خرمشهر توجیه می‌کند، جوان بیست و یک و نیم ساله‌ای که سال بعد آن وقتی شهید شد، بیست و سه سال سن داشت.

در مقابل آن‌چه که در تفکرِ‌ استراتژیکِ آقای ژنرال فیلد مارشال مونتگومری،‌ فرمانده‌ ی ارتش هشتم در جنگ جهانی دوم. یا در جبهه‌ی هیتلر مثلاً‌ مارشال رومل، ژنرال‌هایی در آن تراز، جوان بیست و دو ساله‌ای که اساساً‌ سربازی نرفته بود چه برسد به این که دانشگاه جنگ دیده باشد. جلوی یک تابلو ایستاده و دارید می‌بینید که چگونگی آزادی خرمشهر و طرح عملیاتی‌اش را توجیه می‌کند.

نابغه‌ی جنگ ما که در تراز استراتژیست‌های ارشدِ جهانی، با سن‌های بالای پنجاه سال و درجه‌های فیلد مارشالی، شرایطی را رقم زد که الگوی جوان امروز ما باشد.

می‌دانید این فرد وقتی در سال۶۲ شهید شد، دو سال بعد از خودش، دو سال بعد از شهادتش، در شصت و چهار،‌ عملیاتِ آزادیِ فاو و عبور از اروند که یکی از شاهکارهای نظامی تاریخ نظامی جهان محسوب می‌شود و در تمام دانشگاه‌های نظامی دنیا تدریس می‌شود، طرح آن عملیات را هم این شخص داده بود.

چطور می‌شود یک جوانِ ریزنقشِ پنجاه‌ کیلویی‌ِ سال اول رشته‌ی حقوق، به عنوان نابغه‌ی نظامی در زمانی که کشور درگیر هرج و مرج سیاسی بود در سال پنجاه و نه و شصت و هیچ ساختار منسجم نظامی‌ای هم وجود نداشت؛ توانست طرح آزادی خرمشهر را بدهد و با آن اعتماد به نفسی که با اتکال به خدا پیدا کرده بود، این پیروزی را رقم بزند؟

مسأله‌ی ما ستایش آن حماسه‌ها نیست. مسأله‌ی ما الگو گرفتن است. جوان ما امروز وقتی الگوی شخصیتی می‌خواهد، یک جوان بیست و دو ساله‌ای به نام حسن باقری.

بله در تهران،‌ اتوبانی به نام شهید هست. کتاب‌هایش منتشر شده است. در طول دو سالی که رئیس اطلاعات جنگ بوده است، فرمانده‌ی اطلاعات جنگ بوده و سازوکارهای جنوب را رقم زده، ۲۴۰۰ فیش عملیاتی از او مانده است.

این که در دو سال او چطور این حجم شناسایی را انجام می‌داده‌ است و طرح‌ریزی کرده و این مقدار فیش عملیاتی که سال گذشته از او منتشر شد بعد از نزدیک ۲۰-۲۵ سال تحقیقاتِ‌ گسترده، این جزء یکی از معجزاتِ دورانِ بعد از انقلاب اسلامی و دوره‌های اخیر است.

ما اگر بخواهیم الگو بگیریم از شخصیت‌ حسن باقری و تمامِ رزمندگانی که در آن دوران بوده‌اند، مردان بی‌ادعایی که رقم زدند این کار را، به این باید برسیم که زمان آگاه باشیم. عمده‌ترین آدرسی که این‌ها به ما می‌دهند و نشانی‌ای که به ما می‌دهند، زمان آگاهی است.

عنصر زمان آگاهی به ما امروز می‌گوید که اگر حسن باقری، همت، بروجردی،بابایی، صیاد شیرازی و هر کدام از بزرگانی که می‌شناسید و یا گمنامند نمی‌شناسید و یا نمونه‌هایی که امروز روی این ویلچرها در مقابلتان هستند.

اگر این‌ها امروز به جای نسل شما و به جای شما جوانان بودند، مسأله و دغدغه‌شان، آزادی سنگر‌های کلیدی‌ است که به مثابه خرمشهری که سقوط کرده در معرفت ما سقوط کرده.
ما سنگرهای سقوط کرده‌ی گسترده‌ای در معرفتمان داریم که مراتب از خرمشهر و آبادان، اهمیت و ارزششان بیشتر است. و امروز دلیرمردان و شجاع زنانی را می‌خواهند که آن سنگرها را باز پس بگیرند.

از این منظر است که بشر امروز به خصوص انسان مسلمان که در این دوازده کشور درگیر بیداری اسلامی هستند و یکی پس از دیگری دیکتاتوری‌ها را در حال سرنگون کردن و شکل‌گیری دولت‌های جدید هستند، خوب امروز می‌دانید انتخاباتِ ریاست جمهوری کشور مصر در حال برگزاری است بعد از ۱۵-۱۶ ماه از بیداری اسلامی و کش‌مکش‌ها و زدوخورد‌های خیابانی؛ حالا می‌روند که امروز سرنوشتشان را روشن کنند.

ملت تونس، ملت لیبی،‌ ملتِ یمن، اردن، عربستان، بحرین و سایر این کشورها که در حال انقلاب هستند؛‌ همین امروز در تهران، بسیاری از اندیشمندان، بزرگان،‌ شخصیت‌های مذهبی، شخصیت‌های سیاسی، شخصیت‌های فکریشان هستند، و یک پرسش دارند؛ تجربه‌ی سی و چهار سال گذشته‌ی شما در جمهوری اسلامی برای اداره‌ی جامعه‌ی بشری چیست؟

الگوی فرهنگی شما، الگوی سیاسی‌تان، الگوی اقتصادی‌تان، الگوی اجتماعی‌تان، الگوی هنری‌ و عملی‌تان چیست؟ یک روز دشمن حمله می‌کند ما دفعش می‌‌کنیم از خرمشهر و آبادان؛ این یک اقدام صلبی است.

اما یک بار ما قرار است الگویی به جهان ارائه کنیم برای مدیریتِ بر جهان. آن حرف نوی جمهوری اسلامی که بارها فرمودند که جمهوری اسلامی حرف نویی دارد؛‌ تلفیق ایمان با انسان‌های آزاده‌ای که ایمان را حامل هستند و الگویی از رفتار زندگی مؤمنانه ارائه می‌کنند که این الگو، نیاز بشر امروز هست.

هفت میلیارد جمعیت روی کره‌ی زمین، امروز از بی‌معنایی،‌ به طور عام و اخص دارند رنج می‌برند. و چهار میلیون و یکصد هزار دانشجوی ما، پرچم‌داران همان حرکت حسن باقری و آن جوانانِ بیست و یکی دو ساله‌ای هستند که مسئولیت این را دارند که این رشادت را و این در واقع، شجاعت را به ظهور برسانند و ما این روند را ببینیم.

از این منظر، به دلیل تقارن ولادت امام باقر (علیه السلام) سالروزش با سالروز مقاومت و روز مقاومت در جامعه‌ی ما، من مقاومت معرفتی را، که الآن حلقه‌ی گمشده‌ی ماست و قطعاً اگر حسن باقری امروز می‌بود و طرح‌ریزی استراتژیکی او را برای نسل خودش، نسل شما، رقم می‌زد؛ این را به طور اجمال مورد بررسی قرار می‌دهم تا ببینیم که در چه موقعیتی قرار داریم.

امروز می‌دانید که دو هزار و ششصد رشته‌ی علمی – البته این عدد مربوط به سال ۲۰۱۰ است- در جهان وجود دارد که ما در دانشگاه‌هایمان کمتر از ششصد تای آن را داریم. یعنی ما هنوز از تعداد رشته‌های عملی، غریب به دو هزار مورد آن را هنوز نداریم. با وجودی که بیش از هفتاد هزار استاد دانشگاه، داریم و عددی معادلِ چهار میلیون و یکصد هزار دانشجو داریم.

Map of science یا نقشه‌ی علم، امروز به مثابه این که شما استانی را ترسیم کنید که در یک استان شهر‌هایی باشند، بین این شهرها جاده‌ها و اتوبان‌هایی ترسیم شود؛‌ map of science یا نقشه‌ی علم، یک چنین مناسبتی را رقم می‌زند.درصد تراکم و درصدِ، در واقع، مناسبتی که بین رشته‌های علمی هست؛ مانند اتوبان دوطرفه‌ای است که این علوم به همدیگر بده و بستان می‌کنند.

پس ما در همین ابتدای قضیه نسبت به عملی که در جهان تولید شده است،‌ دو هزار رشته عقبیم. دو هزار رشته نسبت به دو هزار و ششصد رشته‌ای که در جهان مطرح است. این قسمت اولِ عقب‌ماندگی ماست. آن مبحث سنگر‌های کلیدی که باید تصور شود و تصرف شود اینجاست.

اگر مثلاً بین رشته‌ Psychology (روانشناسی) با Psychiatry (روان‌پزشکی) بده و بستانی وجود دارد؛ این به مثابه یک اتوبان است. حالا بین Psychology و مثلاً روانشناسی با فلسفه با اقتصاد،‌ با سیاست و با هر رشته‌ی دیگری، یک همچین ساز و کار پیچیده‌ای وجود دارد.

نقشه‌ی سال ۲۰۰۹ میلادی را اگر نگاه کنیم، در آنجا شما این درصد فراوانی رشته‌ها را ملاحظه می‌فرمایید. کافیست با فاصله‌ی یک سال از سال ۲۰۰۹ تا سال ۲۰۱۰ میلادی، جهت حرکت کهکشان علم را ببینید. فقط در یک سال فاصله ببینید میزان تراکم علم، به چه حدی رسیده‌ است.

این حالت وقتی در سال ۲۰۱۰ رقم می‌خورد؛ شبیه یک حرکت مارپیچی است که برعکس عقربه‌ی ساعت حرکت می‌کند. از بنیان‌های فلسفه شروع می‌کند، تمام رشته‌های فنی، علوم پزشکی و غیره را در بر می‌گیرد.

این کهکشان،که یک کهکشان راه شیریِ‌ در هم پیچیده‌ایست که برخلاف عقربه‌ی ساعت دارد باز می‌شود و بسط پیدا می‌کند؛ این دامنه دقیقاً منطبق بر مفهومی‌ است به نام مسأله‌ی اربابِ علم.

نقشه‌ی اربابِ علم سال ۲۰۱۰ ، دو سال پیش را که ترسیم کرده‌اند، از قرن شانزدهم به این سو، چهارصد نفر ارباب علم، دامنه‌ی عظیمی از معرفت را برای بشر رقم زده‌اند که عمدتاً‌ هم غربی است.

شما خیلی از این آدم‌ها را می‌شناسید. انیشتین را می‌شناسید، داخل این لیست، نیوتن را می‌شناسید در فیزیک. تیکوبراهه را می‌شناسید،‌ دکارت را می‌شناسید. کانت و هگل را می‌شناسید، در فلسفه، افراد مختلفی را در جامعه‌شناسی می‌شناسید و از چهره‌های شاخصِ دوره‌ی معاصر، تا چهره‌های سنتی‌شان از آگوست کنت به این سو. آدام اسمیت، ریکاردو و دیگران را در اقتصاد می‌شناسید تا به امروز.
در واقع اگر ما ادعا می‌کنیم که هفتاد هزار استاد دانشگاه داریم و چهار میلیون و صد هزار دانشجو، فراموش نکنید هر کدام به درجه‌ی استادی رسیدید معنای آن این نیست که شما یک ارباب علم هستید.

چهارصد سال گذشته، چهارصد نفر در جهان علم تولید کردند، بقیه‌ی این ده‌ها هزار استادی که در سراسر جهان امروز دارند این علم را تدریس می‌کنند صرفاً تدریس‌کننده‌ی حرف‌های آن‌ها هستند.

اینجا وقتی صحبت از جنبش نرم‌افزاری، نهضت تولید علم و مواردی از این دست می‌شود، معنای آن این نیست که هر دانشجو و استادی می‌تواند علم تولید کند. بسیاری از استادان فقط شارح‌اند، فقط تشریح‌ کننده‌اند، فقط تدریس‌ کننده‌اند.

مانند این که یک حسن باقری عملیات بیت‌المقدس را برای آزادی خرمشهر طراحی می‌کند؛‌ تعداد بسیار زیادی فرمانده‌ی ارتش و سپاه، نیروها را مدیریت می‌کنند تا به رهایی خرمشهر منتج شود.

علم‌ هم تک ستاره‌هایی می‌خواهد. یعنی اگر چهارصد سال گذشته را به تعداد این چهارصد نفر تقسیم کنیم، تقریباً سالی یک نفر جهان غرب، انسان تراز داشته برای تولید علمش.

این یک پیام دارد برای ما؛ که ما از کسرت هفتاد‌ هزار استاد دانشگاهمان انتظار هفتاد‌ هزار تولیدکننده‌ی علم نداشته باشیم.

این‌ها وظیفه‌شان این است که علوم تولید شده‌ی پیشینیان را تدریس کنند. حالا این که در یک کشور هفتاد و پنج میلیونی، هفتاد و شش میلیونی مثل ما، یک نفر باشد تولیدکننده‌ی علم باشد؛ این احتمالاً ممکن است یکی از شماها باشید.

پس این ستاره‌ی بخت و اقبال در هر دوره‌ای در هر عصری در هر تاریخی، بر دوش یک نفر می‌نشیند که افق معرفتی را روشن کند و بشریت را مدیریت و هدایت کند با نور معرفتی که خودش پیدا می‌کند

لذا از این بازار مکاره‌ی علم، که با انواع کلاس‌های کنکور امروز می‌بینیم دکتری و فوق دکتری را هم تلویزیون تبلیغ می‌کند که با یک تست بیشتر می‌توانید موفق شوید؛‌ گول این ظاهر شناخته شده‌ی نظامِ بازار مکاره‌ی معرفت و علم را نخورید.

این علم‌ها را باید یاد بگیرید اما این که خود شما به مرحله‌ی زایش برسید، با الگویی که امسال حسن باقری ارائه کرده‌اند،‌ این یک مسیرِ متفاوتی دارد.

پس اگر دو هزار و ششصد رشته‌ی علمی امروز در جهان حاکم است، چهارصد نفر اندیشمندِ اصلیِ غرب، در دوره‌ی اخیر، این چهارصد نفر بن‌مایه‌های این دو هزار و ششصد رشته را گذاشته‌اند. بعضی از آن‌ها البته قدمتشان بالای دو هزار و پانصد سال است. مثل فلسفه یا بعضی از موارد دیگر.

ولی دامنه‌ی علوم جدیدی که می‌بینید، تراوش کرده از بعضی از نظریه‌ها و ریزه‌کاری‌هایی که از ذهن این دو هزار و چهارصد نفر بیرون آمد. لذا اگر جامعه‌ی ما در یک سال، هر یک سال، یک نفر نابغه‌ی علمی داشته باشد، گول این نخبگان و المپیادها و این موارد را هم نخورید، این‌ها که همه کارهای تکنیکی است.

نه! یک کسی که نسبیت را مثل انیشتین رقم بزند. قانون جاذبه را مثل نیوتن تبیین کند. یک کسی که در حد و قواره‌ی مثلاً کانت و هگل حرف‌های کلان این‌چنینی تولید کند.

حالا قدمت‌های قبلی آن در دامنه‌ی فرهنگی خود ما، کسانی‌ مثل رازی، کسانی مثل ابن سینا و چهره‌های این‌چنینی. ببینید در طول تاریخ خود ما هم حافظ، فردوسی، سعدی، یا افرادی مثل ابن‌سینا یا مثل عمرخیام و دیگران قاعده نیستند که بگوییم همین جوری دسته‌دسته تربیت می‌شدند. این‌ها تک ستاره‌هایی هستند در آسمان معرفت هر جامعه‌ای که می‌درخشند. مشخص است.

حالا در یک چنین فضایی، ما تکلیف مسأله‌مان چیست؟ نقشه علم را که نگاه می‌کنیم؛‌ مربوط به سال ۲۰۱۲، استراکچر علم (structure)، در ساختار استراکچر علم، دامنه‌ی این کهکشان به طرز تصاعدی دارد گسترش پیدا می‌کند.

یعنی اگر شما پنج سال دیگر این جلسه را برگزار کردید و خواستید در مورد نقشه علم صحبت کنید،‌ آن موقع صحبت از ۲۶۰۰ رشته نیست. مطمئناً‌ دو برابر شده است. یعنی نزدیک پنج هزار رشته‌ی علمی در جهان وجود خواهد داشت.

در این طوفان علمی که در هر پنج، شش‌ سال دارد یک بار دو برابر می‌شود، به صورت تصاعدی، ما کجاییم؟ این سنگر کلیدی، یعنی سنگر معرفت که اگر ما این را نداشتیم همیشه دنباله‌رو هستیم.

انرژی اتمی را آن‌ها تولید کردند، اول برای تولید بمب هسته‌ای. همین آقای انیشتین به اضافه‌ی دو نفر دیگر نامه‌ای زد به رئیس جمهور وقت آمریکا، ترومن، که زودتر از آلمان، شما تولید بمب اتمی را در دستور کار بگذارید. اصلاً رئیس جمهور آمریکا نمی‌دانست بمب اتم چیست.

همین آقای انیشتین و دیگران به او نامه زدند و راهکار را نشان دادند، شد پروژه‌ی منهتن. در پروژه‌ی منهتن بمب اتم را ساختند و انتهای جنگ جهانی دوم بر سر مردم هیروشیما و ناکازاکی ریختند.

شصت سال بعد، ما نه برای مصرف نظامی، بلکه برای مصارف صلح‌آمیز داریم تلاش می‌کنیم خودمان تولید کنیم؛‌ از آن‌ها هم نخواستیم، آن‌ها ما را در تحریم تجهیزاتی نگه داشتند. اگر خودمان دانشمندی تربیت کردیم؛ آمدند در خیابان‌های تهران ترورش کردند.

اما شما می‌بینید امروز، روز سوم خرداد در وسط بغداد، ۵+۱ دارد با تیم مذاکره کننده‌ی ما مذاکره می‌کند که شما مثلاً‌ این غنی‌سازی‌تان را جمع کنید، این سوخت بیست درصد را جمع کنید. زور می‌گویند.

از مجموع دو هزار و ششصد رشته‌ی علمی، با یک رشته‌اش، با فیزیک اتمیاش، تا مرحله‌ی سه قطعنامه در شورای امنیت از ۱۳۸۶ به این سو، در مورد این که ما را تحریم تجاری و اقتصادی می‌کردند، پیش رفتند، تا مرحله‌ی تهدید نظامی که امروز گفتند امروز می‌زنیم، فردا می‌زنیم.
پس اگر قرار است ما از این محاصره نجات پیدا بکنیم. زمانی که آبادان در محاصره بود امام فرمودند که حصر آبادان شکسته شود. فکر کنید هم امروز آبادان معرفت ما محاصره است ما برای یک رشته علمی که از آن‌ها نگرفتیم و دانشجوی خودمان در اینجا تمرین کرده و این را ایجاد کرده است و بعد همان دانشمندان ما رو موساد، mi6، cia در خیابان های تهران ترور می کند.

اینجاست که محاصره ما محاصره علمی است نه محاصره اقتصادی نه محاصره نظامی که الآن ۱۳۰ ناو اطراف کشور ماست و یا در کشورهای منطقه که آمریکایی ها مستقر هستند. ما از آن محاصره نظامی نمی هراسیم. تجربه ثابت کرده است. آزادگی را ما از امام حسین یاد گرفتیم.

امروز محاصره ما نه محاصره اقتصادی بلکه محاصره علمی است. اگر در یکی از علوم پیشرفت کردیم و توانستیم نیروگاه اتمی بزنیم. دانشمندان ما را در کف خیابان ترور می کنند موساد، mi6،cia.

یک مسئله ما تبیین و تدقیق این بود که در دامنه map of science یا نقشه علم که در کشور تبیین شده است و مسئله ارباب علم، نقش این چهار میلیون و یکصد هزار دانشجو و نقش هفتاد هزار استاد ما کجاست. اما یک اتفاقی افتاده یک انقلابی رخ داده است که من می خواهم بر روی این انقلاب دست بگذارم.

هفت هنر داریم. که تقسیم بندی این‌ها همه متعلق به غربی هاست و برای ما نیست. این هفت هنر از موسیقی، معماری، شعر و ادبیات، مجسمه سازی، نمایش و تئاتر و در دوره های اخیر از سینما به عنوان هنر هفتم یاد می شود، وقتی روند یکصد ساله دوره رشد تکوین هنر رو می بینیم، این روند یکصد ساله چی را به ما می دهد؟

روند یکصد ساله از ۱۹۰۰ تا ۲۰۰۰ کافی است ببینید غیر از اینکه در علم دیدید که ما با تراکم علم روبرو هستیم در هنر نیز با تراکم هنر روبرو هستیم. یعنی هنری که در سال ۱۹۰۰ بوده و هنری که در سال ۲۰۰۰ رصد شده است در نقشه هنر به طرز وحشتناکی از لحاظ مکاتب هنری هم از لحاظ نوع تکنیک و تکنولوژی هنری.

حالا در دوره های اخیر دیگر هنرهای دیجیتال مطرح شدند در این دوره از ۱۹۲۰ و ۱۹۳۰ هنر به این سو انیمیشن مطرح شد و در این هنر بود که هنر سینما و عکاسی به اوج خودش رسید. ما نه تنها هر چه جلوتر آمدیم تراکم علم داشتیم، تراکم هنر نیز به آن اضافه شد.

تراکم علم و تراکم هنر در کنار هم به ما یک مقوله داده است. مقوله ای بسیار مهم که این انقلابی است که نسل شما با ان روبرو است. این انقلاب اسمش این است که دیگر اگر یه روزگاری کسی فلسفه رو در یک محیط بسته تولید می کرد آن هم با ادبیات بسیار مغلق و پیچیده، و یه کسی کار هنر می کرد جدای از آن بسیار موجز و مختصر. این‌ها دیگر امروز در هم تنیده شده اند.

معرفت را مانند خیلی از علوم دانشگاهی را دیگر نیاز نیست شما امروز در کف دانشگاه جستجو کنید. معرفت را می توانید در خیلی از فیلم های سینمایی جستجو کنید . هنر آمده است این را برای شما نشت داده است.
آمده است این کار را در غالب انیمیشن موسیقی ورزش و در غالب خیلی گزاره های دیگر رقم زده است. در ۴ سال گذشته در حدود ۴۱۳ استاد فلسفه در دانشگاه‌های آمریکا و اروپا نشسته اند فیلم های سینمایی دوره جدید را دیده اند. فیلمهای سینمایی و سریالهای جدید را. انتشاراتblackwell بعد از انتشارات ratleg یکی از معتبرترین انتشارات فلسفه در جهان است.

الآن در فضای سایبر شما بالغ بر یکصد کتاب مجلد از کتاب های این‌ها، این ۴۱۳ نفر در مورد شیوع و نشر تفکر و معرفت و فلسفه از طریق آثار سینمایی را می توانید جستجو کنید. یعنی اگر یک روزی حرف های مغلق و پیچیده که هایدگر، هگل، کانت و یا در جامعه فیلسوف های قدیمی خودمان می زدند و مردم متوجه نمی شدند امروز پیچیده ترین حرف های فلسفی را در غالب انیمیشن ریز و جزء شده آمده.

شما باور می کنید که حجم عظیمی از ادبیات فلسفی امروز در کارتون سیمپسون هاست. اما ۲۰ استاد فلسفه حیثیت و آبروی خودشان را گذاشته اند و نشسته اند ۳۰۰ الی ۴۰۰ قسمت انیمیشن دیده اند و ریز مباحث فلسفی آن را درآورده اند.

اگر در final fantezi و sout park شما فکر می کردید این یک انیمیشن است و بچه در حد مهدکودک و ابتدایی است. ببیند دیگر سرگرم می شود. به این دلیل که خانه های امروز حیاط بزرگ ندارند و محوطه و محیط هایی که بچه ها بروند آنجا بدوند نیست بچه ها را در آپارتمان‌های ۶۰، ۷۰ متری پشت مانیتورهای کامپیوتر و صفحه های بزرگ تلویزیون زندانی می کنند و آنها را محدود می کنند به دیدن این موارد، آیا شما متوجه می شوید که سنگر معرفتی که در این عملیات تسخیر می شود دیگر خرمشهر و آبادان سخت افزاری نیست.

۱۹۹۳ اولین متنی را که پنتاگون برای جنگ نرم منتشر کرد به نام  the battle fo heart and minds نبردی برای تسخیر قلب ها و ذهن ها. یک روز پنتاگون مدلی را برای تسخیر خرمشهر و آبادان معرفی می کرد اما پنتاگون امروز مدل معرفی می کند برای تسخیر ذهن ها و قلبها.

کودکی که می نشیند انیمیشن final fantezi، sout parkو انیمیشن سیمپسونها و کشتی یوگی را می بیند برایش باورسازی می شود. ذهن و قلب او به تسخیر در می آید. خرمشهری که در این جنگ نرم دارد سقوط می کند، جنگ نرم جنگی که در آن سرزمین ها و اقتصاد و محیط تسخیر نمی شود بلکه انسانها تسخیر می شوند تسخیر قلب و ذهنشان.

قلب انسانها را با حب و بغض و ذهن انسان ها را با شک و یقین. وقتی دامنه چند صد قسمتی این سریال ها رو کودک امروز دید، دیگر باور او لیبرالیزه می شود.

یک روز که سریال لاست تازه شروع شده بود نگاه کردم دیدم این تمام ادبیات فلسفی را از دیوید هیوم و جان لاک را در زبان کاراکتر سریال گذاشته اند و گفتم این همه اش فلسفه است. اینجا در رسانه ملی اعلام کردند که هر کس این گونه فکر کند بیمارند.

یعنی سینماگرهایی که در حکومت دینی چندین سریال و فیلم سینمایی ساختند از تلویزیون حکومت دینی می گفتند اینها بیمار هستند که شعارشان این بوده که سینما سرگرمی است چه کسی گفته است این‌ها فکر و فلسفه است.

۲۲ استاد فلسفه دانشگاه های طراز ایالات متحده که غول‌های فلسفه محسوب می شوند همین سریال لاست را نگاه کردند ۳۰۰ صفحه کتاب فلسفه برای آن نوشتند.

نوشتند که این فقط lost نبوده بلکه lost and found بوده. آنچه که ما استخراج کرده بودیم یک درصد بوده، این اساتید نود و نه درصد دیگر انگاره های فلسفی آن سریال را درآورده بودند.

اینجاست که جامعه ما سقوط می کند. اینجاست که هنرمند ما می‌گوید که انیمیشن که سرگرمی است، intertainment است. بازی کامپیوتری هم که اسمش بازیه، game اون هم سرگرمیه، موسیقی هم که intertainment. فیلم سینمایی و سریال هم intertainment است.

هر چی که جلوتر میروی می بینی که رفتار جوان در خیابان ناهنجارتر می شود، چرا این دین گریز است چرا ملت خودش را دور می کند چرا این از وطن خودش گریزان است چرا فرار می کند چرا مقصدش آلبرتا ، هاروارد، یو سی ای ال،سوربن و دانشگاه های این چنینی است؟

چرا این دارد له له می زند برای غرب؟ خب شما فکر کردید که رای این سرگرمی پخش کردید. آن هنرمند شما در ساده ترین شکلش ناآگاه و جاهل است، نمی گویم مغرض است. پس دانشگاهی و دانشمند شما در فضای خودش است. هنرمند شما در فضای خودش است. خرمشهر و آبادان ذهن برادر و خواهر شما هم که دارد به سرعت تسخیر می شود حالا شما عنصر زمان آگاه، چگونه میخواهید اینها را پس بگیرید.

اگر تفکر جان لاک در یک سریالی همان تفکر پایه لیبرالیزم است. خب لیبرالیزم آمده خواهر و برادر شما پانزده میلیون نفر توی ایران نشسته اند سریال لاست دیده اند کارتون سیمپسون ها دیده اند. نشستند کارتون sout park دیده اند. اینها لیبرال شده اند.
بنیان‌گذار فقید جمهوری اسلامی وقتی آقای منتظری را عزل میکند در نامه اش چه می گوید. می گوید تو بعد از من کشور را می دهی به دست لیبرال ها. چرا عزل می شود آقای منتظری؟ یک دلی آن که در نامه آمده است این است که تو بعد از من کشور را می دهی به دست لیبرال ها.

خب الآن ما با دست خودمان با این سریال ها و فیلم های سینمایی و انیمیشن ها داریم نسل بعد خودمان را لیبرال می کنیم. این‌ها دانشجوی فلسفه بودند. ۴ واحد جان لاک گذرانده بودند. نه! من نمی گویم، ۲۲ استاد فلسفه در ایالات متحده گفتند که تک تک جملاتی که آن شخصیت جان لاک در سریال لاست داشته است فرازهای اصلی کتاب جان لاک و دیوید هیوم است.

به قدری شما وقتی سریال ها و فیلم های سینمایی را می بینید به سادگی آن انگاره های عمیق فلسفی را در شما نشت می کند و می نشیند که شما باور نمی کنید که باورهایتان تغییر کرده است.

شما وقتی می آیید سریال هیروز را می بینید، باز هم این را من نمی گویم این را بیش از ۲۰ استاد فلسفه در آمریکا و اروپا می گوید. شما نمودارهایی را که در سریال هیروز ترسیم شده است به شما می گوید که چه بلایی سر مخاطبی که سریال هیروز را دیده است آمده.

بعد هنوز ما درگیر آن هستیم که فلسفه را در دانشگاهمان ۴ واحد کانت، افلاطون، ارسطو بگذرانیم. مردم دارند با انیمیشن فیلسوف می شوند.

این ۴۱۳ استاد فلسفه هفت حوزه را ترسیم کرده اند به قول هنرمندهای ما ۴۱۳ آدم مریض. فاصله حسن باقری آن روزی که کف خیابان های تهران زد و خورد بود برای مسائل و منویات و دیدگاه های پَست و دنیوی افراد در بازی های سیاسی.

میدانید کف خیابان های تهران سازمان منافقین اتوبوس آتش می زد، خرمشهر تسخیر شده بود. یعنی وقتی شما در ۳۰ خرداد ۱۳۶۰یا در ۱۴ اسفند ۱۳۵۹ آن بازی را که بنی صدر در می آورد. کشور زیر چگمه های بعثی ها بود اینها اینجا وسط خیابان های تهران میتینگ می گذاشتند زد و خورد می کردند با تیغ موکت بری و اسلحه و غیره به ترور مردم می پرداختند.

عنصر زمان آگاه، کسی بود که حواسش به جبهه ها بود. امروز شما خیلی هنرمند در کشور دارید اما زمان آگاه نیستند حرفشان بر سر مسائل هنری این است که اول فیلم های سینمایی و سریال ها می نویسد کمپانی Entertainment فلان تقدیم می کند. این عنصر هنرمند شما اصلا از جامعه جا مانده است.
آن عنصر دانشگاهی شما هم که فکر می کند علوم انسانی را باید سر کلاس از طریق کلاس کنکور فلان که شب ها در تلویزیون تبلیغ می کنند و با چند تا تست بیشتر کنکور دکترا و فوق دکتری بدهند. کنکور دکتری هم که شده تستی.

اینها نفهمیدند که دکتر یعنی چی درست در شرایطی که فکر می کنه دانشجو باید بیاد سر کلاس من بنشیند تا من بو او بگویم جامعه شناسی روانشناسی، فلسفه، سیاست ، مدیریت و … یعنی چه. نمیداند که این حرف ها دارد نزد عوام نشر پیدا می کند.

یک روز جامعه روشنفکری ما بعد از این که ریچارد رورتی را به ایران آوردند ارشدترین فیلسوف آمریکایی در پرگماتیست ها، یورگن هابرماس در سال ۸۰، ۸۱ آوردند ایران از آلمان وقتی که جواب نداد، جریان روشنفکری سکولار در جامعه ما الگو و قبله اش شد اسلاوی ژیژک که یک شبه روشنفکر منطقه اروپای شرقی است یکی از این ۴۱۳ نفری است که این کتاب ها را نوشته است و می گوید که این فیلم ها فلسفه است.

پس چه اتفاقی افتاده است وقتی علم موسع و ۲۶۰۰رشته بعد نشت کرده علوم انسانی و غیره، آمده ریخته در هنر و از طریق ترکیب با هنر آمده است تمام عوام جامعه را در بر گرفته است این یک انقلاب است در تمام تاریخ سابقه نداشته و کمتر از سی سال است که اتفاق افتاده و نسل شما فقط متوجه آن شود نسل ما که دیگر موهایمان سفید شده است هنوز به آن تفکیک ها و جدایی ها فکر می کند.

این ۴۱۳ نفر هفت حوزه را مشخص کرده اند حوزه اول گفتند کدام یک از این سینماگران فیلسوف هستند. ببینید وقتی بیست استاد دانشگاه می آیند باهم میگویند مارتین اسکورسیزی فیلسوف است. این بیست استاد مسئله اشان چیست؟ اینها آمده اند حیثیت علمی خودشان را گذاشتند پای این قضیه که مجیز یک سینماگر را گفته باشند، تعارف کرده باشند.

نه! اینها آمده اند گفتند اصلاً آقای مارتین اسکورسیزی هنرمند نیست سینماگر نیست این اصلاً خودش فیلسوف است. the philosophy of martin scorsese، آمده اند گفتند استنلی کوبریک یک فیلسوف است. برای خودش پنج حوزه فلسفه مضاف دارد فلسفه(عشق، جنگ، تاریخ، آینده) یعنی نه تنها فیلسوف محض است بلکه فلسفه مضاف دارد.

بیست استاد دانشگاه آمده اند در کتاب فلسفه خود گفتند آلفرد هیچکاک فیلسوف بوده، شخصیتی مثل استیون اسپیلبرگ فیلسوف است.

شما فیلم هیوگو را که سال گذشته در اسکار جایزه گرفت که مارتین اسکورسیزی آن را ساخته است بیایید با نگاه بن مایه فلسفی نگاه کنید، می بینید فلسفه دکارت را اتفاقاً رفته است در پاریس ساخته است که حس و نگاه دکارتی بودن را القا کند.

در نگاه دکارت عالم به مثابه یک ماشین کل است. در این فیلم پاریس را به مثابه یک ماشین و ساعت نشان می دهد و در نگاه کارتزین ها که به نگاه مالبرانش می رسد آن جایی که می گوید عالم را مثل یک ساعت ساز خلق کرد کوکش کرد و روشن کرد به حال خودش رها کرد.
آن کودک در تیتراژ اولیه اش می آید ساعت آنجا را کوک می کند. عالم هم همان ایستگاه است. حرف اینها این است کسی که فلسفه می ورزد دیگر استاد دانشگاه نمی شود. می شود سینماگر و انیماتو و آن را از سینما و انیمیشن ارائه میکند. این یکی از سرفصل هایی است که کار کردند.

سرفصل دوم سریال است، سریال های متعددی را کار کردند که بسیار حیرت انگیز است. لایه سوم انیمیشن است. لایه چهارم فیلم های سینمایی است مثلاً فیلم سینمایی هری پاتر و ماتریکس چقدر درونش فلسفه است.

لایه بعدی موسیقی است که دو سری مجلد آن منتشر شده است.

پس معلوم شد که علم به سرعت دو برابر می شود هم اکنون ۲۶۰۰ رشته است و هنر هم به صورت تصاعدی بالا می آید اینها دست به دست هم داده اند از ابزار رسانه و هنر تفکر و معرفت دارد نشر می کند و نیاز ندارد کسی به دانشگاه برود آن ها را بخوانند، از طریق همین فیلم های سینمایی و سریال ها می توانند دنبالش کنند.

ما گزارشی که در سال ۱۳۸۶ در خوابگاه های دانشجویی و شهرستان‌های مختلف کشور گرفتیم که یک خانم خانه دار میان سال به طور متوسط ۱۲۰۰ قسمت فقط از تلویزیون جمهوری اسلامی می داد بدون شبکه های ماهواره ای و هاردهای اکسترنال. این آمار برای ۴ سال پیش است.

همان موقع کف خوابگاه های دانشجویی از شریف و تهران گرفته تا علوم پزشکی تا دانشگاه های شهرستان های دور که بررسی کردیم؛ به طور متوسط بعضی دانشجویان ما ۲۵۰۰ قسمت سریال خارجی می دیدند.

یعنی بیش از دو برابر خانم های خانه دار، منتها سریال خارجی ،یعنی سریالی که در مدت ده سال به طور هفتگی پخش شده و مردم منتظر بودند قسمت جدیدش پخش شود و اثری که گرفتند یک هفته وقت بوده تا این را هضم کنند؛ دانشجوی ما سر شب می نشسته در خوابگاه لپ تاپ را می گذاشته روی پاهایش و تا صبح، پشتِ سر هم ده قسمت سریال می دیده.

خوب اثرات روحی – روانی که ایجاد می کند؛ این وضعیتی که در ملودرام ها بخصوص، هست؛آن شوک روانی، این تعلق خاطر ها ، عشق ها ، نفرت ها. یک نسل مریض که دیگر فردا نمی تواند ده قسمت سریال دیده؛ بیاید سر کلاس در دانشگاه. افت تحصیلی، مشکلات روحی – روانی، الگو های عجیب و غریب.

یک زمانی می گفتند که فقط خانم ها فیلم های هندی می بینند و آرزوهای آن چنانی پیدا می کنند؛ بعد این بلا سر آقایان آمد. نشستند فیلم های مختلف ببینند و مدام با شخصیت ها همزاد پنداری کردند، نتیجه ی عجیب و غریبش مشکل و معضل فرهنگی ای بود که روزی در کشور ما تا مرحله ای که در شورای عالی امنیت ملی (و نه شورای عالی انقلاب فرهنگی) به عنوان مشکلی که در دانشگاه ها و مدارس بحث می شود مورد بررسی قرار گرفت.

همه کشور ها دچار درد سر شده بودند .کارشناس هایشان می آمدند اینجا که آیا شما به نتیجه ای، مدلی رسیده اید؟ خودِ این ها در غرب دچار مشکل شدند. خب این چه ساز و کاری دارد؟ ساز و کارش را در ترندگذاری ها ببینید. ترند، همین کاری که در ایران می شود؛ مثلاً شخص مقام معظم رهبری می فرمایند سال جهاد اقتصادی، سال تولید ملی و سرمایه ملی. به این ها در علوم استراتژیک می گویند ترند.

این ها آماج گذاری ست که شما برنامه ریزی می کنید تا به آن ها برسید. ترند گذاریِ سال ۲۰۵۰ آمریکایی رو ببینید.

آقای ریچارد واتسون کار کرده. ریزِ مگاترندها، ترندها و هدف‌گذاری‌های عظیم. ترند گذاری در این مدل به نقشه شهر می ماند.

شما در نقشه شهر می‌گویید مثلاً در تهران، میدان تجریش، میدان ولی عصر، میدان انقلاب، میدان آزادی و میدان فردوسی، میدان ها را می چینید ؛خیابان هایی که بین میدان ها چیده می شوند را road map می گوییم یا همان نقشه راه.

در ترند ۲۰۵۰ ایالات متحده سیزده مگاترند برای جهان می بینید. سیزده میدانِ اصلی، سیزده آماج که خواه، ناخواه جامعه بشری به سمت آن ها می رود. اینها چیست؟ debt، بدهی. الآن آمریکا ۱۶ تریلیون دلار بدهی دارد. اروپا به همین نسبت، همه کشورها به هم ریختند. ۴۵ تریلیون دلار درآمد جهانی ست و بالای ۱۴۰ تریلیون دلار، مردم کره زمین بدهی دارند .

عملاً اقتصاد جهان ورشکسته ست. تا سال ۲۰۵۰ مهم‌ترین هدف گذاری بدهی ست. دوم، استرس و بیماری های این چنینی ست. سوم وضعیتِ عمرِ فرسوده شده . چهارمین تغییرات محیطی ست، زیست محیطی که نابود شده. بعدی تفرد است؛ فردیت که الآن در فضای سایبر آن را احساس می کنید؛ ۲۰۵۰ به اوج خود می رسد.

بعدی شهری گرایی. مردم از روستاها به شهره های متوسط مهاجرت می کنند و از شهر های متوسط به شهر های بزرگ، یعنی اگر به همین ترتیب پیش برویم؛ در سال ۲۰۵۰ با ادعای این ها، در کره زمین، دیگر کسی روستا نشین نیست. معلوم نیست چه کسی می خواهد مثلاً کشاورزی کند و آن ساز و کار را رقم بزند.

در این آماج گذاری جاهایی که یک موتور سیلکتی ست که مثلاً زمین خورده و کج شده، نشان دهنده مرحله بحران ست. در آماج گذاری های آینده. فقط آن نقاط را اگر رصد کنید متوجه فاجعه می شوید.

البته یک نکات ویژه ای داخل این هست. این را مدتی که تدریس می کردم بعضی از آن شاخص ها را معین کردیم. بعضیاش با دیدگاه های جامعه ما منطبق ست و بعضی‌اش خیلی فاجعه است. مشخص می کند ما چطور باید مرزمان را جدا کنیم.

دوست عزیز دانشجو، یک المان اینجا آورده ست که می گوید در سال ۲۰۳۵ تا ۲۰۵۰ ایران، یکی از (فقط هم اسم ایران و ترکیه می آید) قدرت ها تراز اول جهان ست. یعنی زمانی که شما آن موقع دیگر از الآن که ۲۰ تا ۲۵ ساله اید، ۵۰ تا ۵۵ ساله شده اید.

می گوید آن زمان، ایران یکی از ابر قدرت های جهان ست. این را من نمی گویم؛ ریچارد واتسون ، بزرگِ ترند گذاری های مرکز مطالعات استراتژیک آمریکایی می گوید. می گوید که تا آن روز دیگر این سیستم های دیجیتالی که می بینید نیست. این سیستم های دیجیتالی در هم تدوین شده و در هم ادغام می شوند.

فقط تا ۲۰۲۰ اروپا را ببیند. این را مرکز ترند وان که بزرگترین مرکز مطالعات استراتژیک اروپاست که هدف گذاری آینده را در حوزه جامعه می گذارد و جامعه گذاری ها. میگوید که شما در دوره زندگی خودتان چهار نوع جامعه را پاس می کنید. جامعه هایی که قبلاً ۳۰۰ سال طول می کشید یکی از آن‌ها شکل بگیرد!

در دوره شما ۸ نفر از استادان ارشد ترند وان (مرکز تحقیقات استراتژیک اروپا) اعلام کردند که ۸ نوع جامعه شکل می گیرد. الآن جامعه informational society جامعه اطلاعاتی، دوم می شود جامعه دانش بنیان و سوم می شود virtual society جامعه مجازی، چهارم می شود جامعه الحاقی.
این چهار تا جامعه، شما الآن در جامعه اطلاعاتی هستید؛ یعنی بیشتر اسیر موبایل و لپ تاپ و اطلاعاتِ فضای سایبری هستید.

این فضا وقتی می رسد به جامعه virtual، جامعه مجازی که همین الآن دارد شکل می گیرد؛. قطعاً شما در ۳۵ سالگیتان مثلاً ده سال دیگر حتماً جامعه الحاقی را تجربه خواهید کرد.

هیچ کس نمی داند این فاجعه ای که دارد رخ می دهد چطور باید مدیریت کرد؛ چطور باید از آن به عنوان فرصت استفاده کرد. چطور تهدید هایش را زدود. هیچ راهی ندارد مگر اینکه نسل خود شما که درگیر شوبد و مدیریتش کنید.

از نسل ما هیچ کاری ساخته نیست. کما اینکه نسل قبلی هم نتوانست در دفاع مقدس موثر باشد. خودِ حسن باقری ۲۲ ساله آمد فکر کرد چطور باید جنگ را رقم بزند.

این اسم هایی که روی این دیوارها می بینید از همت و باکری و بروجردی و … هیچ کدام ۳۰ سالشان نشد. همه وقتی شهید شدند زیر ۳۰ سال بودند. زین الدین که اتوبانش را می بینید ۲۵ سالش بود. آن کاوه در مشهد ۲۵ سالش بود. این همت ۲۷ سالش بود. خرازی بزرگ اصفهانی ها ۲۷ سالش بود.از همه سنش بالاتر، بروجردی بود که ۲۹ سالش بود.

یک انسان ۲۳ ساله ۲۴ ساله ۲۵ ساله چطور بی سیم دست می گرفت ۲۰۰۰۰ ، ۳۰۰۰۰ نفر رو رمز را می گفت؛ از خاک ریز عبور کنند. چطور دستش نمی لرزید؟ چون ممکن است این ها بروند جانشان را بگذارند در این مسیر . ببینید امروز، نسل شما را ما زمین گیر کرده ایم؛ با کنکور و با سربازی و با مشکلات خانه و با مشکلات ازدواج و … .

آن روز یک نسل آزاد از همه این مشکلات می توانست بنشیند فکر کند که چطور باید خرمشهر را آزاد کند. ما امروز همه چیز رو پیچیده کرده ایم: شما زمانی صلاحیت و لیاقت مدیریت خرد در جامعه دارید یا احراز این شغل، که اول بروید فوق لیسانس در فلان رشته بگیرید.

آن روزی که کسی می‌آمد فرماندهی گروهان و گردان و تیپ و لشگر می دادند؛ می آمدند بگویند آقا برو دو نفر شاهد بیاور، دو نفر مثلاً ضامن بیاور. صد هزار تومان می خواهید به کسی وام بدهید الآن صد نفر باید بیایند ضامن بشوند و سند بگذارند.

لذا ببینید عنصر زمان آگاهی عنصر این بود که کسانی به روز درک می کردند مشکلات چیست و حلش می کردند . انسان های سن بالا در حال خودشون بودند.

امروز هم انسان های سنِ ما در حال خودشون هستند و شمایی که اسیر فضای سایبر و اسیر فیلم و سریال و اسیر نظام معرفت در دانشگاه هستید؛ حواستان باشد که جنگ های آینده، جنگ تسخیر قلب ها و ذهن هاست. من نمی گویم؛ ۴۱۳ استاد فلسفه در ایالات متحده می گویند.

کمترینشان می شود اسلاوی ژیژک که جریان روشن فکری جامعه ما اسیر اسلاوی ژیژک ست. چون ما بگوییم قال صادق و قال باقر که کسی گوش نمی کند؛ باید بگوییم قال مثلاً اسلاوی ژیژک قال مثلاً یورگن هابرماس شاید گروهی تکان خوردند.

خب درست در چنین شرایطی که این اتفاقات افتاده، بزرگ راه گم شده، در این نقشه معرفت آن چیزی که حرف نو جمهوری اسلامی ست و به تبع رشادت هایی که در دفاع مقدس رقم خورد و به تبع آن چه که امام باقر (علیه السلام) برای ما معین کرده اند جلو می رود این را باید روشن کنیم .

یک بال بشر برای پرواز کردن بال علم ست؛ بال هنرست. اما بال دیگری (به تعبیر مرحوم شهید مطهری) بال ایمان ست. پس map of science داریم (نقشه علم) ، نقشه صنعت داریم map of industry، نقشه تکنولوژی داریم map of technology، نقشه ایمان را چه کسی باید ترسیم کند؟ نکند این را هم باید بمانیم آن ها تولیدش کنند و بگذارند در فضای سایبر و ما هم بیاوریم اینجا نشان بدهیم؟!

اگر ما ادعا کردیم که حکومت دینی راه انداختیم؛ حرکت انبیا و ائمه را در مسیر نگاه جهانی رقم زدیم ولایت فقیه را برتافتیم نقشه ایمان را بالاخره ما باید تولید می کردیم.

در کودکی به شما گفته اند ۵ اصل داریم: توحید، عدل، نبوت، امامت و معاد و ۱۰ تا فرع داریم نماز و روزه و حج و جهاد و خمس و زکات و امر بمعروف و نهی از منکر و تولی و تبری و ۱۴ معصوم داریم از پیامبر تا امام حجت؛ این ۲۹ تا را به شما معرفی کردند .

۳۰ این بود که قرآنی داریم ۳۱ این که نهج البلاغه داریم و کتاب اصلیمان چهار کتب اربعه شیعه، اصول کافی و من لا یحضره الفقیه و …
۳۵ کد به شما دادند. دین داریتان در این ۳۵ کد تعریف می شود. یک خطایی کردیم ما، هفتایی را در این میان خالی گذاشتیم.

وقتی می گویید شما مؤمن هستید، شما مؤمن به چی هستید؟ مثلاً اگر به شما دوستان دانشجو بگویند شما دانشجوی چه هستند؛ می گویید. شما آگاهید به این کلمه، به را ادموند هوسرل در فلسفه اش می گوید آگاهی ( در فنومنولوژی). آن به بعد از آکاهی تعریف می شود .

می گوییم شما میکروبیولوژیست هستید؛ پس شما آگاهید به دانش میکروبیولوژی. شما جامعه شناس هستید پس آگاهید به دانش جامعه شناسی. این آگاهی شما تعلق می گیرد به یک تخصص. آگاهی شما معطوف می شود به یک گزاره ای. ایمان هم همین است .ایمان معطوف می شود به یک انگاره بخصوص.

باور می کنید، من با بسیاری از مدیران کشور، بسیاری از افراد از نظر اعتقادی و تراز فکری بالا را گاهی اوقات، در جلسات رسمی با آنها شوخی می کنم . می گویم ایمان به چه چیزی تعلق می گیرد؟

open book یعنی قرآن آن جاست؛ سریع بر می دارند شروع می کنند نگاه کردن و این به آن می رساند و با هم شوخی می کنند و ده دقیقه می گذرد ۳ تا ۴ تا از آن ها را بیشتر نمی توانند بگویند . قرآن تاکید می کند ایمان شما به هفت گزاره تعلق می گیرد.

۱. ایمان به غیب

۲. ایمان به ارسال انبیاء

۳. ایمان به خدا

۴. ایمان به کتاب

۵. ایمان به ملائک

۶. ایمان به آخرت

۷. ایمان به آیات الهی (نه آیه های در قرآن، نشانه هایی که در سراسر پهنه هستی و گیتی وجود دارد. )

اگر امتحانی از مردم مؤمن ما بگیرند بخش عمده آن ها نمی دانند ایمانشان به چه تعلق می گیرد. ۱۰۰۰ سال است متفکرین ما فقط سعی کردند خدا را اثبات کنند؛ حال آن که ایمان به غیب چطور؟ غیب را چرا اثبات نکردید؟ چرا کسی ایمان به ملائک را؟!!

می آیند لژیون را می سازند. در فیلم لژیون، وقتی که می آیند هجوم می کنند؛ خرمشهری که سقوط می کند این است.

یک هنرپیشه را می گذارند بیست سال فیلم و سریال منفی بازی می کند. چهره اش طوری جا می افتد که هر وقت شما در فیلمی دیدید از او نفرت دارید.

بعد این فرد را می گذارند نقش حضرت جبرائیل را ایفا کند. آن ها در فیلم هایشان به جبرائیل می گویند گبریل. بعد حضرت میکائیل را آن ها می گویند مایکل.

این ها را می اندازند به جان هم. شما فیلم لژیون را ببینید. وقتی که قرار است یک زن بدکاره ای کودکی به دنیا بیاورد که قرار ست آن کودک جهان را نجات بدهد، خدا دستور می دهد بروند آن کودک را، جبرائیل و یارانش بکشند.

میکائیل شورش می کند در درگاه خدا و می آید که از این بچه مواظبت کند جبرائیل و میکائیل (مایکل و گبریل) به جان هم می افتند.

حالا فیلم هست دیگر Entertainment؟!! (سرگرمی) سینماگر ما این را می گوید .

در فیلم کنستانتین دیدید گبریل (خانمی بود که دو بال داشت) در لحظه آخر، لوسیفر (یعنی شیطان موعود شیطانی که در آخرالزمان می آید) او را ناکام گذاشت. بعد فیلم از تلویزیون جمهوری اسلامی پخش می شود.

آهنی به آن زمختی، چطور ساییده می شود؟ یک سوهان دست می گیرد، ذره ذره، براده براده، آن را فرسوده می کند.

ایمان را از یک جامعه چطور می گیرند؟ ما هفت متعلق ایمان را اگر مبنای نقشه ایمان قرار بدهیم؛ برای هر کدام ۱۲ ،۱۳ در صد ظرفیت قائل باشیم؛ جمعاً می شود ۱۰۰درصد.

جایی که هنوز مؤمنین ما هفت متعلق ایمان را نمی توانند برشمرند؛ خیلی ادعاست اگر من بخواهم طلب کنم برای هفت تای آن هفت کتاب باشد؛ هفت سری سخنرانی باشد.

بشر با این یک بال نجات پیدا نکرده. ۱۶ تریلیون دلار، بدهیِ انسان آمریکایی ست. اروپا به هم ریخته است. ژاپن، دیروز از پیچیده ترین کمپانی تولید چیپ ها و میکرو چیپهایش، ۶۰۰۰ نفر را اخراج کرده.

اگر این علوم به تنهایی قرار بود نجات بدهند؛ چرا این جوامع دچار انحطاط و فروپاشی می شوند؟ با یک بال پرنده نمی تواند پرواز کند، انسان اگر می خواهد بالنده شود یعنی روی پشته های هوا بال بزند و به تعالی برسد چاره ای ندارد جز اینکه بال ایمان را هم جدی بگیرد.
آن چه که موجب آزادی خرمشهر بود بال علم ما نبود بال ایمان ما بود. خدا قول داده ست که وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهْدِیَنَّهُمْ سُبُلَنَا گفته شما جهد و کوششتان را برای ما قرار بدهید ما قول می دهیم تضمین می کنیم که شما را به راه های خودمان هدایت کنیم.

یک مشت انسانی که جنگ نمی دانستند؛ فقط دلشان را می دهند به خدا، ان تنصرالله ینصرکم و یثبت اقدامکم، این شد که شما دیدید خرمشهر آزاد شد و حتی یک وجب مملکت دست دشمن نماند. پس بال ایمان.

وقتی خرمشهر آزاد شد فرمود خرمشهر را خدا آزاد کرد. این حرفش ترجمان کدام آیه ست در قران. به پیامبر می فرماید وَمَا رَمَیْتَ إِذْ رَمَیْتَ وَلَـٰکِنَّ اللَّـهَ رَمَىُ قرآن رو نگاه کنید می گوید پیامبر، این تیری را که تو زدی من زدمش به هدف. اگر تیری که پیامبر می اندازد؛ خدا انداخته، پس خرمشهر را هم خدا آزاد کرده.

چنین اتکایی به خدا و اتکایی به انگاره های ایمانی نتیجه اش این شد که شما دیدید. خب امروز ما در چه شرایطی هستیم. ما نقشه ایمان را وقتی می خواهیم ترسیم کنیم. ببینید مثلاً ایمان به انبیاء.

بالاخره ما ۱۲۴۰۰۰ نفر رو نه همین ۲۵ ،۲۶ تایی که در قرآن آمده. ایمان به کتاب . همین کتاب های اصلی ۵ پیامبر اولوالعزم . ایمان به آخرت؛ به هر کس می گوییم، می گوید کی رفته آن دنیا که بیاید. بله آن دنیا نداریم چون دنیا یکی ست. دنیا از ماده ی دنی می آید و ادنا.

ادنا یعنی نزدیک و دنی یعنی از دست رفتنی. این وقتی حذف می شود از بین می رود جایش آخرت می رود. در واقع یعنی دنیا و آخرت، دنیا و عقبا در چنین سازوکاری این که کی رفته کی آمده؟

ایمان به آخرت، ندیده خریدن ست. ایمان به غیب را که نمی توان زیر میکروسکوپ یا زیر تلسکوپ رصدش کنی. ایمان را می فرماید که مستودع و مستقر. قران می گوید. نقشه انسان در قرآن را ببینید. انسان در قرآن روحش، قلبش یک دایره کامل ست، کره زمین ست. می چرخد یک طرفش شب ست و یک طرفش روز.

به سمت خورشید حقیقت که باشد می شود روز پشت به آن که باشد می شود شب . سه چهار لایه دارد. لایه رویین اسمش صدر ست بعد شغاف و هسته مرکزش فؤاد ست؛ شبیه به یک پیاز در چند لایه.

قرآن می گوید که این ها آمدند گفتند که ما ایمان آوردیم؛ می فرماید برو به آن ها بگو که ایمان نیاوردید بگو اسلام آوردید. ما خیلی ها مان مؤمن نیستیم؛ مسلمیم. یعنی در واقع تسلیم شدیم. اسلام با صدر انسان ست یعنی به لایه رویین آن پیاز نفوذ کرده.

بعد کسانی که از مسلم بودن مرتبه بعدش می فرماید آن آیه بعدی چون ایمان هنوز به قلبتان وارد نشده. ایمان به قلب وارد شد می آید تو لایه دوم و فؤاد لایه مرکزی. اگر از این هفت متعلق یکی آمد؛ می شود ایمان مستودع دو تا آومد ۳ تا آمد ۵ تا آمد… .

اگر دوست عزیز از هفت متعلق ایمان ۶ متعلق را داشته باشی یکی را نداشته باشی آن ۶ تای قبلی هم می پرد. بنزین را چطور باز می کنند در آن ظرف را باز می گذارند تو فضای باز، می گویند پرید.

ترکیب می شود باهوا، ایمان همین طوری ست. این که شما دیدید در سی سال بعد از انقلاب بسیاری از بزرگان که کنار دست امام راحل بودند با مغز زمین خوردند، چون ایمانشان ایمان مستودع بوده .

ایمان مستقر ایمانی ست که هر هفت متعلق ایمان را ادراک کند انسان. در قلب انسان بنشیند و عمیق شود. ایمان به غیب، ایمان به خدا، ایمان به ارسال انبیا، ایمان به کتاب، ایمان به آیات الهی. ملموس ترین این هفت تا ایمان، آیه های الهی ست.

می فرماید در تمام این هستی و کره زمین و در درون نفس خودتان، ما نشانه هایی گذاشتیم. وقتی من این را به شما نشان بدهم می گویم این چیست؟ می گویید قطعه ای پوست و گوشت و استخوان، این می شود ساینس، اما اگر گفتم این چیست؟ می گویید دارید جایی را نشان می دهید که از خودش مهمتر ست. تمام پدیده ها در عالم دارند جایی را نشان می دهند.

لذا حافظ می فرماید که « بر لب جوی نشین و گذر عمر ببین» داخل جوی گذر عمرت را ببین «کین اشارت» یعنی آن اشاره، آن آیه، «کین اشارت ز جهان گذران ما را بس». ببیند حافظ یک حکیم ست؛ وقتی به جوی آب نگاه می کند گذر عمرش را می بیند.

حالا اگر این را به یک انسان دیگر بگویید می گوید نیروگاه برق آبی می شود از این گرفت. آن هم به اصطلاح دینامیک خوب ست اما صرف ماده رو نباید دید. سعدی می گوید که برگ درختان سبز در نظر هوشیار، هر ورقش دفتری ست معرفت کردگار. اگر آن را به زیست شناس نشان بدهی می گوید برگ درخت ست و عمل فتوسنتز را این طور انجام می دهد، پهن برگش این ست .
اما سعدی آیت و نشانی معرفت خدا را می بیند. حالا بابا طاهر می گوید به صحرا بنگرم کوه و در و دشت، نشان قامت رعنا تو بینم. چطور می شود انسان چشمی داشته باشد که به پهنه گیتی نگاه می کند از هر پدیده ای یک نشانی برای خدا در بیاورد. ببینید چقدر کم کاری کرده ایم.

الآن باید یک دایره المعارف یک میلیون ماده ای یعنی برای هر یک از این موارد یک صفحه مطلب می داشتیم. مگر نمی گویند میلیون ها نوع گیاه و جانور و دیگه هست. شما بعضی از نمونه هایش را بروید در کتاب توحید مفضل امام صادق (علیه السلام) ببینید.

می گوید مثلاً ای مفضل تدبیر کن در میمون که خدا آمد برای اینکه به انسان بگوید تو یک بعد حیوانی داری میمون را آفرید. شبیه به انسان فقط تفاوتش این است که عقل ندارد. خوب این که رد نظر داروین ست. داروین می گوید اول میمون بوده بعد شده انسان. نه اینکه انسان یک روز حیوان بوده، یه روز میمون بوده! خب رد نظر داروین کجاست؟

این ست که اگر واقعاً اول لجن بوده شده کرم، کرم شده قورباغه، قورباغه شده میمون، میمون شده انسان نئاندرتال، انسان نئاندرتال، شده انسان امروزی؛ خوب همه کرم ها الآن باید شده باشند قورباغه. دیگر هیچ کرمی بر زمین نمانده در نظریه تتور ، evolution داروین. همه قورباغه ها باید شده باشند میمون، همه میمون ها باید شده باشند انسان نئاندرتال، انسان نئاندرتال ها باید شده باشند انسان. چرا ما هنوز کرم داریم، هم قورباغه داریم، هم میمون داریم.

ولی ببینید سر کلاس های زیست شناسیِ ما، نظریه داروین نظر مطلقه ایست که کسی یارای نقد آن را ندارد. پس خرمشهری که سقوط کرده در معرفت ما خرمشهر اندیشه ست. مثلاً زیست شناسی و غیره است. چه کسانی باید بتوانند این را متحول کنند؛ آن حسن باقری ها، آن همت ها، متوسلیان ها روز مقاومت است در روز ولادت امام باقر (علیه السلام). باقر یعنی شکافنده‌ی علم. کیست که یارای این باشد که بتواند آن علم را بشکافد. و معرفت بشر را نجات بدهد از این جهالت.

پس از آن آیات الهی، غفلت کردیم. در سوره‌ی ذاریات در آیه‌ی بیست، می‌فرماید در زمین‌، آیه‌ها و نشانه‌هایی گذاشتیم، و فی انفسکم،‌ و در نفس خودتان، برای کسانی‌ که اهل یقین هستند. البته اهل یقین.

لذا دوستان عزیز، ما مسلم هستیم. هنوز مؤمن نشدیم. چه مؤمن مستودع چه مؤمن مستقر، چرا؟ چون خیلی از بزرگان مدعی ایمان را در جلسات تخصصی از ایشان پرسیدم، دیدم خیلی‌ از آن‌ها نمی‌دانند اصلاً متعلق‌های هفت‌گانه‌ی ایمان چیست.

خب بیاییم سراغ موضع بعدی، در نقشه‌ی ایمان، لایه‌ی بعدی چیست؟ لایه‌ی بعدی یقین است. ایقان. این هفت متعلق ایمان به هفت متعلق ایقان تبدیل می‌شود و مربته‌ی آخرش متعلق‌های ایقاز است؛‌ یعنی یقزه و بیداری. امام راحل می‌فرمود که، یقزه اوّل راه است. ما فکر می‌کنیم بعد از این که به ایمان رسیدیم. بعد به یقین و ایقان رسیدیم بعد به یقزه و بیداری رسیدیم چشممان باز شد، پرده‌ها کنار رفت همه‌ی هستی را دیدیم همه چیز حل شده است.

می‌فرمود تازه آن اوّل راه است. یقزه و ایقاز اوّل راه است. این بزرگراه گمشده‌ی معرفت است. ما کدام دانشگاه فکری و معرفتی و هنری را ایجاد کنیم که بتواند بشر را به آن بیداری برساند. که تازه می‌فرمود اول راه است. اگر این اتفاق نیفتد زمینه‌سازی برای ظهور صورت نمی‌گیرد.

هر کس فکر کند با سی دی درست‌کردن و این که او سید خراسانی است و او سفیانی است پس ظهور صورت می‌گیرد، اگر قرار بود با این بازی‌ها ظهور صورت بگیرد، خب صد سال پیش صورت می‌گرفت، پانصد سال پیش صورت می‌گرفت، اصلاً اگر قرار است خودشان بیایند یک نفری همه‌ی عالم را درست بکنند چرا رفت که بعداً بیاید؟

نخیر! ما باید به سمت حضرت برویم. همه‌‌‌ی حرف حضرت روح‌الله این بود. یک قدم مردم ایران پشت سر امام راحل به سمت حضرت رفتند، شد انقلاب اسلامی. مردم لبنان پشت سر سید حسن نصرالله یک قدم رفتند، شد آن‌چه که شما در قضیه‌ی پیروزی سی و سه روزه‌ی لبنان دیدید.

اگر قرار است ما زمینه‌سازی کنیم برای ظهور، راهش این است که این هسته‌های معرفت را بشکافیم و بشر روز به روز با این دامنه‌های علمی بیشتر بر فکر و علمش اضافه می‌کند ولی با این‌ها نجات پیدا نمی‌کند؛‌ این رو به عنوان خطر رقم بزنیم.

نکته‌ی آخر. نکته‌ی آخر ارباب معرفت است. ارباب معرفت دینی در ایمان. ارباب علم را دیدیم. چهارصد نفری که غربی‌ها در سال ۲۰۱۰ منتشر کردند در طول چهار قرن این‌ها آمدند چهارصد نفری معرفت و علم را برای بشر رقم زدند، شما از هر رشته‌ای که باشید، در کف دانشگاه‌هایتان نظر این چهارصد نفر را می‌خوانید.

اما چه کرده این ارباب ایمان؟ ارباب ایمان به دو دسته‌ی اصلی تقسیم می‌شوند؛ انبیاء و ائمه. کسانی که منشاء ایمان بودند. آن‌ها منشأ علم هستند، ما هم داریم کسانی که منشأ علم‌اند. از خوارزمی گرفته تا فارابی. از ابن‌سینا گرفته تا رازی. ما هم در آن قضایا شریک بودیم و مشارکت کردیم.

اما در نقشه‌ی ایمان،‌ انبیاء، دوره‌ی نبوت و ائمه، دوره‌ی امامت. حالا در غیبتِ امام دوازدهم، مسئولیت ایمان و ارباب ایمان می‌شوند زعمای شصت‌ویک‌گانه. از ابن قولوی، شیخ صدوق، شیخ مفید، سید مرتضی و بزرگانی که می‌شناسید. مجلسی‌ها،‌ کاشف‌القطاع‌ها، میرداماد.
این فضا که تا حضرت روح‌الله می‌رسد، فتح‌الفتوح را در بعد نظامی‌ می‌گیریم خرمشهر؛‌ یک روز می‌فرمود که فتح‌الفتوح امام راحل این بود که ایمان را در جان‌های جوان به قلیان آورد. آن فتح‌الفتوح بود. قبل از این که ژوزف نای بخواهد برود سراغ جنگ نرم،‌ قدرت نرم، یا پنتاگون تسخیر قلب‌ها و ذهن‌ها را تئوریزه کند؛‌ فتح الفتوح امام راحل این بود که می‌توانست دل‌های مشتاق ایمان را به قلیان بیاورد،‌ سامان‌دهی کند و به خط بزند.

ارباب ایمان چون قرآن می‌فرماید ایمان به قلب شما وارد می‌شود. کار انبیاء،‌کار ائمه و کار زعما مدیریت ایمان در قلب‌هاست. این را که نمی‌توانیم منتظر باشیم که دیگران تئوریز‌ه‌اش کنند و به ما بدهند و ما بیاییم در دانشگاه‌ها درس بدهیم.

این بزرگراه گمشده‌ی معرفت است. این آزادراه گمشده‌ی معرفت است که اگر بشر امروز این را پیدا نکند،‌ عیناً این دو هزار و ششصد رشته که ما فعلاً‌ ششصد تای آن را در ایران راه انداختیم؛‌ عین این دو هزار رشته‌ی آینده آن را نیز راه بیاندازیم به شما قول می‌دهم تازه می‌رسیم به آمریکای امروز.

شانزده تیریلیون دلار بدهی دارد. بحران هویت، بحران اخلاقی، جنبش وال استریت، مردم ریختند که وال استریت را اشغال کنند. چه خبره؟ اساس وال استریت بر قمار است. ما تازه افتادیم دنبال این که بورس راه بیاندازیم مثل آن‌ها. هر شب تلویزیون نگاه کنیم تبلیغش را.

آن‌ها بانک رقم زدند بر اساس ربا هفتصد سال پیش در خانواده‌ی مدیچی ما تازه داریم از طریق بانک پول مردم را جمع می‌کنیم که با آن کارخانه بزنیم و تأسیسات درست کنیم. ببینید ما چقدر عقبیم؟ لذا وقتی یک حد الهی،‌ در نفی ایمان،‌ یعنی ربا، که می‌شود جنگ با خدا؛ ساز و کار تئوریزه شده در نظام اداری کشور ما دارد و سفره‌ی مردم را آلوده می‌کند به ربا،‌ به یکی از حدود الهی که نفی شده است؛ آن جنگ با صدام بود حسن باقری اینجوری طراحی می‌کرد و همت و باقری و بروجردی و دیگران.

در جنگ با خدا که می‌شود ساز و کار ربا که خاندان یهودی مدیچی در شهر ونیز رقم زدند از آن کلمه‌ی نیمکت معروف یعنی Bank و بانک که پشتش ربا می‌دادند امروز ساختمان‌ها و سازوکارهای این‌چنینی ایجاد شده؛ ما هر شب داریم مردم را دعوت می‌کنیم؛‌ مردم! بانک. مردم! بورس.

بعد می‌دانید موضع این‌ها چیست؟ بیانیه می‌دهند در وب سایت پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، فلانی بیاید با مسئولین کمیته‌ی فقهی ما مناظره کند که مشخص شود این‌ها ربا و قمار نیست.

خاندان مدیچی این را بر مبنای ربا به وجود آورده‌اند. چیزی که از اساسش ربا و حرام بوده چجوری شما اسلامیزه‌اش کردید؟ خودشان دارند می‌گویند، نایل فرگوسن می‌گوید رباست. خودشان، همین استراتژیست ارشد اقتصادی آمریکایی‌ها الان که خودش اصلاً یهودی‌زاده است.

جان لو، کسی است که در انگلیس آدم می‌کشد فرار می‌کند می‌رود هلند. سازوکار قمار را در هلند خوب یاد می‌گیرد، می‌رود به دربار لویی،‌ بورس را شکل می‌دهد در دربار لویی، لویی شاه فرانسه را تا اوج می‌رساند چون قضایا باطل است سقوط می‌کند. پناهنده می‌شود به یک جایی و می‌میرد.

اساس عمل این شده است قمار. این قماری که او رقم زده است، با قمار بورس را رقم زده؛‌ چطور ما آمدیم این بورس را اسلامیزه کردیم؟ الان ما اینجایم. نمی‌دانیم چطوری باید یک اقتصاد رقم بزنیم، یک مبنای فکری دینی رقم بزنیم، که از دل آن معشیت مردم معطوف به معیدتشان شود. که معاش مردم معطوف به معادشان شود. خرمشهر این است.

در روز ملّی مقاومت اگر قرار بود خرمشهری امروز باشد که امثال آن شهدا و امثال این جانبازان آن را فتح کنند، آزاد کنند، خرمشهر تئوری‌هایی است که امروز نظام نیاز دارد.

شهریور سال گذشته مقام معظم رهبری در دیدار با خبرگان رهبری فرمودند، نظام سازی گزاره‌ای نبود که دفعتاً امام راحل جلوی خودش گذاشته و شکل بگیرد. نظام سازی مبتنی بر یک مبانی در اسلام بوده و این مبانی مسئله است و باید تبیینش کنیم. یک مثال هم بیشتر ایشان آنجا نزد، مسئله‌ی بانک بود. این بانک داریِ بدون ربا و بانک داری اسلامی الآن مسئله است، حلش کنید.

ببینید این تنها یک رشته است. یعنی تنها یک رشته است که در دانشگاه‌ها می‌خوانید یعنی مدیریت مالی. یعنی اگر قرار باشد ما فقط تن در بدهیم به اقتصاد پول مبنا، اینکه می‌گویم اقتصاد پول مبنا، چون اقتصاد مکاتب گوناگون دارد، یکی از آن‌ها اقتصاد پول مبناست، مکتب پولی. بعدش هم مکتب شیکاگو در نگاه میلتون فریدمن، که الآن در کشور ما این مدل اقتصادی حاکم است. اقتصاد لیبرالی هم هست.
همان که امام نگرانش بود و می‌گفت بعد از من کشور را به دست لیبرال‌ها می‌دهید. امروز هر دولتی در جمهوری اسلامی روی کار می‌آید، حتماً مدل تئوریک اقتصادیاش لیبرالیستی است. یعنی کافیست فقط شما روبروی آدام اسمیت، ریکاردو، مالتوس تا برسد به دوره‌ی جدید مینارد کینز، همین میلتون فریدمن، همین نایل فرگوسن؛ در مقابل این‌ها ما در این ۴ میلیون و صد هزار دانشجو یک حسن باقری داشته باشیم، که هسته‌ی علم را شکافته و یک نظریه اقتصادی جدید بدهد، به جای مکتب اقتصادی پولی. چرا اقتصاد در حال پاشیدن است.

این را بروید در فیلم وال استریت اولیور استون ببینید. آنجا مایکل داگلاس نقش گکو را بازی کرده که شخصیتی واقعی است. کتابی که نوشته است Greed is good”طمع خوب است”. این جنبش وال استریت که در خیابانهای آمریکا میبینید، پلاکاردی دستشان است رویش نوشتهGreed یک علامت قرمز کشیده شده، به معنی ورود ممنوع. امّا جامعه‌ی ما هر شب در حال تبلیغ و دعوت به طمع می‌شود. دعوت به پول گذاشتن در بانک‌های مختلف برای سود بیشتر.

۱۹۸۷ فیلم اوّل وال استریت ساخته شد. قسمت دوم را ۲۰۱۰ ساخته است. ببینید چرا جنبش وال استریت به وجود آمده. مایکل داگلاس در گکو می‌گوید ۴۲% درآمدها در آمریکا از راه بورس بازی، سفته بازی و موارد این چنینی است.

کسی که امروز ۲۰ میلیون تومان پول دارد و ارز و سکه خرید و فروش می‌کند، نه صنعت، نه نان، نه آبادانی، نه کشاورزی، نه فرهنگ و نه کار هنری نمی‌کند. او فقط دلالی می‌کند و همه‌ی امکانات هم نیاز دارد. بقیه باید برای او کار کنند.

در ۱۹۸۷ که فیلم اوّل ساخته شد در آمریکا ۴۲% از این راه پول در می‌آوردند. در حال حاضر ۶۲% از این راه زندگی می‌گذرانند، که اقتصاد به این وضعیت افتاده است. چقدر در آمد ما از این راه است. این اتفاق در حال حاضر در خیابان‌های کشورهای اروپایی هم می‌افتد.

همان راهی که آن‌ها رفتند به انحطاط و فرو پاشی رسیده، امروز اگر حسن باقری، همّت، زین‌الدین، بروجردی و دیگران بودند روبروی این انحراف می‌ایستادند. امّا می‌بینید وقتی می‌ایستیم چه می‌شود؟ ما را دعوت به مناظره می‌کنند. من ابایی ندارم، امّا زشت است که یک دانشگاهی کت و شلواری با آستین کوتاه از دل اندیشه‌های غربی دلیل بیاورم که این رباست و قمار. و یک نفر از حوزه علمیه بیاید از فقه روش غلط غربی‌ها را تئوریزه کند. می‌دانم نتیجه‌ِ طبیعی‌اش در چشم مخاطب چیست.

عنصر زمان آگاهی عنصر یک فرد بسیجی است. لذا ببینید انسان از بی ایمانی ضربه می‌خورد. آمریکا با تمام ابهت خود زمانی که به جنگ با خدا رفته در حال نابودی است. ربای سازمان یافته را تحت عنوان بانک و بورس توسعه داده است.

درون کشور خودش مردم علیه بورس و وال استریت طغیان کرده‌اند. حدود الهی دیگر را نگوییم فقط همین یک حد الهی.

انبیا در این آزاد راه معرفت، انبیا مهندس راه و ساختمان بودند. جاده‌ای زدند از دنیا به آخرت. که این جاده از روی پستی و بلندی‌ها و دریاها کشیده شده به سمت آخرت. این جاده‌ای که انبیا زدند دو دسته گارد ریل این کار را نکنیم و این کار را بکنیم دارد. اگر از هر کدام عبور کنید سقوط می‌کنید. ائمه حرف جدیدی در جاده سازی نیاوردند، آن‌ها پلیس این جاده‌اند. قانون و شریعت را در این جاده اعمال می‌کنند. امام و ولی کارش این است.

این جاده را نه دانشمندان و فلاسفه، که انبیا ساخته‌اند. آن‌ها وظیفه‌شان علم بود و این‌ها ایمان. فرق می‌کند؟ بله! ۶۹ بار در قرآن آمده الاالذین آمنو و عملو الصالحات. در تفکر فلسفی می‌گویند، علم داشته باشید سپس عمل کنید؛ وقتی علم داشتید که اگر دو میخ را دست گرفته و وارد پریز برق کنید، دچار برق گرفتگی خواهید شد. لذا این کار را نمی‌کنید. علم داشته باشید و عمل کنید.

می‌گویند بدختیِ بشر از این است، که علم دارد و به دانسته‌هایش عمل نمی‌کند. فردی جراح ریه است و بهتر از هرکسی می‌داند که استنشاق دود و سیگار کشیدن چه تأثیری دارد؛ ولی از اتاق عمل بیرون می‌آید و سیگار می‌کشد. علم دارد امّا باور ندارد. مصیبت بشر این است. با علم به اینکه فرو کردن پریز او را نابود می‌کند،باز این کار را انجام می‌دهد.

امّا قرآن نمی‌فرماید علم داشته باشید و عمل کنید. علم را تابع ایمان می‌داند. شصت و نه بار در قرآن آمده است که نجات در این است که کسی ایمان داشته باشد و عمل کند. قسم یاد می‌کند به عصر؛ زمانی که پایان کار شده و برای گرفتن مزد می‌رویم.زمان پسین، عصر. ولعصر ان الانسان لفی خسر.

زمانی که اِنَّ می‌آید، یعنی دکترین. این است و جز این نیست، که بشر، انسان در خسرانِ. خسران، عزیزان از زیان(ضرر) بالاتر است. در قرآن یک نفی و ضرر داریم برای دنیا. یک خسارت و فلاح داریم برای آخرت. انسان یا به منفعت و ضرر می‌رسد در دنیا و به جای منفعت در آخرت به فلاح می‌رسد و به جای ضرر در آخرت به خسران. خسارت و خسران.الآن زمانی که دو ماشین به هم تصادف می‌کنند، می‌گویند بیمه خسارت را پرداخت می‌کند. این کلمه را خراب کرده‌ایم. معنی خسارت این چیزها نیست. حساب و حساب داری در اسلام این است.

جایی که در قرآن قید حساب می‌آورد. بشر در خسران و زیانی. سپس شرط می‌گذارد. مگر، الا الذین امنو، ایمان داشته باشی و با آن ایمانت عمل صالح کنی. عمل صالح روبروی عمل فاسد است. اگر عمل صالح کنیم ولی ایمان نداشته باشیم، قبول نیست.

اگر ایمان داشته باشیم، عمل صالح هم انجام ندهیم قبول نیست. ایمان یکی است که اعمال، صفرهای پشت آن هستند. آن صفرها بدون یک خوانده نمی‌شوند. بشر هر قدر علم داشته باشد، دو هزار و ششصد رشته علمی‌اش را تبدیل به دو میلیون و ششصد هزار رشته‌‌ی علمی، صدها این ‌چنین دانشگاه را هم ایجاد کنیم، استاد بپرورانیم، دوستانِ عزیز نقشه‌ی علمی که دیدید، به گستره‌ی همه‌ی کهکشان‌ها هم که بشود، دردی از بشر درمان نمی‌شود.

مصر را ببینید، اهرام ثلاثه را ببینید؛ هنوز بشر نمی‌داند، این‌ها در چهار هزار سال پیش، چطور این اهرام را ساختند. در هزار و دویست کیلومتری آن منطقه سنگهایی به این بزرگی و وسعت نبوده است. با کدام جرثقیل این سنگ‌ها را آورده و رو هم قرار دادند. هنوز بشر در راز این قضایا بعد چهار هزار سال مانده است.

خیلی سال‌ها، خیلی قرن‌ها بود که بشر علم‌های مختلف داشت. نباید چشم ما را این علوم کور کند. علم خیلی خوب است. خود قرآن تأکید می‌کند. می‌پرسد آیا مساوی‌اند این‌ها که علم دارند از آن‌ها که علم ندارند؟ اینهایی که می‌دانند از آن‌هایی که نمی‌دانند؟ امّا علم به تنهایی نجات نمی‌دهد.

آن آزاد راه گمشده، زمانی کشف شده و پیدا می‌شود که ما برگردیم به صراط ایمان و در صراط ایمان، آن گونه که امام باقر(علیه‌السلام) علم را شکافت ما تأسی به این امام معصوممان کنیم، مجاهدت خودمان را در مقاومت در این ببینیم که ما هم هسته‌ای از یک علم را بشکافیم.

ممزوجش کنیم با ایمان و برای بشر دو بال را به ارمغان بیاوریم. بال علم و بال ایمان و نقشه‌ی ایمان را هم مثل علم فربه کنیم. غیر از این باشد، همان بلایی که بر سر غرب آمد بر سر ما هم می‌آید. همان بلایی که بر سر غرب آمد، بر سر ما هم خواهد آمد. چون در این قضایا ما دنبالِ رو غرب هستیم.

امّا در طول یک سال و نیم گذشته که بیداریِ اسلامی رقم خورده اندیشمندان، سیاست مدارانشان، روحانیانشان و هنرمندانشان، دسته دسته در هتل‌های تهران و شهرستان‌ها هستند و از مراکز مختلف بازدید کرده و مطالعه می‌کنند. می‌پرسند جایگزینتان چیست؟ چرا تلویزیونتان در حال تبلیغ بانک است؟ ما از دست آن‌ها نجات پیدا کرده‌ایم و آمدیم که شما یک حرف جدید بشنویم.

غافل از اینکه غیر از آن‌ها از اروپا و آمریکا هم دانشمندانشان آمدند اینجا نشستند. که کشورمان در حال پاشیدن است، به ما بگویید چطور خانواده را جمع کنیم. در ترند ۲۰۵۰، گفته شده در خانه‌ها افراد به جای زندگی با هم جانوری را با خود نگه می‌دارند و تعداد جانوران خانگی چندین برابر ساکنین هر کشور می‌شود.

حالا اینکه تکنولوژی در آن جامعه‌ی دیجیتالی چگونه با انسان ممزوج می‌شود، چه طور در بدن انسان چیپ‌هایی را جای می‌دهند، این چیپ‌ها از همان لحظه‌ی تولّد در داخل بدن انسان کار می‌گذارند. انسان آینده انسانی است تنها. انسانی است که معنا برایش دیگر موضوعیت ندارد.

امروز جوان ما که میراث دار خرمشهری‌هاست، میراث دار حسن باقری‌ها و آن رشادت‌هاست، حداقل باید برای اسطوره‌های مقاومت که امروز روی ویلچرها نشستند و موهایشان سفید شده، یک نکته را مدنظر داشته باشند،‌که ما این پرچم مقاومت را باید بالا ببریم، با تأسی به امام باقر(علیه السلام) و به گونه‌ای هسته‌ی علم را بشکافیم که سی سال بعد بنشینند،‌ اینجا پشت سرِ نسل شما بگویند این‌ها حماسه ایجاد کردند و در آن تسخیر قلب‌ها و ذهن‌ها خرمشهر‌ها و آبادان های قلب و ذهن نسل‌های بعدی را حفظ کردند، نجات دادند،‌ باز پس گرفتند و قلب و ذهن انسانی که مؤمن نبودند را به تسخیر درآوردند. این از نسل شما به دور که در غفلت به سر ببرید و آنچه که بر سر غرب آمد بر سر جامعه‌‌ِی شما هم بیاید. انشاالله، والسلام.

منبع : هفته نامه رویکرد

عکس های این سخنرانی:

رهنمایی: برای دیدن هر عکس روی آن کلیک کنید – حجم تقریبی هر عکس ۱ مگابایت میباشد که تا باز شدن عکس ها شکیبا باشید.

http://dl-abbasi.ir/Amir/1391/img/3Rd%20Khordad/Map%20Of%20Episteme%20(1).JPG

http://dl-abbasi.ir/Amir/1391/img/3Rd%20Khordad/Map%20Of%20Episteme%20(2).JPG

http://dl-abbasi.ir/Amir/1391/img/3Rd%20Khordad/Map%20Of%20Episteme%20(3).JPG

http://dl-abbasi.ir/Amir/1391/img/3Rd%20Khordad/Map%20Of%20Episteme%20(4).JPG

http://dl-abbasi.ir/Amir/1391/img/3Rd%20Khordad/Map%20Of%20Episteme%20(5).JPG

http://dl-abbasi.ir/Amir/1391/img/3Rd%20Khordad/Map%20Of%20Episteme%20(6).JPG

http://dl-abbasi.ir/Amir/1391/img/3Rd%20Khordad/Map%20Of%20Episteme%20(7).JPG

http://dl-abbasi.ir/Amir/1391/img/3Rd%20Khordad/Map%20Of%20Episteme%20(8).JPG

http://dl-abbasi.ir/Amir/1391/img/3Rd%20Khordad/Map%20Of%20Episteme%20(9).JPG

http://dl-abbasi.ir/Amir/1391/img/3Rd%20Khordad/Map%20Of%20Episteme%20(10).JPG

http://dl-abbasi.ir/Amir/1391/img/3Rd%20Khordad/Map%20Of%20Episteme%20(11).JPG

http://dl-abbasi.ir/Amir/1391/img/3Rd%20Khordad/Map%20Of%20Episteme%20(12).JPG

http://dl-abbasi.ir/Amir/1391/img/3Rd%20Khordad/Map%20Of%20Episteme%20(13).JPG

http://dl-abbasi.ir/Amir/1391/img/3Rd%20Khordad/Map%20Of%20Episteme%20(14).JPG

http://dl-abbasi.ir/Amir/1391/img/3Rd%20Khordad/Map%20Of%20Episteme%20(15).JPG

http://dl-abbasi.ir/Amir/1391/img/3Rd%20Khordad/Map%20Of%20Episteme%20(16).JPG

http://dl-abbasi.ir/Amir/1391/img/3Rd%20Khordad/Map%20Of%20Episteme%20(17).JPG

http://dl-abbasi.ir/Amir/1391/img/3Rd%20Khordad/Map%20Of%20Episteme%20(18).JPG

http://dl-abbasi.ir/Amir/1391/img/3Rd%20Khordad/Map%20Of%20Episteme%20(19).JPG

http://dl-abbasi.ir/Amir/1391/img/3Rd%20Khordad/Map%20Of%20Episteme%20(20).JPG

http://dl-abbasi.ir/Amir/1391/img/3Rd%20Khordad/Map%20Of%20Episteme%20(21).JPG

http://dl-abbasi.ir/Amir/1391/img/3Rd%20Khordad/Map%20Of%20Episteme%20(22).JPG

http://dl-abbasi.ir/Amir/1391/img/3Rd%20Khordad/Map%20Of%20Episteme%20(23).JPG

http://dl-abbasi.ir/Amir/1391/img/3Rd%20Khordad/Map%20Of%20Episteme%20(24).JPG

http://dl-abbasi.ir/Amir/1391/img/3Rd%20Khordad/Map%20Of%20Episteme%20(25).JPG

http://dl-abbasi.ir/Amir/1391/img/3Rd%20Khordad/Map%20Of%20Episteme%20(26).JPG

http://dl-abbasi.ir/Amir/1391/img/3Rd%20Khordad/Map%20Of%20Episteme%20(27).JPG

http://dl-abbasi.ir/Amir/1391/img/3Rd%20Khordad/Map%20Of%20Episteme%20(28).JPG

http://dl-abbasi.ir/Amir/1391/img/3Rd%20Khordad/Map%20Of%20Episteme%20(29).JPG

http://dl-abbasi.ir/Amir/1391/img/3Rd%20Khordad/Map%20Of%20Episteme%20(30).JPG

http://dl-abbasi.ir/Amir/1391/img/3Rd%20Khordad/Map%20Of%20Episteme%20(31).JPG

http://dl-abbasi.ir/Amir/1391/img/3Rd%20Khordad/Map%20Of%20Episteme%20(32).JPG

http://dl-abbasi.ir/Amir/1391/img/3Rd%20Khordad/Map%20Of%20Episteme%20(33).JPG

درباره‌ی امیر (سردبیر پایگاه)

امیر؛ سردبیر پایگاه هستم و ماموریتم در این پایگاه انتشار فایل‌های جلسات استاد حسن عباسی است. هیچ دسترسی به استاد عباسی ندارم پس لطفا سوالات مهم خود که فقط استاد عباسی در توان پاسخ به آن است را برای ما ارسال نکنید و به سایت اندیشکده مراجعه نمایید و در آن پایگاه بپرسید.

۱۵ نظر

 1. باسلام و عرض خسته نباشید،

  یه سوال داشتم … میدونید دیگه تو کدوم سخنرانی (کلاسای کلبه کرامت) دکتر عباسی درباره *خدای ساعت ساز* توضیح دادن ؟؟؟

  تشکر .

 2. خسرو غنی زاده

  حق

  سلام

  متاسفانه دروغ و دروغگوی و لقمه حرام عامل اکثر مشکلات کشور است و متاسفانه دروغ ریشه ایجاد ربا و صوری شدن باطل عقود و معاملات و اختلافات بین مردم و در کشور شده است .

  (( صوری شدن عقود بانکی ریشه در دروغ دارد و عامل رواج پخش لقمه حرام در کشور است .))

  احادیث : درمذمت دروغ ازفرمایشات پیامبر(ص) وائمه علیهم السلام :

  ۱- دروغ فسق و دروغگو فاسق است.
  ۲- دروغگو ایمان ندارد.
  ۳- دروغ از قماربدتر است.
  ۴- دروغگو دشمن خداست.
  ۵- روی دروغگو سیاه است.
  ۶- دروغ ازشراب بدتر است.
  ۷- دروغگو بوی دهانش متعفن است.
  ۸- خدای تعالی دروغگو را لعنت می کند.
  ۹- بوی گند دهان دروغگو به عرش می رسد.
  ۱۰- دروغ مخرب ایمان است.
  ۱۱- دروغ مانع چشیدن طعم ایمان است.
  ۱۲- دروغگو تخم کینه درسینه ها می کارد.
  ۱۳- دروغگو مروتش ازهمه خلق کمتر است.
  ۱۴- به جهت یک دروغ ،هفتاد هزار فرشته دروغگو را لعنت می کنند.
  ۱۵- دروغ علامت نفاق است.
  ۱۶- دروغ بدترین ریاهاست.
  ۱۷- دروغ فراموشی می آورد.
  ۱۸- دروغ دریست ازدرهای نفاق.
  ۱۹- دروغگو به عذابی مخصوص در قبر گرفتار خواهد شد.
  ۲۰- دروغ ،محروم کند دروغگو را ازن مازشب و روز.
  ۲۱- دروغ سبب خذلان الهی است.
  ۲۲- دروغ سبب گرفتن صورت انسانی ازدروغگو است.
  ۲۳- دروغ ، بزرگترین خباثت است.
  ۲۴- دروغگو ،بزرگترین گناهکاران است.
  ۲۵- دروغ صاحبش را هلاک کند.

  عادی سازی دروغ و ربا

  نتجه اش هم “وضعیت دنیای امروز” است .

  وای به حال جامعه‌ای که با دروغ و ربا اداره شود
  بعد
  هر ظلم و ستمی با دروغ جبران شود
  اگر وعده بدهیم و عمل نکنیم، چوپان دروغگو می‌شویم
  دروغ , لقمه حرام اعتماد افراد را به یکدیگر از بین می برد.
  دروغ بنیان اجتماع را نابود می‌کند
  دروغ بنیان خانواده را نابود می‌کند
  نمی‌توان دروغ گفت و تهمت و انگ زد و از مردم به ویژه جوانان انتظار داشت که اخلاقیات را رعایت کنند.
  تناقض در عمل و گفتار، ریشه اعتقادات و باورهای مردم را سست و متزلزل می‌کند.
  ربا که همان بهره یا سود ثابت است، عامل عمده وجود فقر و شکاف طبقاتی در جامعه به شمار می‌آید.
  ایا ”فاکتور ها و طرح های” کارشناسی نشده و ” صوری و دروغ عامل فساد” و ربا نبودند و هنوز نیستند

  راه حل چیست؟
  نظارت ان لاین دروغ را ازبین می برد
  چوپان دروغگو قصه
  یکی بود یکی نبود. غیر از خدا هیچ کس نبود. چوپانی مهربان بود که در نزدیکی دهی، گوسفندان را به چرا می برد. مردم ده که از مهربانی و خوش اخلاقی او خرسند بودند، تصمیم گرفتند که گوسفندانشان را به او بسپارند تا هر روز آنها را به چرا ببرد. او هر روز مشغول مراقبت از گوسفندان بود و مردم نیز از این کار راضی بودند. برای مدتها این وضعیت ادامه داشت و کسی شکوه ای نداشت تا اینکه …
  یک روز چوپان شروع کرد به فریاد: آی گرگ آی گرگ. وقتی مردم خود را به چوپان رساندند دریافتند که گرگی آمده است و یک گوسفند را خورده است.
  آنان چوپان را دلداری دادند و گفتند نگران نباشد و خدا را شکر که بقیه گله سالم است. اما از آن پس، هر چند روز یک بار چوپان فریاد میزد: “گرگ. گرگ. آی مردم، گرگ”. وقتی مردم ده، سرآسیمه خود را به چوپان می رساندند می دیدند کمی دیر شده و دوباره گرگ، گوسفندی را خورده است. این وضعیت مدتها ادامه داشت و همیشه مردم دیر می رسیدند و گرگ، گوسفندی را خورده بود!
  پس مردم ده تصمیم گرفتند پولهای خود را روی هم بگذارند و چند سگ گله بخرند. از وحشی ترین ها و قوی ترین سگ ها را …
  چوپان نیز به آنها اطمینان داد که با خرید این سگها، دیگر هیچگاه، گوسفندی خورده نخواهد شد. اما پس از خرید سگ ها، هنوز مدت زیادی نگذشته بود که دوباره، صدای فریاد “آی گرگ، آی گرگ” چوپان به گوش رسید. مردم دویدند و خود را به گله رساندند و دیدند دوباره گوسفندی خورده شده است. ناگهان یکی از مردم، که از دیگران باهوش تر بود، به بقیه گفت: ببینید، ببینید. هنوز اجاق چوپان داغ است و استخوانهای گوشت سرخ شده و خورده شده گوسفندانمان در اطراف پراکنده است !!!
  مردم که تازه متوجه شده بودند که در تمام این مدت، چوپان، دروغ می گفته است، فریاد برآوردند: آی دزد. آی دزد. چوپان دروغگو را بگیرید تا ادبش کنیم. اما ناگهان چهره مهربان و مظلوم چوپان تغییر کرد. چهره ای خشن به خود گرفت. چماق چوپانی را برداشت و به سمت مردم حمله ور شد. سگها هم که فقط از دست چوپان غذا خورده بودند و کسی را جز او صاحب خود نمی دانستند او را همراهی کردند.
  بسیاری از مردم از چماق چوپان و بسیاری از آنها از “گاز” سگ ها زخمی شدند. دیگران نیز وقتی این وضعیت را دیدند، گریختند. در روزهای بعد که مردم برای عیادت از زخمی شدگان می رفتند به یکدیگر می گفتند: “خود کرده را تدبیر نیست”. یکی از آنها پیشنهاد داد که از این پس وقتی داستان “چوپان دروغگو” را برای کودکانمان نقل می کنیم باید برای آنها توضیح دهیم که هر گاه خواستید گوسفندان، چماق، و سگ های خود را به کسی بسپارید، پیش از هر کاری در مورد درستکاری او بررسی کنید و مطمئن شوید که او دروغگو نیست.
  اما معلم مدرسه که آنجا بود و حرفهای مردم را می شنید گفت: دوستان توجه کنید که ممکن است کسی نخست “”راستگو”” باشد ولی وقتی گوسفندان، چماق و سگ های ما را گرفت وسوسه شود و دروغگو شود. بنابراین بهتر است هیچگاه “”گوسفندان””، “”چماق”” و “”سگ های نگهبان”” خود را به یک نفر نسپاریم**.

  ۱۹ موضع متفاوت ارزی تنها در یکسال!
  محمود بهمنی، رییس کل بانک مرکزی در طول یکسال گذشته ۱۹موضع ارزی اتخاذ کرده است. یعنی به طور متوسط او ماهانه بیش از یکبار در مورد بازار ارز موضع گیری کرده است. حال سوال اینجاست که تاثیر این موضعگیری ها چه بوده است؟
  اقتصاد آنلاین/گروه اقتصاد کلان/ علی حق در خبرآنلاین نوشت:
  سال گذشته در چنین روزهایی، زیر سایه سکوت رییس کل بانک مرکزی، قیمت دلار در بازار آزاد از مرز ۱۲۰۰ تومان گذشت. این در شرایطی بود که پیشتر رییس کل بانک مرکزی گفته بود:” اگر بانک مرکزی مشاهده کند که قیمت دلار به حدود ۱۲۰۰ تومان رسیده، هیچگاه سکوت نخواهد کرد.”(اینجا)
  ۱۲ روز بعد سکوت محمود بهمنی شکسته شد، آن هم در شرایطی که دلار آزاد به مرز ۱۲۴۵ تومان رسیده بود. رییس کل این بار گفت:” ۲۴ ساعته نرخ ارز را پائین می‌آوریم.”
  رئیس کل بانک مرکزی همچنین سیاست ارزی بانک مرکزی را شناور مدیریت شده ذکر کرد و گفت:” بازار را مدنظر داریم و کنترل می کنیم ،‌ اجازه نمی دهیم بازار کاذب ، نرخ ها را بالا ببرد. قیمت واقعی ارز ما به مراتب پایین تر از آنچه است که در بازار مشاهده می کنیم. برنامه ریزی کرده ایم تا قیمت ارز را به کمتر از قیمت قبلی آن برسانیم.”(اینجا)
  سه ساعت مانده به موعد اجرای وعده رییس کل، نرخ رسمی یورو ۲ و دلار ۱۰ تومان پایین آمد.(اینجا)
  اما ۱۰ روز بعد از محمود بهمنی نقل قول شد که سکه و ارز گران فروخته شد تا پول مسکن مهر جور شود.(اینجا)
  یک ماه که گذشت و سیر صعودی نرخ ارز در بازار آزاد همچنان ادامه داشت، بهمنی اینبار به مواجهه با کسانی پرداخت که شرایط لجام گیسخته بازار ارز را به باندهای مافیایی نسبت دادند. رییس کل اینبار گفت:” برنامه سیاست ارزی که بانک مرکزی در پیش گرفته است، به خوبی به پیش می رود اما گاها به یکباره سفته‌بازان ارز وارد بازار می شوند.”
  این عضو کابینه دولت دهم در پاسخ به این سئوال که آیا این افراد گروههای مافیایی بازار ارز هستند، اظهارداشت:” نمی دانم مافیای بازار ارز چیست، اما این افراد تقاضا را به صورت کاذب بالا می برند، بانک مرکزی تماشا می کند اما ناگهان قیمت را به شدت کاهش می دهیم و قطعا افرادی که بازار سازی کردند، ضرر خواهند کرد.”(اینجا)
  دو هفته بعد و در شرایطی که انتقادها از افزایش رانت بازار ارز به دلیل شکاف فزاینده نرخ رسمی و آزاد ارز افزایش یافته بود، بهمنی در گفتگویی اعلام کرد:” به نظر ما دو نرخی بودن ارز به نفع اقتصاد کشور نیست و فساد آور است.”(اینجا)
  باز هم دو هفته بعد رییس کل بانک مرکزی گفت:” قیمت دلار در چند روز آینده کاهش می یابد.”(اینجا)
  این گفتگوی او حاوی اعتراف های تلویحی بود.(اینجا) بهمنی برای اول گفت:” ما تاحدودی می توانیم ارز را در بازار کنترل کنیم.”
  رییس کل بانک مرکزی در عین حال گفته بود:”ما تعیین کننده قیمت دلار نیستیم بلکه کار ما تنظیم قیمت بر اساس عرضه و تقاضا است.”
  این بخش از صحبت های او هم حاوی اعتراف قابل اعتنایی است. اعتراف به این که قیمت ارز سقفی ندارد و بانک مرکزی فعلا برنامه ای برای توقف صعود قیمت ارز با ورود به محدوده قرمز ندارد. قیمت خاصی هم مشخص نکرده، چون فعلا برنامه ای برای بازار ارز ندارد، قصد مداخله جدی هم ندارد و چون بر تنظیم بر اساس عرضه و تقاضا سخن گفته، در واقع این منظور را رسانده که به تحولات بازار تن داده است.
  دوهفته پس از وعده ارزانی بهمنی، دلار ۵ و یورو ۱۸ تومان گران تر شد.(اینجا)
  در پایان مهرماه و همزمان با روزملی صادرات رییس کل بانک مرکزی شرایط کشور را حساس تر از دوران جنگ دانست و گفت:” بگذارید بانک مرکزی کار خود را انجام دهد.”(اینجا)
  هفده روز بعد او تلویحاً از سیاست بانک مرکزی برای دنبال کردن ارز ۲ نرخی (مرجع و بازار) و تلاش برای رساندن قیمت ارز در بازار به حدود ۱۱۷۰ تومان خبر داد.(اینجا)
  تاخیرهای بهمنی برای اجرای وعده هایش در خصوص کاهش قیمت ارز و تک نرخی کردن بازار ارز چنان بالا رفت که وزیر امور اقتصادی و دارایی هم در پایان آبان ماه به زبان آمد و گفت:”منتظریم آقای بهمنی ارز را تک نرخی کند.”(اینجا)
  سال به نیمه های آذرماه که رسید دلار اوج تازه ۱۵۶۰ تومانی را نیز تجربه کرد. در چنین شرایطی وقت آن بود بهمنی مسایل سیاسی را دستاویز خود قرر دهد. او در نشست اتاق بازرگانی تهران گفت:” اتفاقات سفارت انگلیس نگذاشت ارز را ارزان کنیم.دو سال در شعب ابیطالب گرفتار خواهیم بود.”(اینجا)
  البته بلافاصله این سخنان خود را تکذیب کرد و به بیان تاثیر صرف سیاسی بر بازار ارز اکتفا کرد.(اینجا)
  هفته اول دی ماه که رسید، این بار محمود احمدی نژاد شخصا دست به کار شد و به بهمنی دستور داد تا بازار ارز را فورا سامان دهد.(اینجا)
  اما هفته دوم دی ماه که رسید، بهمنی سیاست جدید خود را اینگونه اعلام کرد کم پیدا شد:” بیش از کاهش قیمت ارز، ثبات بازار مهم است.”(اینجا) سپس نه به جلسه غیرعلنی مجلس رفت و نه به جلسه شورای رقابت. (اینجا) و (اینجا)
  در پایان این غیبت کوتاه بهمنی با این جمله اعلام حضور کرد:” الان یکی بگوید برو من دستش را می‌بوسم.(اینجا)
  رییس کل بانک مرکزی یک ماه پس از دستور رییس جمهوری در صدا و سیما ظاهر شد و گفت:” بهمنی اعلام کرد: تا۴۸ ساعت آینده، ارز تک نرخی می شود.”(اینجا)
  ظهر ششم بهمن ماه سال گذشته، بهمنی در اخبار نیم روزی سیما ظاهر شد و رسما تک نرخی شدن ارز را اعلام کرد. نرخی که برای دلار ۱۲۲۶ تومان اعلام شد.(اینجا)
  این درشرایطی بود که اعلام نرخ های بازار آزاد از سوی رسانه ها محدود شده بود تا نرخ رسمی به عنوان تنها نرخ بازار در اذهان عمومی جای گیرد. او در مواجهه با این انتقاد که بازار هنوز تک نرخی نشده و در بازار آزاد دلار با ارقامی بیش از ۲ هزارتومان هم معامله می شود، تاکید کرد:” از دید ما ارز تک نرخی است.”(اینجا)
  بدین ترتیب در روزهای پایانی سال این تیتر از سوی رسانه ها منتشر شد:” موفقیت های بانک مرکزی در سال ۹۰ به روایت بهمنی:بازار ارز و طلا را کنترل کردیم.”
  تعطیلات نوروز که تمام شد به سرعت ارز تک نرخی با تابلوهای صرافان خداحافظی کرد.(اینجا) سپس بهمنی اعتراف کردکه نمی توانیم قیمت ارز را تثبیت کنیم.(اینجا)
  بهمنی تاکید کرد:” بعد از نوسان‌های زیادی که در نرخ ارز شاهد بودیم با اقدامات صورت گرفته قیمت آن کاهش یافته و روند نزولی را طی می‌کند.”
  اما کمتر از یک ماه بعد بهمنی این گونه در مورد ارز موضعگیری کرد:” قیمت کدام کالا پایین آمده که دلار هم ارزان شود؟/نرخ دلار پایین نمی ماند، منتظر نمانید.”(اینجا)
  این موضع قاطع او تنها دو روز دوام داشت. چون بلافاصله اعلام کرد:” بهمنی:دلار ارزان می شود باید هم بشود.”(اینجا)
  با این اظهار نظر، موضع گیری های آقای رییس کل در مورد بازار ارز و تلاش او برای اعلام سیاست های ارزی بانک مرکزی یکساله شد. یکسالی که نه در آن قیمت ارز کاهش یافت و نه ارز تک نرخی شد. دلار آزادی که سال گذشته این روزها ۱۲۰۰ تومان بود، الان نرخ رسمی اش ۱۲۲۶ تومان است و نرخ آزاد آن هم چندان با ۱۸۰۰ تومان فاصله ندارد.
  پس فایده این همه اظهارنظر ارزی آقای رییس کل چیست؟
  . کسی که راست و دروغ برای او یکی است متملق و چاپلوس است .

  . کسی که پول میگیرد تا دروغ بگوید دلال است.

  . کسی که دروغ می گوید تا پول بگیرد گداست.

  . کسی که پول می گیرد تا راست و دروغ را تشخیص دهد قاضی است.

  . کسی که پول می گیرد تا راست را دروغ و دروغ را راست جلوه دهد وکیل است.

  . کسی که جز راست چیزی نمی گوید بچه است.

  . کسی که به خودش هم دروغ می گوید متکبر و خود پسند است.

  . کسی که دروغ خودش را باور می کند ابله است.

  . کسی که سخنان دروغش شیرین است شاعر است.

  . کسی که دروغ می گوید و قسم هم می خورد بازاری است.

  . کسی که دروغ می گوید و خودش هم نمی فهمد پر حرف است.

  کسی که مردم سخنان دروغ او را راست می پندارند سیاستمدار است .

  آیت الله جنتی:
  رشوه خواری و ربا خواری در کشور بیداد می‌کند
  دبیر شورای نگهبان با اشاره به اینکه اجرای فریضه امر به معروف و نهی از منکر در جامعه کمرنگ است، گفت:‌ متاسفانه به این واجب الهی کمتر عمل می‌ شود.
  به گزارش «شیعه نیوز» به نقل از مهر، آیت ‌الله احمد جنتی ظهر سه شنبه در مراسم بزرگداشت شهدای هفتم تیر که در مهدیه رشت برگزار شد، افزود: دشمنان اسلام همان قدر با رهبر انقلاب دشمنی دارند که در صدر اسلام با حضرت علی (علیه السلام) دشمنی داشتند.

  وی همچنین اظهارداشت: اسلام همه جا در تیررس اهداف دشمنان قرار دارد و وهابیت با فعالیت گسترده خود در صدد متزلزل کردن عقاید شیعیان است.

  دبیر شورای نگهبان با اشاره به اینکه همه ملت ایران باید سعی کنند تا شیاطین بر آنها مسلط نشوند، گفت: رشوه ‌خواری و رباخواری به صورت علنی و غیرعلنی در جامعه بیداد می ‌کند اما خداوند حافظ و پشتیبان این جامعه اسلامی است.

  خدا به همه ما رحم کند

 3. هی چی بگیم ما که زورمون نمیرسه
  خدایا عزیز دل زهرا علیه السلام رو برسون.
  ان شاالله

 4. بسمه تعالی

  سلام بر شما عزیزان

  لطفا به تحقیقات و مطالب ارسالی بنده را توجه فرماید

  متاسفانه دروغ و دروغگوی و لقمه حرام عامل اکثر مشکلات کشور است و متاسفانه دروغ ریشه ایجاد ربا و صوری شدن باطل عقود و معاملات و اختلافات بین مردم و در کشور شده است .

  (( صوری شدن عقود ریشه در دروغ دارد و عامل رواج پخش لقمه حرام در کشور است .))
  حدیث : درمذمت دروغ ازفرمایشات پیامبر(ص) وائمه علیهم السلام :
  ۱- دروغ فسق و دروغگو فاسق است.
  ۲- دروغگو ایمان ندارد.
  ۳- دروغ از قماربدتر است.
  ۴- دروغگو دشمن خداست.
  ۵- روی دروغگو سیاه است.
  ۶- دروغ ازشراب بدتر است.
  ۷- دروغگو بوی دهانش متعفن است.
  ۸- خدای تعالی دروغگو را لعنت می کند.
  ۹- بوی گند دهان دروغگو به عرش می رسد.
  ۱۰- دروغ مخرب ایمان است.
  ۱۱- دروغ مانع چشیدن طعم ایمان است.
  ۱۲- دروغگو تخم کینه درسینه ها می کارد.
  ۱۳- دروغگو مروتش ازهمه خلق کمتر است.
  ۱۴- به جهت یک دروغ ،هفتاد هزار فرشته دروغگو را لعنت می کنند.
  ۱۵- دروغ علامت نفاق است.
  ۱۶- دروغ بدترین ریاهاست.
  ۱۷- دروغ فراموشی می آورد.
  ۱۸- دروغ دریست ازدرهای نفاق.
  ۱۹- دروغگو به عذابی مخصوص در قبر گرفتار خواهد شد.
  ۲۰- دروغ ،محروم کند دروغگو را ازن مازشب و روز.
  ۲۱- دروغ سبب خذلان الهی است.
  ۲۲- دروغ سبب گرفتن صورت انسانی ازدروغگو است.
  ۲۳- دروغ ، بزرگترین خباثت است.
  ۲۴- دروغگو ،بزرگترین گناهکاران است.
  ۲۵- دروغ صاحبش را هلاک کند.

  عادی سازی دروغ و ربا
  نتجه اش هم “وضعیت دنیای امروز” است .
  وای به حال جامعه‌ای که با دروغ و ربا اداره شود
  بعد
  هر ظلم و ستمی با دروغ جبران شود
  اگر وعده بدهیم و عمل نکنیم، چوپان دروغگو می‌شویم
  دروغ , لقمه حرام اعتماد افراد را به یکدیگر از بین می برد.
  دروغ بنیان اجتماع را نابود می‌کند
  دروغ بنیان خانواده را نابود می‌کند
  نمی‌توان دروغ گفت و تهمت و انگ زد و از مردم به ویژه جوانان انتظار داشت که اخلاقیات را رعایت کنند.
  تناقض در عمل و گفتار، ریشه اعتقادات و باورهای مردم را سست و متزلزل می‌کند.
  ربا که همان بهره یا سود ثابت است، عامل عمده وجود فقر و شکاف طبقاتی در جامعه به شمار می‌آید.
  ایا ”فاکتور ها و طرح های” کارشناسی نشده و ” صوری و دروغ عامل فساد” و ربا نبودند و هنوز نیستند

  راه حل چیست؟

  نظارت ان لاین دروغ را ازبین می برد
  ربا و دروغ

  عامل اصلی مشکلات جامعه است
  رابطه ربا و اختلاس و مشکلات بزرگ اقتصادی کشور.

  کشف اعتبارات و فاکتورهای صوری ریشه ربا در سیستم بانکی است .

  چرا ثروت کلان ملت بلای جان ملت شده ؟

  ربا = گشایش اعتبارات وفاکتور های صوری

  دروغ روی دروغ در سیستم بانکی بدون نظارت

  خرید و فروش پول ملت توسط بانکهای ظاهرا اسلامی = نبود نظارت بر عقود بانکی = ربا و اختلاس

  نبود نظارت
  ثروت حلال کشور را به حرام تبدیل کرده
  حرکت های سالم اقتصادی و تولید را به رکود و سکون تبدیل کرده
  چرا؟
  جوابگو کیست ؟

  نتجه :
  بی اعتمادی
  گرانی
  در جامعه
  سکون و رکود اقتصادی
  همه و همه نتجه
  سیستم ربوی و رباست
  عامل اصلی و ریشه تمام مشکلات در جامعه از , و تولید مشگلات در کشور از رباست :
  ربا (( اختلاس از بانک ))
  ربا (( ایران چک ))
  ربا (( تورم ))
  ربا (( احتکار))
  ربا (( بی کاری))
  ربا (( فقر و فحشا ))
  ربا (( گرانی ))
  ربا ((معوقه بانکی ))
  ربا (( دانه درشت ))
  ربا ((اقازاده))
  همه نتجه ربا لقمه حرام در جامعه در اثر نبود نظارت درست در سیستم بانکی است.
  درس های قیام کربلا ( تاثیر دروغ و مال حرام)
  امام حسین برای هدایت کوفیان سخنرانی می کرد اونا هلهله می کردند.
  امام فرمود: شکم های شما از مال حرام انباشته شده
  می تونیم بفهمیم مال حرام چه می کنه با انسان!
  حتی حرف حق اگه به گوشش برسه گوش نمی کنه.
  آدم کارش به جایی می رسه که سر امامشو میبرد .!؟…
  یه خورده بیشتر حواسمون باشه به تاثیر مال حرام ،
  نزاریم بعضی چیزا برمون عادی بشه؛
  ربا و رشوه دادن و گرفتن، خمس و زکاتی که در مالمون مونده، کم فروشی و گران فروشی و …
  کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا
  در قیام دوباره ای که در راه است ما در کدامین گروه خواهیم بود؟
  ربا که همان بهره یا سود ثابت است، عامل عمده وجود فقر و شکاف طبقاتی در جامعه به شمار می‌آید. نظام‌های بانکی که آلوده به ربا هستند، موجب ورشکستگی واحدهای تولیدی می‌شوند و از آنجا بیکاری و فقر گسترش پیدا می‌کند؛ به علاوه سبب گران‌شدن و ایجاد تورم نیز می‌شوند که به گسترش فقر و شکاف طبقاتی می‌انجامد.

  کم اظهاری و بد اظهاری گمرکی و مالیاتی ریشه در دروغ دارد .

  نتجه دروغ و درغگو :

  احتکار و گرانی و تورم و ربا در جامعه

  کمبود جنس در جامعه

  تبعیض بین مردم

  فساد اداری و بانکی

  رشوه در جامعه

  رانت های اطلاعاتی

  رانت های اقتصادی

  بی کاری در جامعه

  مشکلات اخلاقی در جامعه

  بی تفاوتی مردم به نظام

  بی اعتمادی جوانان به حکومت دینی
  دروغگویی از هر دروغ بپرهیزید ، کوچک یا بزرگ ، جدی یا شوخی. ( احادیث و رویات در مورد دروغ و دروغگویی )

  مولا علی فرمودند : دروغگویی عیبی رسوا کننده است. ( چون معمولا دروغ بعد از مدتی آشکار میشود و انسان دروغگو در بین مردم رسوا میگردد ) بحارالانوار جلد ۶۶ صفحه ۳۱۳ حدیث ۷
  مولا علی (ع) فرمودند : هیچ عاقلی دروغ نمی گوید ، و هیچ مومنی زنا نمی کند. ( انسان عاقل میداند که عاقبت دروغگویی رسوایی و بی اعتمادی و خواری است ، انسان با ایمان هم میداند که زنا عواقب وخیم و غیرقابل بخششی دارد ( مانند انواع بیماریهای مقاربتی و بیماری آبرو بری مانند ایدز ). بحارالانوار جلد ۶۶ صفحه ۳۱۳ حدیث ۷
  رسول خدا (ص) در خطبه اش فرمود : از بزرگترین گناهان زبان ، دروغگویی است. بحارالانوار جلد ۲۱ صفحه ۲۱۱ ( مردی خدمت پیامبر (ص) رسید ، عرض کرد نماز نمی خوانم و عمل منافی عفت انجام می دهم ، دروغ هم می گویم ! کدام را اول ترک گویم ؟! پیامبر (ص) فرمود : دروغ را ، و در محضر پیامبر (ص) تعهد کرد که هرگز دروغ نگوید ، هنگامی که خارج شد ، وسوسه های شیطانی برای عمل منافی عفت در دل او پیدا شد ، اما بلافاصله فکر کرد که اگر فردا پیامبر (ص) از او در این باره سوال کند ، اگر بگوید چنین عملی را مرتکب نشده دروغ است و اگر راست بگوید حد بر او جاری میشود ، و همین گونه در رابطه با سایر کارهای خلاف ، این فکر و ترک دروغ ، سرچشمه ترک همه گناهان او گردید. تفسیر نمونه جلد ۱۱ صفحه ۴۱۳
  مولا علی (ع) فرمودند : هیچ بدی و زشتی بدتر از دروغگویی نیست. بحارالانوار جلد ۷۲ صفحه ۲۵۹ حدیث ۲۳
  حضرت محمد (ص) فرمودند : وای بر کسی که دروغ می گوید تا دیگران را با آن بخنداند ، وای بر او ، وای بر او ! کنزالعمال جلد ۳ صفحه ۶۲۱ حدیث ۸۲۱۵
  حضرت محمد (ص) فرمودند : در پی راستی و راستگویی باشید ، اگرچه فکر کنید که مایه هلاکت است ، در صورتیکه راستگویی موجب نجات است و از دروغگویی پرهیز کنید ، اگرچه فکر کنید دروغگویی عامل نجات است ، در صورتیکه آن مایه هلاکت و نابودی است. نهج الفصاحه صفحه ۲۲۶ حدیث ۱۱۲۷
  حضرت محمد (ص) فرمودند : راستی پیشه کنید که آن دری از درهای بهشت است و از دروغ بپرهیزید ، که آن دری از درهای جهنم است. کنزالعمال جلد ۳ صفحه ۳۴۶ حدیث ۶۸۶۲
  امام حسن عسگری (ع) فرمودند : تمام پلیدیها و زشتیها در خانه ای نهاده شده که کلید آنها دروغگویی است. ( یعنی با دروغگویی در همه پلیدیها به روی انسان باز و زمینه انجام آنها فراهم میشود ) نزهه الناظر و تنبیه الخواطر صفحه ۱۴۵ حدیث ۱۳
  مولا علی (ع) فرمودند : دروغگو با دروغ خودش سه چیز به دست میآورد : ۱.خشم الهی بر او ۲.اهانت به خودش از طرف مردم ۳.سرزنش و نکوهش فرشتگان نسبت به او . میزان الحکمه جلد ۳ صفحه ۲۶۷۸ حدیث ۱۷۴۶
  عبید بن زراره گوید از امام صادق (ع) شنیدم که میفرمود : از چیزهای که خدا آنرا مایه رسوایی و زیان دروغگویان قرار داده است ، فراموشی است ( چون دچار فراموشی نسبت به دروغش میشود و رسوا میگردد.پس دروغگو بی حافظه است ) کافی جلد ۲ صفحه ۳۴۱ حدیث ۱۵
  رسول خدا (ص) فرمودند : از دروغ بپرهیزید ، زیرا دروغ انسان را به فسق و فجور میکشاند و فسق و فجور هم انسان را روانه آتش جهنم میکند. جامع الاخبار صفحه ۴۱۷ حدیث ۱۱۵۷
  مولا علی (ع) فرمودند : دروغ گویی مایه ننگ و عار در دنیا و موجب عذاب آتش در آخرت است. غررالحکم جلد ۲ صفحه ۳۱ حدیث ۱۷۰۸
  در پندهای پیغمبر (ص) آمده است که فرمود : ای علی ! بپرهیز از دروغ زیرا دروغ چهره را سیاه میکند ، و پیش خدا از دروغگویان نوشته میشود.و راستگویی چهره را سفید میکند ، و پیش خدا راستگو نامیده میشود و بدان که راستی مبارک و دروغ شوم است. بحارالانوار جلد ۷۷ صفحه ۶۹
  امام صادق (ع) فرمودند : کسی که با آگاهی قسم دروغ بخورد با خدا به مبارزه و جنگ برخاسته است. محاسن برقی صفحه ۱۱۹ حدیث ۱۳۱
  حضرت محمد (ص) فرمودند : دروغگویی رزق و روزی انسان را کاهش میدهد. کنزالعمال جلد۳ صفحه ۶۲۳ حدیث ۸۲۲۰
  حضرت محمد (ص) فرمودند : شوخی نکن که شکوه تو را از بین میرود و دروغ نگو که نور تو نابود میشود. ( منظور نور ایمان است که با دروغگویی از بین میرود ) نهج الفصاحه صفحه ۵۲۱ حدیث ۲۴۸۶
  مولا علی (ع) فرمودند : دروغگو و مرده هر دو یکسانند ، زیرا برتری زنده بر مرده این است که به او اعتماد میشود ، پس وقتی در اثر دروغگویی به سخن او اعتماد نشود ، زنده بودن او بی فایده گشته ، همانند مرده میشود. غررالحکم جلد ۲ صفحه ۱۳۹ حدیث ۲۱۰۴
  اسماء بنت عمیس می گوید : به پیامبر گفتم : اگر یکی از ما در مورد چیزی که میل دارد ، بگوید میل ندارم ، این دروغ شمرده میشود یا نه ؟ پیامبر اکرم (ص) فرمود : دروغ ، نوشته میشود ، حتی دروغ کوچک هم نوشته خواهد شد. ( دروغ ، هرچند کوچک باشد ، چون مخالفت با دستور خدا است ، بزرگ شمرده میشود ) بحارالانوار جلد ۷۲ صفحه ۲۵۸
  حضرت محمد (ص) فرمودند : خیانتی بزرگ است که به برادرت سخنی بگویی که تو را راستگو میشمارد و تصدیقت میکند ، ولی تو به او دروغ بگویی. نهج الفصاحه صفحه ۴۵۰ حدیث ۲۱۲۰
  حضرت علی (ع) میفرمایند : دروغگو در آنچه بگوید متهم است ، اگرچه دلیل و برهان قوی داشته باشد و گفتارش هم راست باشد. ( یعنی دروغگو ، هرچند راست بگوید ، سخنش را دروغ می پندارند ) غررالحکم جلد ۲ صفحه ۶۴ حدیث ۱۸۴۹
  حضرت محمد (ص) فرمودند : دروغگو دروغ نمی گوید به جز به خاطر خواری و کمبودی که در خودش احساس میکند ، و ریشه مسخره کردن ، اطمینان به دروغ گویان است. اختصاص شیخ مفید صفحه ۲۳۲
  مولا علی (ع) فرمودند : انسان دروغگو خوار و ذلیل است. ( یعنی خواری و ذلت او را به دروغگویی میکشاند ، یا دروغ موجب خواری او میشود ) غررالحکم جلد ۱ صفحه ۹۳ حدیث ۳۳۹
  مولا علی (ع) فرمودند : بیماری دروغ گویی ، زشت ترین بیماری است. میزان الحکمه جلد ۳ صفحه ۲۶۷۶ حدیث ۱۷۴۲۸
  حضرت محمد (ص) فرمودند : چهارچیز اگر در انسانی باشد او منافق است ، اگر یکی از آنها در او باشد یک خصلت از نشانه های نفاق در اوست ، تا آنکه آنرا هم رها کند : ۱.وقتی سخن میگوید دروغ بگوید.۲.چون وعده بدهد تخلف کند.۳.وقتی پیمانی ببندد حیله به کار برد.۴.هنگام دشمنی از عدالت خارج شود و فسق و فجور انجام دهد. بحارالانوار جلد ۷۲ صفحه ۲۶۱ حدیث ۳۴
  مولا علی (ع) فرمودند : هیچ بنده ای حقیقت ایمان را نمی یابد ، مگر اینکه دروغ را چه جدی باشد یا شوخی رها کند. محاسن برقی صفحه ۱۱۸ حدیث ۱۲۶
  حضرت محمد (ص) فرمودند : سه چیز است که در هرکس باشد منافق است اگرچه روزه بگیرد و نماز بخواند و حج و عمره هم انجام بدهد و بگوید من مسلمان هستم : ۱.کسی که وقتی سخن می گوید دروغ بگوید ۲.هنگامی که وعده ای بدهد تخلف ورزد ۳.وقتی امین شمرده شود خیانت کند. نهج الفصاحه صفحه ۲۶۸ حدیث ۱۲۸۰
  حضرت محمد (ص) فرمودند : خداوند دروغ مصلحت آمیز ( برای آشتی ) را دوست دارد و از راست فسادانگیز بیزار است. نهج الفصاحه صفحه ۱۵۹ حدیث ۷۸۲
  رسول خدا (ص) فرمودند : بزرگترین گناهان کبیره ، شرک و عاق والدین و قول باطل یعنی دروغ میباشد. وسائل الشیعه
  امام حسن عسگری (ع) فرمودند : تمام بدیها در اتاقی است و در آن قفل است و کلید گشودن آن دروغ است. مستدرک الوسائل کتاب حج باب ۱۲۰
  حضرت محمد (ص) فرموده است : از دروغ بپرهیزید زیرا که روی دروغگو را سیاه میکند. مستدرک الوسائل
  حضرت محمد (ص) فرمودند : دروغگو رایش در مقام مشورت پسندیده نیست. مستدرک الوسائل
  امیرالمومنین علی (ع) فرموده است : دروغ زشت ترین مرضهای نفسانیه است. مستدرک الوسائل
  مردی از رسولخدا (ص) پرسید : چه عملی سبب داخل شدن در آتش است ؟ فرمود : دروغ ، زیرا دروغ سبب فجور و فجور سبب کفر و کفر سبب داخل شدن در آتش است. مستدرک الوسائل
  حضرت امام صادق (ع) فرمودند : از مجازات دروغگو آن است که خداوند فراموشی را بر او مسلط میگرداند ( پس دروغی می گوید و آنرا فراموش می نماید و بعد خبری می دهد که منافی ( مخالف ) با دروغ اولی است و خود را نزد مردم رسوا میسازد ) وسائل الشیعه
  عیسی بن مریم (ع) فرمود : کسی که دروغگوئیش زیاد شود حُسن و جمال و وقارش نزد خدا و خلق از بین می رود به طوریکه مردم از او متنفر و منزجر میشوند. اصول کافی
  رسول خدا (ص) به حضرت زهرا (س) فرمود : در شب معراج زنی را دیدم که سرش مانند سر خوک و بدنش مانند بدن الاغ بود و سببش فتنه انگیزی و دروغگوئیش بوده. عیون الاخبار الرضا (ع)
  حضرت امیرالمومنین (ع) فرمود : مسلمان باید از دوستی و برادری دروغگو بپرهیزد زیرا به سبب دروغ گفتن ، اگر راست هم بگوید باور کرده نمیشود. وسائل الشیعه
  رسول اکرم (ص) فرمود : از دروغ بپرهیزید ، زیرا نجات شما در دروغ نیست ( چنانکه می اندیشید نجاتتان در دروغ گفتن است ) به درستیکه هلاکت شما در دروغ گفتن است. مستدرک الوسائل
  حضرت محمد (ص) فرمود : انسان دروغگو از بزرگترین گنهکارانست. مستدرک الوسائل
  حضرت محمد (ص) فرمودند : دروغ از ایمان دور است ، بلکه ضد ایمان است. مستدرک الوسائل
  حضرت صادق (ع) فرمودند : دروغ بستن بر خدا و رسول الله (ص) از گناهان کبیره است. کافی
  حضرت باقر (ع) فرمودند : یک دروغ هم از قول ما مگو ، زیرا که آن دروغ تو را از دین حنیف اسلام خارج میکند. کافی ( یعنی بواسطه این دروغی که به ما بستی نور ایمان از دلت می رود و اگر این قسم دروغ در حال روزه باشد در صورت عمد موجب بطلان روزه هم میشود )
  امام سجاد (ع) فرمودند : از هر دروغ بپرهیزید ، کوچک یا بزرگ ، جدی یا شوخی. کافی
  امیرالمومنین علی (ع) فرمودند : مومن به آثار عظیمه ایمان نمی رسد تا اینکه دروغ را ترک کند ، چه دروغ از روی شوخی باشد و چه از جدیت. کافی
  از ابی ذر در ضمن وصیتهای پیغمبر (ص) نقل شده است که فرمود : کسی که عورتش را از حرام و زبانش را از حرام نگه دارد داخل بهشت خواهد شد ، ابوذر گفت آیا ما به آنچه به زبان می گوییم پرسیده می شویم ؟ فرمود آیا مردم را داخل آتش میکند جز نتیجه آنچه زبانهای آنها به آن گویا شده ؟ ای اباذر تا حرفی نزدی سالم خواهی بود و چون کلمه ای گفتی ، اگر خیر باشد به نفع تو نوشته میشود وگرنه به ضررت ثبت خواهد گردید.ای اباذر به درستیکه شخص در مجلسی کلمه ای می گوید که اهل آن مجلس را بخنداند ، پس به سبب آن در طبقات جهنم فرو می رود ، وای بر کسی که سخن دروغ بگوید تا اجتماعی بخندند وای بر او ، وای بر او ، ای اباذر هرکه خاموش شد ( سخن نگفت ) نجات یافت ، بر تو باد به راستگویی و هیچوقت از دهان خود دروغی را بیرون میفکن. وسائل الشیعه کتاب حج باب ۱۴۰ ابوذر گفت یا رسول الله (ص) توبه کسی که عمدا دروغی بگوید چیست ؟ فرمود : استغفار ، و نمازهای پنجگانه لوث این گناه را پاک میکند.
  در بیان نشانه های نزدیکی قیامت ضمن حدیث مفصلی رسول الله (ص) میفرماید (( پیش از قیامت دروغ گفتن نزد مردم ظرافت و خوش طبعی است و لعنت خدا بر هر دروغگویی هرچند از روی مزاح باشد )) کتاب جهاد
  حضرت محمد (ص) فرمودند : من خانه ای در بلندترین درجات بهشت ضمانت میکنم برای کسی که مجادله را ترک کند ، هرچند حق با او باشد و ضمانت میکنم خانه ای در وسط بهشت برای کسی که دروغ را ترک کند هرچند از روی شوخی و مزاح باشد و خانه ای در بوستان بهشت ضمانت میکنم برای کسی که اخلاق خود را نیکو نماید. خصال الصدوق
  دروغ کوچک و بزرگ ندارد – آنچه در بین مردم متعارف است در وقتی که طعامی نزد شخص میآورند با اینکه واقعا میل به خوردن دارد ، میگوید میل ندارم ، دروغی است آشکار هرچند اکثر مردم از روی جهالت آنرا سهل دانسته اند و بالجمله شکی در دروغ بودن آن نیست و اخبار مذمت و حرمت دروغ شامل آن میشود. گناهان کبیره جلد ۱ صفحه ۳۱۶
  اسماء بنت عمیس گفت در شب زفاف عایشه ، رسول خدا (ص) ظرف شیر را به من داد و فرمود به زنها بده تا بخورند ، پس زنها گفتند میل به خوردن شیر نداریم ، رسول خدا (ص) فرمود بین گرسنگی و دروغ جمع نکنید ، اسماء گفت یا رسول الله (ص) اگر چیزی را که به او میل داریم بگوییم نداریم آیا دروغ شمرده میشود ؟ فرمود به درستیکه دروغ در نامه عمل ثبت میشود هر چند کوچک باشد. سفینه البحار جلد ۲ صفحه ۴۷۳ و محجه البیضاء )
  حضرت محمد (ص) فرموده اند : بزرگترین دروغها سه دروغ است : ۱- دروغ بستن به من ، یعنی چیزی که من نگفته ام به من نسبت دهد. ۲- دروغ در رویا ، یعنی خوابی را که ندیده به دروغ نقل کند. ۳- مردی را به غیر پدرش نسبت دهد. جلد ۱۵ بحارالانوار صفحه ۴۲
  برخی از تاثیرات مخرب دروغ در جامعه :

  – مانع پیشرفت اجتماعی، علمی و فرهنگی می شود. رواج دروغ در جامعه بی اعتمادی را به وجود می آورد و به وجود آمدن بی اعتمادی آسایش روانی و فکری افراد را از بین برده و جامعه بدین ترتیب از حالت طبیعی خود خارج شده و محلی برای آسایش و تعالی افراد نخواهد بود.
  – دروغ به دنبال خود کم کاری، رخوت و سستی را به همراه خواهد داشت. زیرا از طریق دروغ می توان هر امر غیر واقعی را به واقعی بدل نمود و بدین ترتیب است که ساعات کار مفید که در پیشبرد اهداف متعالی جامعه موثر است، کاهش می یابد و هر کس در جایگاه خود و طبق وظیفه و مسوولیت خود به نوعی سعی خواهد کرد که ظاهر امر را حقیقی جلوه دهد. حال این که در واقع کاری در جهت پیشبرد اهداف صورت نگرفته است و این امر از اهمیت کمتری برخوردار می شود. معضل دروغ در چنین جوامعی هم چون موجی فراگیر افراد و اجتماع متشکل از این افراد را تحت پوشش خود قرار داده و فشارهای عصبی، سستی، کم کاری، دورویی و… به عنوان چهره واقعی اجتماع دیده می شوند.
  والدین و معلمان اولین مربیانی هستند که زندگی کردن بر پایه راستی و حقیقت را به فرزندان ما می آموزند. بنابراین تمام افراد جامعه برای داشتن اجتماعی رو به رشد باید این شعار را سرلوحه کار خود قرار دهند که:

  “تنها باید با راستی و حقیقت زیست حتی اگر در ازای گفتن حقیقت بهای سنگینی پرداخته شود.”

  مشگل ما انسانها در عدم رعایت حدود الهی است

  تقوا = حدود الهی

  ربا
  عامل اصلی مشکلات جامعه است
  بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ
  درس های قیام کربلا ( تاثیر مال حرام)
  امام حسین برای هدایت کوفیان سخنرانی می کرد اونا هلهله می کردند.
  امام فرمود: شکم های شما از مال حرام انباشته شده
  می تونیم بفهمیم مال حرام چه می کنه با انسان!
  حتی حرف حق اگه به گوشش برسه گوش نمی کنه.
  آدم کارش به جایی می رسه که سر امامشو …
  یه خورده بیشتر حواسمون باشه به تاثیر مال حرام ،
  نزاریم بعضی چیزا برمون عادی بشه؛
  ربا و رشوه دادن و گرفتن، خمس و زکاتی که در مالمون مونده، کم فروشی و گران فروشی و …
  کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا
  در قیام دوباره ای که در راه است ما در کدامین گروه خواهیم بود؟

  برسی عقود اسلامی و عقود چگونه فقر را کاهش می‌دهند؟

  ربا که همان بهره یا سود ثابت است، عامل عمده وجود فقر و شکاف طبقاتی در جامعه به شمار می‌آید. نظام‌های بانکی که آلوده به ربا هستند، موجب ورشکستگی واحدهای تولیدی می‌شوند و از آنجا بیکاری و فقر گسترش پیدا می‌کند؛ به علاوه سبب گران‌شدن و ایجاد تورم نیز می‌شوند که به گسترش فقر و شکاف طبقاتی می‌انجامد.

  یکی از مبانی عقیدتی اسلام و نظام اقتصادی مبتنی بر اصول اسلام، تحریم بلاشرط دریافت و پرداخت بهره است. بنابراین، عملیات بانکداری و مالی باید بدون بهره انجام شود و اسلام روش‌هایی را برای جایگزین کردن بهره و نهادهای اقتصادی مبتنی بر آن پیشنهاد می‌کند که از آن جمله می‌توان به عقود اسلامی به‌عنوان ابزاری کارآمد اشاره کرد.

  عقود اسلامی در عملیات بانکی بدون ربا

  تحقق رفاه عمومی و برقراری عدالت اقتصادی از اهداف نظام اقتصادی اسلام است و بدون تردید ترسیم و اجرای این نظام موجب زدودن پدیده شوم فقر از سطح جامعه می‌شود. یکی از گام‌های اساسی برای تحقق این مقصود، تغییر نظام بانکی و حذف بهره از پیکره آن و استفاده از عقود اسلامی قابل تطبیق با نظام بانکداری است. به طورکلی عقود اسلامی در نظام بانکی به چهار گروه تقسیم می‌شوند که عبارتند از:

  = قرض‌الحسنه،
  = عقود مبادله‌ای (فروش اقساطی، اجاره به شرط تملیک، سلف، خرید دین، جعاله، ضمان)،
  = عقود مشارکتی (مشارکت مدنی، مشارکت حقوقی، مضاربه، مزارعه، مساقات)
  = سرمایه‌گذاری مستقیم. سرمایه‌گذاری مستقیم از نظر آثار و نتایج شبیه قراردادهای مشارکتی است و گاهی جزو این دسته قرار می‌گیرد.

  گاهی نیز دسته‌بندی این عقود به این‌صورت است:
  = عقد غیرانتفاعی (قرض‌الحسنه)،
  = عقود انتفاعی با سود معین(عقود مبادله‌ای)
  = عقود انتفاعی با سود انتظاری (عقود مشارکتی و سرمایه‌گذاری مستقیم).

  آثار اقتصادی عقد قرض‌الحسنه
  قرض‌الحسنه می‌تواند به‌عنوان یکی از بهترین ابزارهای کارآمد در نظام بانکی باشد و برای آن دسته از افراد که بضاعت کافی برای تأمین مالی نیازهای عمومی و ضروری خود را ندارند، قدرت مالی نسبی ایجاد کند. در ادامه برخی از آثار اقتصادی عقد قرض‌الحسنه گفته خواهد شد که مطالب فوق را تأیید می‌کند.
  ۱- چون این وجوه در اختیار سایر مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان قرار می‌گیرد و تقاضای آنها تأمین می‌شود، رفاه و تولید کل در اقتصاد بالا می‌رود.
  ۲- جریان اطلاعات در اقتصاد افزایش می‌یابد، زیرا متقاضیان برای ابراز تقاضا و توجیه آن باید اطلاعات خود را ارائه دهند.
  ۳- در اثر انتشار و ازدیاد جریان اطلاعات، خطر و نااطمینانی در اقتصاد کاهش می‌یابد.
  ۴- گسترش قرض‌الحسنه موجب بهبود توزیع درآمد میان قشرهای مختلف می‌شود.
  ۵- کارایی اقتصادی بالا می‌رود.

  رابطه صداقت + عقود مشارکتی با = لقمه حلال
  رابطه صداقت + عقود مشارکتی با = کاهش فقر
  رابطه صداقت + عقود مشارکتی با = ایجاد امید
  رابطه صداقت + عقود مشارکتی با = ایجاد حرکت
  رابطه صداقت + عقود مشارکتی با = ایجاد تولید
  رابطه صداقت + عقود مشارکتی با = ایجاد توزیع
  رابطه صداقت + عقود مشارکتی با = ایجاد ثروت
  رابطه صداقت + عقود مشارکتی با =ایجاد صادرات
  رابطه صداقت + عقود مشارکتی با = ایجاد ثبات
  رابطه صداقت + عقود مشارکتی با = ایجاد امنیت
  رابطه صداقت + عقود مشارکتی با = دریافت مالیات
  رابطه صداقت + عقود مشارکتی با = ایجاد رفاه
  رابطه صداقت + عقود مشارکتی با = ایجاد عدل
  رابطه صداقت + عقود مشارکتی با = ایجاد عدالت
  رابطه صداقت + عقود مشارکتی با = و ………….

  معمولا عوامل مختلفی (عوامل طبیعی، اجتماعی، اقتصادی) وجود دارند که سبب پدید آمدن فقر در هر جامعه‌ای می‌شوند. پس دریک برنامه سنجیده برای جلوگیری از پدیده فقر باید از بین بردن عوامل پدیدآورنده آن مورد توجه قرار گیرد. در اینجا تنها به شیوه برخورد با عوامل اقتصادی اکتفا می‌شود و نقشی که عقود مشارکتی در از بین بردن این عوامل دارند، توضیح داده خواهد شد.

  ۱- توزیع ناعادلانه ثروت
  در جوامعی که ثروت‌ها و منابع طبیعی که برای بهره‌برداری همه مردم آفریده شده، در اختیار گروه‌هایی خاص قرار می‌گیرد و بسیاری از مردم از آن بی‌بهره‌اند، فقر فراگیر می‌شود و به تدریج فاصله طبقاتی فزونی می‌یابد. البته منشأ نابرابری اقتصادی و پدید آمدن فاصله طبقاتی را باید در مراحل مختلف قبل از تولید، تولید و توزیع جست‌وجو کرد که مهم‌ترین نقش بانکداری اسلامی در عادلانه شدن توزیع بعد از تولید است. بر طبق توزیع بعد از تولید، وقتی منابع اولیه در جریان تولید قرار می‌گیرند، سود حاصل از آنها میان افرادی که در جریان تولید دخالت داشته‌اند، تقسیم می‌شود. وقتی سرمایه در ریسک تولید شرکت نکند، سهمی از سود نخواهد داشت و نیروی کار می‌تواند از طریق مزد یا مشارکت در فرآیند تولید و تجارت (مزارعه، مساقات، مضاربه، شرکت) به سهم خود برسد.

  ۲- فقدان سرمایه
  یکی از عوامل مهم در عقب‌ماندگی و فقر کشورها پایین بودن میزان سرمایه‌گذاری در این کشورهاست. در نظام بانکی مبتنی بر مشارکت عرضه و تقاضای وجوه سرمایه‌گذاری به دلایلی افزایش می‌یابد.
  الف) افزایش عرضه وجوه سرمایه‌گذاری: در نظام مبتنی بر بهره، صاحبان پس‌انداز، گرفتن بهره را به سرمایه‌گذاری ترجیح می‌دهند، چون درنهایت اصل پول آنها به همراه بهره تضمین شده است و این باعث می‌شود که اولا وام‌ها به فعالیت‌های کوتاه‌مدت اختصاص یابد که مانع از اجرای طرح‌های مفید اقتصادی شده و به اقتصاد حقیقی آسیب می‌زند و ثانیا در شرایطی که نرخ بهره پایین است، بخشی از پول راکد می‌ماند و وارد بازارهای پولی و سفته‌بازی می‌شود. اما با حذف بهره از نظام، دیگر زمینه‌ای برای تخصیص پس‌اندازها به ربا و سفته‌بازی وجود نخواهد داشت و تنها راه برای کسانی که قصد کسب درآمد از پس‌اندازهایشان را دارند مشارکت با تولیدکنندگان در فعالیت‌های سرمایه‌گذاری است. پس عرضه وجوه پس‌انداز افزایش می‌یابد.
  ب) افزایش تقاضا برای وجوه سرمایه‌گذاری: درنظام ربوی، تقاضا برای سرمایه‌گذاری زمانی وجود دارد که نرخ بهره‌وری آن طرح بیشتر از نرخ بهره بانک باشد. اما درنظام مشارکت به‌علت امکان‌پذیرنبودن سفته‌بازی و استفاده از بهره پول، ‌تا وقتی که نرخ بهره‌وری بزرگ‌تر از صفر باشد، تقاضا برای سرمایه‌گذاری وجود دارد. از طرفی در نظام مشارکت، خطرات سرمایه‌گذاری به‌‌دلیل مشارکت صاحبان پس‌انداز در ریسک حاصل از فعالیت‌های اقتصادی کاهش می‌یابد و موجب کاهش سهم تولیدکننده در تحمل خسارات ناشی از این خطرات می‌شود.

  ۳- فقدان امکانات شغلی
  بیکاری بلای اقتصادی – اجتماعی شناخته شده‌ای است که به از دست دادن حیثیت و کاهش تولید و پس‌انداز می‌انجامد و از عوامل مهم پیدایش و تشدید فقر است. در نظام ربوی حجم پس‌اندازها بیشتر از سرمایه‌گذاری‌هاست که این منجر به بیکاری می‌شود (تساوی پس‌اندازها و سرمایه‌گذاری شرط اشتغال کامل است). با حذف بهره و منحصرشدن سودآوری پس‌اندازها در فعالیت‌های سالم اقتصادی از طریق مشارکت، حجم سرمایه‌گذاری‌ها افزایش می‌یابد.

  ۴- پایین بودن بهره‌وری و سود
  در نظام بانکی بدون ربا، صاحبان سپرده‌ها در سود حاصل از عملیات موضوع مشارکت سهیم هستند که این سهم بر خلاف نظام بهره نرخ ثابتی ندارد و به عواملی چون مدیریت صحیح، سرعت عمل، وجود بازار برای محصول، بستگی مستقیم دارد وبه همین سبب تشویق طرفین به فعالیت بیشتر برای تحقق اهداف موضوع مشارکت موجب سودآوری بیشتر برای تولیدکنندگان و همچنین صاحبان سهام خواهد شد.

  ۵- پایین بودن سطح تولید
  یکی از آثار بارز عوامل فوق کاهش سطح تولید است. در نظام بهره، صاحب‌‌کار اقتصادی مجبور به پرداخت بهره معین است که این بهره همانند مالیات واحد بر فروش جزو هزینه متغیر محسوب می‌شود و منحنی‌های هزینه نهایی و متوسط را به سمت بالا منتقل می‌کند و چون تولیدکننده به‌دنبال حداکثر کردن سود است این برابری در سطوح بالای قیمت ایجاد می‌شود که سطح تولید کمتری را به‌دنبال خواهد داشت. در صورتی که در نظام مشارکت سودی که به صاحب سرمایه پرداخت می‌شود همانند مالیات برسود، جزو هزینه‌ها محسوب نمی‌شود، درنتیجه منحنی‌های هزینه در سطح پایین‌‌تری تشکیل می‌شود و تولید افزایش می‌یابد.

  ۶- افزایش بی‌رویه قیمت‌ها
  تورم‌های لجام‌گسیخته آثار سوء فراوانی در ابعاد اقتصاد بر جای می‌گذارد که بیشترین اثر را در توزیع درآمدها، پس‌اندازها، تولید و… می‌گذارد. در شرایط تورم، توزیع درآمدها به نفع سرمایه‌داران و به ضرر افرادی است که صاحب دارایی‌های ثابت هستند؛ پس شکاف طبقاتی گسترش می‌یابد. در نظام بانکداری ربوی، بانک‌ها توان خلق پول دارند اما این خلق پول اغلب بدون توجه به امکانات جامعه است که در نهایت منجر به تورم می‌شود؛ اما در بانکداری اسلامی، بانک‌ها توانایی خلق پول را ندارند و در عوض به عرضه سرمایه می‌پردازند. منشأ این سرمایه‌گذاری‌ها درحقیقت سپرده سپرده‌گذارانی است که به این طریق با واسطه بانک‌ها، در تولید شریک می‌شوند و از منافع آنها به‌طورمستقیم بهره‌مند خواهند شد. از طرف دیگر می‌توان گفت، به‌‌دلیل افزایش تولید و اشتغال، عرضه کل افزایش می‌یابد و تابع آن به سمت راست منتقل می‌شود و سطح عمومی قیمت‌ها کاهش می‌یابد.

  ۷- بی‌ثباتی اقتصادی
  در نظام مشارکت، سود بین تولیدکنندگان و صاحبان سرمایه تقسیم می‌شود و درمورد ضررهای احتمالی نیز به موجب قانون راهکارهایی برای توزیع و تقسیم زیان پیش‌بینی شده است. بنابراین در نظام مشارکت نه رونق خارج از ضابطه و لجام‌گسیخته پیش خواهد آمد و نه اقتصاد دچار سکون و رکود خواهد شد. علاوه بر اینها بالا بودن سطح اشتغال و توزیع عادلانه درآمدها ثبات بیشتری به اقتصاد می‌بخشد.

  ۸- آسیب‌پذیری در برابر شوک‌ها
  در نظام بانکی ربوی، بانک باید ارزش اسمی سپرده را تضمین کند و وارد آمدن شوک می‌تواند موجب بروز تفاوت بین ارزش واقعی دارایی‌ها و بدهی‌ها شود، اما در نظام بانکی مبتنی بر مشارکت از آنجا که ارزش اسمی سپرده‌های سرمایه‌گذاری تضمین نمی‌شود و بر حسب عملکرد هر بانک تغییر می‌کند، هر شوکی که به وضعیت دارایی‌های بانک وارد شود، به وسیله تغییر در ارزش سهام (سپرده‌های) مردم جذب می‌شود.
  مطالب گفته شده دلالت براین دارند که نظام مشارکت می‌تواند برای کاهش فقر باشد مشروط بر اینکه نظام بانکی به‌طورواقعی و بر اساس مشارکت انجام شود، در غیراین‌صورت همان آثار نظام بهره را به‌دنبال خواهد داشت.

  رابطه عقود مبادله‌ای با کاهش فقر

  همان‌طور که شرح داده شد عقود مبادله‌ای بازدهی ثابت و از قبل تعیین شده دارند. این عقود چنان تنظیم شده‌اند که دقیقا ماهیت بانکداری ربوی را ایفا می‌کنند. همان‌طور که در بانکداری ربوی بانک با قطع نظر از نقش‌آفرینی سرمایه در کل اقتصاد و با قطع نظر از عملکرد بنگاهی که متقاضی سرمایه است وام و اعتبار در اختیار او قرار داده، بهره مشخصی را مطالبه می‌کند؛ دراین عقود نیز بانک‌ها با قطع نظر از نقش سرمایه و عملکرد بنگاه خاص، قیمت را چنان تنظیم می‌کنند که سود از قبل تعیین شده بانک تأمین شود. این عقود تنها در مواردی به کار بسته می‌شوند که مشارکت در سود و زیان قابل اجرا نباشند. در سایر موارد، محققان اسلامی به‌کارگیری این عقود را جایز نمی‌دانند و هشدار داده‌اند که استفاده از این عقود نظام را به سمت نظام ربوی سوق می‌دهد و معتقدند که باید استفاده از عقود مشارکتی جایگزین استفاده از عقود مبادله‌ای شود.

  البته ذکر این نکته ضروری است که ناکارآمدی این عقود به دلیل ماهیت این عقود نیست، چون این عقود اسلامی هستند و اسلام به دلیل جامعیتش، نسبت به نیازهای فردی و اجتماعی اقدام به تشریع روابط و معاملات متنوع اقتصادی کرده است که هر یک از آنها در شرایط و بازار خاصی جواب می‌دهند. دلیل عمده این ناکارآمدی، تعریف و به‌کارگیری نامناسب این عقود در نظام بانکی فقدان ساختار اجرایی مناسب، نبود آموزش مناسب و کافی، عدم نظارت و کنترل و… است. در اینجا لازم است نگاهی گذرا به نقاط ضعف بعضی از این عقود داشته باشیم.

  گفته شده که فروش اقساطی، جزو ضعیف‌ترین نوع عقود در نظام بانکی است. به دلیل اینکه فرق بانکداری ربوی و اسلامی در این است که بانکداری ربوی کاری به بخش حقیقی اقتصاد ندارد و بانک‌ها تنها واسطه وجوه هستند، درحالی‌که بانک اسلامی در بخش حقیقی اقتصاد کار می‌کند.

  در فروش اقساطی از زمانی که مشتری کالایی را از طرف بانک خریداری می‌کند تا زمانی که فاکتورش را به بانک تحویل می‌دهد تا موقعی که این فاکتور قسط‌بندی شده و به مشتری تحویل داده می‌شود، بانک مالکیت این کالا را دارد که در این فاصله هیچ تغییری در بخش حقیقی اقتصاد رخ نمی‌دهد و در اینجا همانند بانکداری ربوی، بانک تنها واسطه وجوه است.

  درعقد سلف، بانک هنگام تحویل کالا، فروشنده کالا را از طرف خود وکیل می‌کند تا کالا را به قیمت معین بفروشد و اگر هم بیشتر فروخت از آن خود فروشنده است. این موجب شده قیمت فروش سلف به قیمت فروش کالا تا حد زیادی صوری شود؛ یعنی بانک در تعیین قیمت خرید سلف و در تعیین قیمت فروش از قیمت‌های واقعی چشم بپوشد و آنها را طوری تنظیم ‌کند که به سودمورد نظر درزمان معین برسد. این علاوه بر ایجاد شبهه ربا، موجب جدایی نظام بانکی از بازار حقیقی، درنتیجه عدم کارایی عقد سلف می‌شود.

  خرید دین هم مشکلات فقهی دارد، ازجمله اینکه گفته شده که فروش چک یا سفته به شخص ثالث به کمتر، ربا و حرام است.

  در زمینه عقود مشارکتی نیز بعضی عقود مثل مزارعه و مساقات، وارد معاملات بانکی شده‌اند درحالی‌که بانک نمی‌تواند در بلندمدت به‌عنوان صاحب زمین زراعی یا صاحب باغ‌های میوه با زارعان و باغداران وارد معامله شود.

  به‌طورکلی با توجه به نقاط ضعف این عقود می‌توان گفت:

  هر چند این عقود کاربرد ساده‌تری از مشارکت در سود و زیان دارند ولی نمی‌توانند برای استفاده گسترده توصیه شوند، زیرا آنها نمی‌توانند ما را در نیل به هدف اجتماعی و اقتصادی اسلامی کمک کنند و هیچ سازوکاری غیر از مشارکت در سود و زیان واقعا با روح اسلام سازگاری ندارد.

  بررسی عملکرد عقود در نظام بانکی ایران

  با مطالعه آمار و ارقام منتشرشده از طرف بانک مرکزی می‌توان دریافت که با گذشت زمان جهت‌گیری فعالیت‌های بانک‌ها عمدتا به سمت به‌کارگیری عقود با بازدهی ثابت است و در این میان فروش اقساطی که ضعیف‌ترین نوع عقود در نظام بانکی است، بیشترین رشد را داشته است. از طرفی ارائه تسهیلات از طریق عقود مشارکتی مرتب کاهش یافته و می‌توان گفت که بانک‌ها عقود با بازدهی ثابت را جایگزین عقود مشارکتی کرده‌اند.

  علاوه براین عقود مشارکتی عملا تغییر ماهیت داده‌اند و تبدیل به عقود با بازدهی ثابت شده‌اند. مثلا در مشارکت مدنی بدون توجه به پیش‌بینی سود، مقدار سود ثابت و معین دریافت می‌شود. درمورد مضاربه هم بانک‌ها در عمل بدون توجه به نتایج واقعی معامله حداقل سود پیش‌بینی شده را مطالبه می‌کنند.

  گاهی نیز محاسبات بانک‌ها حالت صوری به خود می‌گیرد. مثلا در عقد جعاله برای تعمیر مسکن، به مراجعه‌کننده پول داده می‌شود تا خود او اقدام به تعمیر مسکن کند و این در واقع جعاله نیست. یا در مشارکت مالی و فروش اقساطی مسکن، معمولا قیمت‌گذاری بانک واقعی نیست. هدف دریافت اصل مبلغ پرداخت شده همراه سود مورد نظر است و قیمت بر اساس آن تعیین می‌شود. نتیجه آن است که این سود، سود فعالیت اقتصادی نیست و بانکداری بدون ربا نمی‌تواند بین بازار کالا و خدمات و بازار پولی ارتباطی شایسته ایجاد کند. از نظر فقهی و شرعی هم نه آن تقاضا، تقاضای بجایی است و نه مساعدت بانک، مساعدت درستی است،

  درواقع به بانکداری بدون ربا <<<= ( ربوی ) صورت شرعی داده‌ایم و نه واقعیت شرعی.
  ________________________________________

  رکن اصلی عدالت اقتصادی اسلامی حاکمیت عدالت بر مبادلات، یعنی در همه عقود اسلامی باید عدالت حاکم باشد، حاکمیت عدالت اقتضا می‌کند که تورم در جامعه صفر باشد، در جامعه‌ای که ربا وجود دارد تورم دیده می‌شود، تمام سیاست‌های مالی در جهت فقر بر باد خواهد رفت چراکه ربا باعث ایجاد تورم و تورم موجب می‌شود فقرا فقیرتر و ثروتمندان غنی‌تر شوند و بروز چنین وضعیتی با عدالت اقتصادی اسلامی مغایرت دارد.
  متاسفانه وقتی ملت احساس کنند حق خود را تمام و کمال دریافت نکرده‌اند، در نتیجه احساس بی‌عدالتی می‌کنند و در تحقق توسعه گامی بر نمی‌دارند. فقر موجب از بین رفتن توانایی‌های نیروی انسانی می‌شود و نیروی انسانی ناکارآمد و فاسد باعث به وجود آمدن ناهنجاری‌های اجتماعی از جمله اعتیاد، فحشا، رشوه‌خواری، قاچاق، دزدی، طلاق و
  نبود نظارت و نتجه دروغ و دروغگویی و مال حرام و ربا در جامعه است :
  راستی چرا نظارت درست نبوده و نیست ؟
  وقتی عقود بانکی را یکطرفه کردیم و فقط برای بانک بهره و سود باشد ولی زیان نباشد ; نیازی بر برسی طرح و نظارت هم نیست.

  رابطه دروغ + عقود صوری = رواج لقمه حرام
  رابطه دروغ + عقود صوری = ایجاد فقر
  رابطه دروغ + عقود صوری = ایجاد نامیدی
  رابطه دروغ + عقود صوری = ایجاد بحران
  رابطه دروغ + عقود صوری = ایجاد بیکاری
  رابطه دروغ + عقود صوری = ایجاد تورم
  رابطه دروغ + عقود صوری = ایجاد اختلاس
  رابطه دروغ + عقود صوری = ایجاد معوقه
  رابطه دروغ + عقود صوری = ایجاد احتکار
  رابطه دروغ + عقود صوری = ایجاد کمبود
  رابطه دروغ + عقود صوری = ایجاد بحران
  رابطه دروغ + عقود صوری = ایجاد رانت
  رابطه دروغ + عقود صوری = ایجاد کمبود
  رابطه دروغ + عقود صوری = ایجاد گرانی
  رابطه دروغ + عقود صوری = ایجاد فساد
  رابطه دروغ + عقود صوری = ایجاد فحشا
  رابطه دروغ + عقود صوری = …………….

  نبود نظارت و نتجه دروغ و دروغگویی و مال حرام و ربا در جامعه است :

  نبود نظارت و غارت بیت المال ،
  رانت اطلاعات در امور کشور ،
  انحصار طلبی و نبود نظارت ،
  بی کاری و تورم و گرانی بی حد،
  دروغ و تقلب و حیله و کلاهبرداری ،
  چک های برگشتی و زندانیان چک ،
  طرح های ناکارآمد و کارشناسی نشده،معافیت های مالیاتی و وام های بانکی انچنانی .
  پارتی بازی در امور ،
  ایجاد و تولید اقا زاده های گرامی بعد از انقلاب .
  ربا و نزول و معوقه های بانکی ،
  بی اعتباری ایرانیان در دنیا،
  فرار نخبه ها از کشور،
  توهین و بی حرمتی به انسانها ،
  از بین رفتن عاطفه ها در میان مردم،
  فاصله افتادن در خانواده بین برادر و خواهر و پدر و مادر ،
  بی اعتقادی جوانان ،
  عدم گذشت میان مردم ،
  طلاق زیاد،
  اعتیاد زیاد،
  فرار دختران از خانواده،
  تجاوز به عنف ،
  قتل و جنایت،
  فحشا و خودفروشی ،
  بالا رفتن سن ازدواج،
  افسردگی زیاد در اجتماع ،
  تعداد زیاد زندانی و زندان،
  فشارخون و سکته های قلبی ،
  سرطان و ایدز،
  نیتریت و نیترات و مواد خوراکی
  مافیای و دزدی نفت ،
  مافیای قاچاق ،
  مشروبات در جامعه،
  سکس در میان جوانان ،
  سقط های غیرقانونی دختران،
  بی احترامی مردم به قانون و در فرهنگ رانندگی ،
  و ……….
  … می‌شود و اینها نمونه‌ای از تبعات بی‌عدالتی اقتصادی و دروغ و دروغگویی و مال حرام و ربا در جامعه است.

  راه حل چیست؟

  نظارت ان لاین و شفافیت بر امور دروغ را ازبین می برد

 5. علی رغم توصیه های اکید مراجع تقلید، ربا در جامعه اسلامی پر رنگ تر می شود

  راسخون: اگر جوانی امروز به فکر این باشد که زندگی خوبی داشته باشد چه به لحاظ معنوی و چه به لحاظ مادی بایستی بسیار تلاش نماید تا بتواند به بهترین نحو ممکن امکانات و شرایط یک زندگی ایده آل را برای خود و خانواده اش فراهم نماید.

  همچنین با توجه به اینکه بسیاری از جوانان امروز به قول معروف دخل و خرجشان با هم جور در نمی آید لذا به وام هایی که از طرف بانک های مختلف ارائه می شود رو می آورند.

  این قضیه چند سالی است که رنگ و بوی بیشتری در بین خانواده ها پیدا کرده است، یکی وام می گیرد برای جهیزیه، یکی دیگر برای مسکن، یکی دیگر برای خرید ماشین و …، این ها همه واقعیت هایی است که در سطح جامعه وجود دارد.

  اما یکی از مسائلی که وام گیرندگان با آن مواجه هستند این است که پس از اینکه مراحل مختلفی را برای گرفتن وام طی کردند و مبلغ وام و دفترچه قسط آن به دست مبارکشان رسید آن وقت است که در آغاز هر ماه شروع به شمردن روزها می نمایند تا موعد پرداخت قسط فرا برسد که خوب مسلم است در این بین ممکن است هر ماه نتوانند در روز مشخص شده مبلغ وام را به حساب بانک واریز نمایند.

  در اینجاست که بانک ها نیز بیکار نمی نشیند و برای اینکه وام گیرنده حساب کار دستش بیاید یک هزینه دیرکرد برای آن در نظر می گیرند.

  واقعیت آن است که هر بانکی برای اینکه هزینه های جاری خود را تأمین نماید منابعی را در نظر می گیرد که در این بین اخذ هزینه دیرکرد وام ها نیز یکی از این منابع است؛ اما سؤال اینجاست که اخذ این دیرکرد از نظر شرع مقدس آیا صحیح است یا خیر؟

  به دنبال همین موضوع بر آن شدیم تا از دفتر چند تن از مراجع تقلید در مورد این موضوع استفتاء نماییم.

  نظر آیت الله العظمی خامنه ای
  اخذ دیرکرد وام ها توسط بانک ها جایز نیست و حرام می باشد ولی وام گیرنده به سبب اینکه مجبور است این کار را انجام دهد تکلیفی ندارد.

  نظر حضرت آیت الله العظمی مظاهری
  ایشان در باب اخذ دیرکرد وام ها توسط بانکها می فرمایند: اخذ دیرکرد وام ها جایز نیست و وام گیرنده اگر مجبور است که این کار را انجام دهد پرداخت آن برایش جایز است.

  نظر حضرت آیت الله سیستانی
  ایشان نیز اخذ دیرکرد وام ها را جایز نمی دانند ولی در مورد وظیفه وام گیرنده می فرمایند: به دلیل اینکه این یک قانون می باشد وظیفه ای بر گردن وام گیرنده نمی باشد.

  نظر آیت الله مکارم شیرازی
  آیت الله مکارم شیرازی در این زمینه می فرمایند: اخذ دیرکرد وام ها در حد ۲الی ۳ درصد برای تأمین هزینه های جاری بانک، مثل: قبض آب، برق و … اشکالی ندارد ولی بیش از این درصد جایز نیست، ایشان در توصیه ای به وام گیرندگان می فرمایند: اگر نیاز مبرم به وام دارید و زندگی بدون گرفتن وام برایتان مشکل است گرفتن آن مشکلی ندارد اما اگر برای تجهیز تشریفات زندگی می باشد گرفتن این وام جای اشکال دارد.

  نظر آیت الله نوری همدانی
  اخذ دیرکرد بازپرداخت وام در بانک ها حرام و ربا می باشد.

  حال سوالی که در اینجا به وجود می آید این است که با توجه به اینکه مراجع معظم تقلید اخذ دیرکرد وام را حرام و ربا می دانند سیستم بانکی جمهوری اسلامی فکری به حال این قضیه کرده است یا خیر؟

  مضاف بر اینکه دادن این دیرکرد برای بسیاری از وام گیرندگان دشوار و در اکثر قریب به اتفاق موارد با نارضایتی کامل صورت می گیرد!

  جالب است بدانید بانک مرکزی نه تنها تلاشی برای حذف اخذ دیرکردها نکرده است بلکه به موجب نامه ای، کلیه بانک ها را موظف کرده است که جرایم دیرکرد وام ها را تشدید نمایند.

  جالب تر آنکه بانک مرکزی دلیل این کار را اینطور مطرح می کند: تشدید جرایم دیرکرد باعث آن می شود که بانک ها بتوانند بر اساس آن معوقات خود را زودتر وصول کرده و پاسخگوی مشتریان جدید خود باشند.

  قضاوت با خودتان

  حال خودتان قضاوت کنید که آیا این دو مسأله با هم در یک جا می گنجد یا نه؟ از طرفی مراجع معظم تقلید اخذ دیرکرد وام را ربا و حرام دانسته اند و از طرفی دیگر سیستم بانکداری به آن دامن می زند!

 6. بنام خداوند بخشند مهربان

  سلام به شما

  چند سال پیش این مطالب فکر مرا مشغول کرده بود و نظر شما دوستان عزیز و همکاران در حوزه تکنولوژی ICT و سخت افزار برای بنده حقیر بسیار مهم است .

  we should polarize & then vectorise .

  با تشکر

  خسرو غنی زاده / ایمانتک

  استفاده از ” تکنولوژی ” در کشور و تجارت و بانکداری و سیتم قضایی کشور برای ایجاد امنیت بیشتر کاری .
  فقط با سرعت نور و الکترونیکی امور نظارت و بعد امنیت کاری برقرار میشود.

  مگر نه اینکه با تکنولوژی ارتباطات و اطلاعات شفافیت امور بیشتر میشود ؟
  با آن لاین شدن امور online شفافیت ایجاد می‏شود

  Cash follow & stock movement & production & distribution = Islam
  مگر نه اینکه اسلام دین حرکت است ؟

  Islam = Transparency
  مگر اسلام دین صداقت و شفافیت نیست ؟

  مگر نه اینکه حکومت اسلامی باید نظارت بر امور ملت داشته باشد ؟

  مگر دولت موظف نیست که محیط امن برای به جریان و بحرکت دراوردن ثروت های ملی در جریان (( تولید مناسب و توزیع شفاف )) مورد نیاز کشور و ایجاد اشتغال و ایجاد امنیت و اعتماد در میان ملت اقدام کند ؟

  مگر اعتماد فقط با صداقت و راستگویی در کشور ایجاد میشود و دروغ ریشه اعتماد را در بین مردم خشک میکند ؟

  ایا اگر طبق نظر خالق در کشور ثروتهای میلیاردی خداوند مهربان که نزد حکومت بصورت امانت است ( دولت ) نزد بانک مرکزی اسلامی کشور و حکومت اسلامی “بجای پیش فروش سکه” و خواب و رسوب سرمایه ملی بصورت (صحیح و درست و بموقع و با نظارت انی = ان لاین ) توسط حکومت اسلامی و در جهت (( صحیح و بجا و بموقع )) توسط افراد سالم و با تخصص و کاردان و متعهد بجریان می افتاد ما امروز خیلی از مشکلات کشور را نداشتیم ؟

  ایا بکارگیری منابع و ذخایر کشور و استفاده درست در جهت ( تولید و توزیع و صادرات و واردات ) از این منابع

  باعث :

  عرضه بیشتر تقاضا نمی شود و

  تولید واقعی و با ارزش افزوده در کشور اتفاق نمی افتاد و

  واردات مورد نیاز کشور درست و بجا تنظیم نمی شود و

  صادارات مازاد نیاز کشور درست برسی و صادر نمی شود و

  ارزش پول ملی کشور درست حفظ و حراست نمی شود و

  اعتماد مردم به سیستم مالی کشور و سیستم اقتصاد کشور بیشتر نمی شود و

  بجای استفاده از سرمایه ملت و بجای پیش فروش سکه و سکون و رسوب ۱۰.۵ میلیون سکه طلا سرمایه ملی در جریان مثبت تولید قرار نمی گرفت .

  رانت های اطلاعاتی و رانت ای اقتصادی و فساد و مشگلات کشور ایجاد نمی شود.

  بجای خواب سرمایه ثروتهای خدادادی در جهت و گردش تولید و توزیع و ایجاد اشتغال و برای طرح های مناسب با شرایط کشور و با ارزش افزوده برای کشور برسی شده و درست توسط حکومت و در اختیار فعالان اقتصادی قرار نمیگرفت .

  “بیع” معنی پیدا می کرد ؟

  فرق ” ربا” و” بیع” و همچنین “عقود بانکی” برای مردم مظلوم کشور درست تعریف و تشریح می شد ؟ عقود صوری و طرح های صوری و چک صوری و دروغ مشخص می شد .

  ثروت های ملی با مشارکت بانک با فعالان اقتصادی درست بکار گرفته میشد و هر روز به ذخایر ارزی ۱۴۰۰ میلیاردی دوران پس از انقلاب و بیت المال کشور اضافه می شد و نه مثل حالا که صفر شده است .

  در کشورمان با حمایت درست از فعالان اقتصادی باعث اضافه شدن ثروت و سرمایه ملی می شدند و کار واقعی و با ارزش افزوده و فعالیت مفید معنی عبادات پیدا می کرد .

  دروغ و درغگویی در کشور اسلامی رواج پیدا نمی کرد .

  سیستم بانکی توانایی حفظ ارزش پول ملی را داشت و در حق سپرده گذاران قرض الحسنه بعلت بی ارزش شدن پول خیانت نمی شد .

  معوقه های بانکی و اختلاس های بانکی ایجاد نمی شد .

  متاسفانه عملکرد بد حکومت و بانک مرکزی ونبود نظارت بر عملکرد اکثر موسسات و بانک ها باعث ایجاد :

  رانت
  اقازاده
  خواص
  احتکار
  گرانی
  تورم
  بی کاری
  جنگ قدرت
  و …

  برسی یکی از مشکلات اقتصادی کشور = ربا در ایران علت ایجاد فساد و رانت و احتکار

  علت ایجاد تورم
  علت ایجاد کمبود عرضه کالا و خدمات
  علت ایجاد رانت و انحصار
  بخصوص در اعتبارات بانکی
  و رواج حرام و حرام خوری
  نبود نظارات و شفاقیت در کارها
  و عدم اطلاع و اگاهی
  اکثر ملت نسبت به شرایط درست عقد و عقود مشارکت بانکی
  سود تضمینی در تخصیص اعتبارات بانکی
  و عدم لزوم نظارات بر اجرا بدلیل تضمین سود و بی تفاوتی نسبت به زیان
  و عدم اموزش درست شریت حتی میان پرسنل بانکی و اکثر مردم در رابطه با عقود بانکی و
  و رواج اعتبار و پول فروشی در سیستم بانکی جامعه
  و عادی شدن ربا و رباخوری در جامعه .
  نبود تعهد به قول و قرار در میان فعالان اقتصادی
  و عدم پایندی به نظم اقتصادی و تعهدات در جامعه
  و نهایتا نبود الزامی به نظم و ترتیب در سفارشات و تولید و خدمات و
  عدم برسی و نظارت قبل از تصویب طرح های مختلف ارایه شده بانکی تولیدی و خدماتی
  و عدم برسی وضعیت دقیق درست میزان سود دهی طرح های مختلف در عقود بانکداری اسلامی و ایجاد وام ها و اعتبارات تکلیفی .
  حرکت مثبت اقتصادی در فعالیت مفید که منجر تولید کالا و خدمات که منجر عرضه بیشتر کالا و خدمات شود و عرضه بشتر باعث پایین امدن تورم و ارزانی و رفا مردم و نهایتا عرضه بیشتر از نیاز منجر به صادارات کالا و خدمات در کشور
  همه از برسی ریشه نبود نظارت و برسی درست و صحیح طرح های مختلف و قبل از تخصیص اعتبارات بانکی به مجریان و بعد نظارت ان لاین و ثابت و مستمر بعد تخصیص در در مراحل تولید و اجرای طرح های مختلف
  متاسفانه ۳۰درصد
  منابع بانکی معوقه بوده
  و از دسترس منابع
  مردم
  و بانکی
  خارج هستند

  همه اینها نتجه عملکرد بد و سیستم بد بدون نظارت است .

  عدم رعایت حدود الهی است

  ربا و رشوه

  عامل اصلی مشکلات جامعه است
  ______________________

  رشوه و ربا :

  آثار و پیامدهای لقمه حرام
  ۱) حرام خواری ، برکت را از مال می برد
  حرام خواری ، تاریکی قلب و دل می آورد.۲)
  ۳) حرام خواری ، باعث عدم استجابت دعا می شود
  ۴) حرام خواری ، عدم قبولی نماز را در پی دارد
  ۵) حرام خواری ، آتش دوزخ را به همراه دارد
  ۶) حرام خواری ، مانع رسیدن به سعادت و توفیق می شود
  ۷) حرام خواری ، باعث عدم قبولی واجبات و مستحبات است
  ۸) حرام خواری ، باعث گلایه زن و فرزند در روز قیامت است
  ۹) حرام خواری ، درد و رنج جسمی می آورد
  ۱۰) حرام خواری ، در اولاد اثر سوء دارد
  ۱۱) حرام خواری ، روزه را باطل می کند
  ۱۲) حرام خواری ، درهای حکمت را بر دل می بندد
  حرام خواری ، دین را تباه می کند.۱۳)

  وضعیت دنیای امروز” است

  ——————-

  در اخر زمان کارها آن لاین می شود

  با آن لاین شدن امور ، شفافیت ایجاد می‏شود

  انشاالله لقمه ها حلال میشوند

  با آن لاین شدن امور ، شفافیت ایجاد می‏شود
  .
  با شفافیت صداقت و راست‏گویی زیاد می‏گردد

  با آن لاین شدن امور ، شفافیت ایجاد می‏شود

  باشفافیت امنیت و امانت داری و وفای به‏عهد عملی می‏شود و وفای به‏عهد رایج می‏گردد

  با آن لاین شدن امور ، شفافیت ایجاد می‏شود
  .
  با امنیت ثروت های مردم به بازار سرمایه در گردش کشیده می‏شود

  با آن لاین شدن امور ، شفافیت ایجاد می‏شود

  صندوق ذخایر ارزی در خدمت تولید قرار می‏گیرد و باعث افزایش ثروت کشور خواهد شد

  با آن لاین شدن امور ، شفافیت ایجاد می‏شود
  .
  با بکار گیری سرمایه ها موجود متخصصین بی سرمایه سرمایه دار می‏شوند

  با آن لاین شدن امور ، شفافیت ایجاد می‏شود

  و تخصّص در خدمت حرکت و تولید و رفاه مردم قرار می‏گیرد

  با آن لاین شدن امور ، شفافیت ایجاد می‏شود

  بهره وری در گردش درست کارها و ثروت مردم به حد نهایت می‏رسد .

  با آن لاین شدن امور ، شفافیت ایجاد می‏شود

  بیکارها مشغول به کار می‏شوند

  با آن لاین شدن امور ، شفافیت ایجاد می‏شود

  تولید زیاد می‏گردد

  با آن لاین شدن امور ، شفافیت ایجاد می‏شود

  تورم منفی می‏شود

  با آن لاین شدن امور ، شفافیت ایجاد می‏شود

  احتکار بی معنی می‏گردد

  با آن لاین شدن امور ، شفافیت ایجاد می‏شود

  ثروت کشور به‏حرکت در می‏آید

  با آن لاین شدن امور ، شفافیت ایجاد می‏شود

  با زیاد شدن امنیت در جامعه (( گردش ثروت ایجاد می‏گردد )) و با دریافت ((مالیات بر ارزش افزوده)) حکومت تامین می‏گردد

  با آن لاین شدن امور ، شفافیت ایجاد می‏شود
  !
  حکومت با دریافت مالیات از ثروتمندان به اجتماع و تامین مالی انسانهای فقیر و ایجاد محیط شاد و امن اقدام می‏کند

  با آن لاین شدن امور ، شفافیت ایجاد می‏شود
  .
  فقرا تامین می‏گردند، فقر پاک می‏شود

  با آن لاین شدن امور ، شفافیت ایجاد می‏شود

  وصیت علی (ع) اجرا می‏شود

  با آن لاین شدن امور ، شفافیت ایجاد می‏شود
  .
  کارهای مردم و دولت نظم و ترتیب پیدا می‏کند

  با آن لاین شدن امور ، شفافیت ایجاد می‏شود
  .
  امور شفاف و نوری می‏گردد . فساد وسوسه شیطان کم رنک می‏شود

  با آن لاین شدن امور ، شفافیت ایجاد می‏شود
  .
  حق به حق‏دار می رسد

  با آن لاین شدن امور ، شفافیت ایجاد می‏شود

  کم اظهاری گمرکی

  با آن لاین شدن امور ، شفافیت ایجاد می‏شود

  کم فروشی

  با آن لاین شدن امور ، شفافیت ایجاد می‏شود

  کم کاری

  با آن لاین شدن امور ، شفافیت ایجاد می‏شود

  دروغ و دقل بازی و کلاهبرداری کم می‏شود

  با آن لاین شدن امور ، شفافیت ایجاد می‏شود
  .
  رانت خوری و انحصار طلبی بدلیل شفافیت اول مشخص می‏شود و از بین می رود

  با آن لاین شدن امور ، شفافیت ایجاد می‏شود
  .
  آقا زاده ها به راه می آیند و سوء استفاده و پارتی بازی کم می‏گردد

  با آن لاین شدن امور ، شفافیت ایجاد می‏شود
  .
  وقتی امام زمان کارها را آن لاین کند

  با آن لاین شدن امور ، شفافیت ایجاد می‏شود
  !!!
  با نظارت آن لاین توسط امام زمان نظارت به ثانیه و انی (آن لاین) می‏شود

  با آن لاین شدن امور ، شفافیت ایجاد می‏شود

  ربا در سیستم بانکی به عقود مشارکتی واقعی برای تولید و توزیع اسلامی تبدیل می‏گردد .

  با آن لاین شدن امور ، شفافیت ایجاد می‏شود

  حرکت های درست اقتصادی ایجاد می‏شود

  با آن لاین شدن امور ، شفافیت ایجاد می‏شود

  امنیت اقتصادی ایجاد می‏گردد

  با آن لاین شدن امور ، شفافیت ایجاد می‏شود

  تولید و عرضه کالا و خدمات زیاد می‏گردد

  با آن لاین شدن امور ، شفافیت ایجاد می‏شود

  احتکار معنی پیدا نمی‏کند

  با آن لاین شدن امور ، شفافیت ایجاد می‏شود

  تورم کم می‏شود

  با آن لاین شدن امور ، شفافیت ایجاد می‏شود

  ضرر کم می‏شود

  با آن لاین شدن امور ، شفافیت ایجاد می‏شود

  سود و برکت در کارها مردم زیاد می‏شود

  با آن لاین شدن امور ، شفافیت ایجاد می‏شود

  اعتماد مردم به‏همدیگر بیشتر می‏شود

  با آن لاین شدن امور ، شفافیت ایجاد می‏شود

  مردم وجود خدا و نظارت حاکم و ولی او را حضورش را بیشتر احساس می‏کنند

  با آن لاین شدن امور ، شفافیت ایجاد می‏شود

  احترام به قانون کشور و قانون خدا تبدیل به احترام بخود می‏شود

  با آن لاین شدن امور ، شفافیت ایجاد می‏شود
  .
  قانون اساسی از کجا آورده اید پیاده می‏گردد

  با آن لاین شدن امور ، شفافیت ایجاد می‏شود

  قانون مالیات بر ارزش افزوده اجرا می‏گردد

  با آن لاین شدن امور ، شفافیت ایجاد می‏شود

  مالیات و خمس زکات با رضایت اجرا و پرداخت می‏گردد

  با آن لاین شدن امور ، شفافیت ایجاد می‏شود
  .
  فرار های مالیاتی کم می‏شود و دفتر سازی و کم اظهاری به حقیقت تبدیل می‏گردد

  با آن لاین شدن امور ، شفافیت ایجاد می‏شود
  .
  دروغ گفتن و تهمت زدن و ریا و ربا نزد مردم از بین می رود

  با آن لاین شدن امور ، شفافیت ایجاد می‏شود
  .
  گرسنه ها سیر می‏شوند

  با آن لاین شدن امور ، شفافیت ایجاد می‏شود

  ازدواج ها زیاد می‏گردد

  با آن لاین شدن امور ، شفافیت ایجاد می‏شود

  طلاق ها کم می‏شود

  با آن لاین شدن امور ، شفافیت ایجاد می‏شود

  عهد و پیمان ها و قول قرار ها شکسته نمی‏شود

  با آن لاین شدن امور ، شفافیت ایجاد می‏شود

  و برای اتفاقات غیر منتظره به مردم فرصت جبران داده می‏شود

  با آن لاین شدن امور ، شفافیت ایجاد می‏شود

  زمین با آدم آشتی می‏کند

  با آن لاین شدن امور ، شفافیت ایجاد می‏شود

  حلال جای حرام را می‏گیرد

  با آن لاین شدن امور ، شفافیت ایجاد می‏شود

  ظلم می‏رود و به عدالت می‏آید

  با آن لاین شدن امور ، شفافیت ایجاد می‏شود

  زندگی زیبا می‏گردد

  با آن لاین شدن امور ، شفافیت ایجاد می‏شود

  شادی و رفاه و آرامش و امنیت برقرار می‏گردد

  با آن لاین شدن امور ، شفافیت ایجاد می‏شود

  عدل و عدالت با رضایت در زمین پیاده می‏گردد

  با آن لاین شدن امور ، شفافیت ایجاد می‏شود
  .
  نور شفاف سازی امور

  با آن لاین شدن امور ، شفافیت ایجاد می‏شود

  وقتی همه چیزها نورانی شود

  با آن لاین شدن امور ، شفافیت ایجاد می‏شود

  و کارها الکترونیکی گردد

  با آن لاین شدن امور ، شفافیت ایجاد می‏شود

  حد و اندازه درست تنظیم گردد

  با آن لاین شدن امور ، شفافیت ایجاد می‏شود

  بانک ها کارهای خود را درست انجام می‏دهند

  با آن لاین شدن امور ، شفافیت ایجاد می‏شود

  اعتبارات درست تقسیم می‏گردد

  با آن لاین شدن امور ، شفافیت ایجاد می‏شود

  مشارکت های و عقود اسلامی نظارت می‏شود

  با آن لاین شدن امور ، شفافیت ایجاد می‏شود

  ربا و نزول به سود مشارکت تبدیل می‏گردد

  با آن لاین شدن امور ، شفافیت ایجاد می‏شود

  حرام حلال می‏شود

  با آن لاین شدن امور ، شفافیت ایجاد می‏شود

  در واردات تعرفه های گمرکی درست تنظیم می‏گیردد

  با آن لاین شدن امور ، شفافیت ایجاد می‏شود

  تولید معنی دار می‏شود

  با آن لاین شدن امور ، شفافیت ایجاد می‏شود

  قاحاق کم می‏گردد

  با آن لاین شدن امور ، شفافیت ایجاد می‏شود

  کم فروشی و کم کاری به نمایش گذاشته می‏گردد

  با آن لاین شدن امور ، شفافیت ایجاد می‏شود

  مالیات بر ارزش افزوده شکل می‏گیرد

  با آن لاین شدن امور ، شفافیت ایجاد می‏شود

  همه چیزها کدار می‏شوند

  با آن لاین شدن امور ، شفافیت ایجاد می‏شود

  و همه چیزها نورانی و آن لاین می‏گردد

  با آن لاین شدن امور ، شفافیت ایجاد می‏شود

  و رضایت بیشتر می‏گردد

  با آن لاین شدن امور ، شفافیت ایجاد می‏شود

  اعتماد های مردم به همدیگر و نظلام و کشور بیشتر می‏گردد

  با آن لاین شدن امور ، شفافیت ایجاد می‏شود

  و رانت انحصار و آقا زاده و معوقه های بانکی در نور و نورانی شدن حل می‏گردد

  با آن لاین شدن امور ، شفافیت ایجاد می‏شود

  مشکلات فرهنکی و اجتماعی و اقتصادی اول شفاف و بعد رفع می‏گردد

  با آن لاین شدن امور ، شفافیت ایجاد می‏شود

  و عدل و عدالت اجرا می‏گردد

  با آن لاین شدن امور ، شفافیت ایجاد می‏شود

  انشاالله لقمه ها حلال میشوند

  استفاده از ” تکنولوژی ” در تجارت و بانکداری وسیتم قضایی کشور برای ایجاد امنیت کاری .
  فقط با تکنولوژی و سرعت نور و تنظیم درست قوانین و حدود الهی امنیت کاری برای تولید و توزیع برقرار میشود.

  اما فسادان و رانت خواران از نور و شفافیت امور و الکترونیکی کردن امور و ان لاین شدن امور گریزان هستند !!!

  راه حل مشکل کشور و سیستم بانکی کشور نداشتن سیستم نظارتی درست است .
  نبود نظارت ان لاین بر تخصیص منایع بانکی بصورت اعتبار درگردش بمیزان تولید کالا و محصولات و عرضه خدمات باعث ایجاد تورم وسونامی رشد معوقات بانکی و اختلاس و احتکار و گرانی در کشور بوده است .
  در صورت تخیصص اعتبارات مورد نیاز کارخانجات و موسسات تولیدی جامعه با در نظر گرفتن میزان ارزش افزوده تولیدات مناسب باعث ایجاد اشتغال وعرضه کالاهای مورد نیاز کشور خواهد شد .
  و وظیفه اصلی حکومت و بانک ایجاد فضای مناسب برای تولید و یا توزیع واقعی و نه صوری در کشور است.

  انتقاد آیت الله نوری همدانی از ترویج ربا در بانک‌های کشور
  http://saharnews.ir/view-11278.html

  http://etedaal.ir/news/24652/default.aspx
  ابراز تاسف عضو کمیسیون اقتصادی مجلس:
  بانکداری کشور با بهره و ربا خو گرفته است

 7. املای صحیح عبارات:
  The battle for heart and mind
  Entertainmet

 8. سلام
  لطفا اینو دوباره آپلود کنید ، اون دفعه که کل سایت پاک شد اینم پاک شده:

  http://dl-abbasi.ir/Amir/1390/Videos/Nabardi%20Mashkok/Iran%201414-1385-02_www.dr-abbasi.ir.rar

 9. دوست عزیز بزرگراه گمشده فیلمی از دیوید لینچ هست نه دیوید فینچر!

 10. با سلام و خسته نباشید
  لطفا فایلهای صوتی آزاد راه گمشده و سخنرانی ۴ خرداد دکتر در مورد دکترین رهبری رو هم قرار بدین
  با تشکر

 11. خبر بسیار بسیار مهم حتما بخوانید سلام دوستان. از یه منبع معتبر خبری نقل شده. خیلی مراقب باشید خیلی ها گرفتار شدن. تو ۲ روز بیشترین شکایت را در فتا (پلیس سایبری) داشته *قابل **توجه کلیه کسانی که با اینترنت سروکار دارند، مثل یاهو،هات میل و آ او ال. * * این اطلاعات را به هرکس که با اینترنت سروکار دارد برسانید. ممکن است نامه ای **معمولی و به ظاهر بیخطر با موضوع **Here you have it** به شما برسد.**اگر آن نامه را باز کنید یک پیام روی صفحه مانیتور ظاهر می شود که* *نوشته “حالا دیگر دیر ست.* *زندگی شما دیگر زیبا نیست. البته این متن به انگلیسی و به این صورت ظاهر می شود
  * *It it’s too late now. Your life is no longer beautiful …**پس از آن تمامی اطلاعات و هرآنچه در کامپیوتر دارید از بین می رود و فرستنده* *ایمیل به نام، ایمیل و رمز عبو شما دست پیدا می کند. این یک ویرس جدید است که ** از عصر روز شنبه در شبکه اینترنت در حال چرخش است.آ او ال وجود این ویروس را**تائید کرده و ویروس یاب های موجود قادر به دفع این ویروس نیستند.**این ویروس توسط یک هکر که خود را مالک زندگی می نامد ساخته شده است.**لطفاً این ایمیل را برای کلیه دوستان آشنایان بفرستید و از آنها نیز بخواهید* *که آن را برای دوستان خود ارسال کنند* *اسنوپس نیز این گزارش را تائید کرد

 12. با تشکر از زحمت های فراوان
  این همه وقت گذاشته شده این متن تایپ شده
  نمیشد یه فایل صوتی هم میزاشتین ما الان گوش کنیم؟

 13. با سلام چه زمانی فیلم سخنرانی دکتر عباسی را می گذارید.

 14. با سلام و خسته نباشید.لطف کنید و فیلم سخنرانی زودتر بگذارید